Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir? Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile özel hastanelerde sağlık hizmeti alabilirsiniz. Bizi Arayın.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara şunlar neden olabilir:

  • Bakteri (bel soğukluğu , frengi, klamidya)
  • Virüs (insan papilloma virüsü-hpv, genital herpes, HIV, hepatit A , B ve C)
  • Protozoa (trichomoniasis gibi)
  • Mantar (Candida Albicans)

Bu hastalıkları geliştirme riskini önlemenin veya azaltmanın birkaç yolu vardır:

  • Riskli cinsel aktiviteden kaçınmak : Ara sıra cinsel ilişkiden kaçının, kondomları doğru kullanın.
  • Aşılar : İnsan papilloma virüsü (Hpv), hepatit A ve hepatit B ile enfeksiyonu önlemek için aşı olmak mümkündür.
  • Etkileri riskli veya tehlikeli cinsel davranışların benimsenmesine neden olabilecek uyuşturucu veya alkol kötüye kullanımından kaçının.
  • Tıraş bıçağı, makas, iğne, diş fırçası gibi cilde veya mukoza zarına nüfuz edebilecek tüm nesneleri paylaşmaktan kaçının.
  • Dövme yaptırmaya karar verdiyseniz , aletlerin dezenfeksiyon ve sterilizasyon prosedürlerinin doğru uygulandığından emin olun. (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları)

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları Önlemek Mümkün Mü?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların çoğunun ilerleme şekli ve spesifik olmayan klinik tablosu göz önüne alındığında,  enimsenecek en iyi yol, sorumlu cinsel davranış konusunda bilgi ve eğitimdir. Kondom kullanımı gibi bulaşma riskini azaltmak için gerekli araçlar hakkında bilgi vermek ve şu anda mevcut olan bazı aşıları yapmak önemlidir.

Genç kadınlara önerilen bir aşı, enfeksiyonu önleyen ve rahim ağzı kanserine bağlı ölümleri azaltabilen Papilloma virüsü (HPV) aşısıdır. Tümörlerinin gelişimini de önler. 2020’nin sonunda, HPV aşısı, çoğu yüksek ve orta gelirli 111 ülkede rutin bağışıklama programlarının bir parçası olarak tanıtıldı. Türkiye bu ülkeler arasında yer almamaktadır. (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları)

Mevcut başka bir aşı, hepatit B için, enfeksiyon şüphesi olan kişiler için önerilen ve şiddetle tavsiye edilen, hepatit A için olanla birlikte, erkeklerle seks yapan erkekler (MSM) gibi riskli davranışları olan kişiler için, uyuşturucu kullanıcıları ve HIV ile yaşayan kişiler için önerilir.

Bununla birlikte, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasını önlemede en etkili araç, doğru kullanımı sadece enfeksiyonun vücut sıvıları yoluyla bulaşmasını değil, aynı zamanda basit temas yoluyla genital uçuklara yakalanma riskini de sınırlayan prezervatif olmaya devam etmektedir. Ülser ve HPV bulaşmasını büyük oranda engellemektedir. Kadın prezervatifleri de etkili ve güvenlidir, ancak erkek prezervatifleri kadar yaygın olarak kullanılmazlar. (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları)

Herpes ve HIV’e karşı aşı geliştirmeye yönelik araştırmalar, erken klinik geliştirme aşamasında olan birkaç aşı adayı ile ilerlemiştir. Menenjiti (MemB) önlemeye yönelik aşının belsoğukluğuna karşı çapraz korumaya sahip olduğuna dair artan kanıtlar vardır. Klamidya, bel soğukluğu, frengi ve trikomoniyaz aşıları konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ayrıca sünnet, bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemeye yönelik diğer biyomedikal müdahaleler arasında yer alır. Enfeksiyonun bulaşmasını durdurmak ve yeniden enfeksiyonu önlemek için cinsel partnerleri tedavi etmek CYBE vaka yönetiminin önemli bir bileşenidir.

Sağlık Sigortası Kullanımı

Kamu çalışanları, özel sektörde çalışanlar, işverenler ve gelirleri üzerinde vergi ödeyen herkes sağlık sigortalarında vergi avantajından yani devlet desteğinden yararlanabilirler. Gelir durumunuza göre %15 ila %40 arasında değişim gösteren bir oranda indirim alabilir ve bu şekilde uygun bir ücrete sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz. Bu devlet desteğinden yararlanmak için yapmanız gereken tek şey sigorta poliçenizi çalıştığınız yerin muhasebe birimine teslim etmektir, bunu yaparak yukarıda belirttiğimiz oranlarda geri ödeme alabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası ile seçeceğiniz cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için uzmanlaşmış bir doktor ile çalışmak yardımcı olabilir. Sağlık sigortaları ile anlaşmalı kurum ya da doktorlar arasında seçim yapabilirsiniz. (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları)

Muayenelerde sadece 15 TL öderken, SGK kapsamındaki test ve tahliller için ek ödeme yapmazsınız. Olası hastane yatışlarınız, oda ve refakatçi giderleriniz sağlık sigortası teminatlarınıza göre karşılanır.

Ne Zaman Sağlık Sigortası Yaptırılır?

Kısacası her yaş grubunda ve koşulda Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile özel hastanelerde sağlık hizmeti alabilirsiniz. (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları)

Tüm sigortacılık işlemleriniz için uzman sigorta ekibimiz ile iletişime geçin. Bizi Arayın. 0(850) 346 1130

Soru Sor
Whatsapp
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by