Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Anlaşılır? Tamamlayıcı sağlık sigortası ile test ve tahlillerinize ücret ödemeyin. Size özel teklif almak için Bizi Arayın. 0(850) 346 1130

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Huzursuz Bağırsak Sendromunu (Ibs) teşhis etmek için doktorlar semptomlarınızı, tıbbi ve aile geçmişinizi gözden geçirir ve fizik muayenesi yaparlar. Bazı durumlarda doktorlar diğer sağlık sorunlarını elemek adına sizden bazı testler isteyebilir. (Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Anlaşılır?)

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtilerinin Gözden Geçirilmesi

Doktorunuz belirtilerinizi soracak ve huzursuz bağırsak sendromunu teşhis etmek için belirtilerinizde belirli bir kalıp arayacaktır. Aşağıdaki belirtilerden iki veya daha fazlası ile birlikte karnınızda ağrı varsa doktorunuz Huzursuz Bağırsak Sendromunu (Ibs) teşhisi koyabilir:

 • Ağrınız bağırsak hareketlerinizle ilgilidir. Örneğin, bağırsak hareketlerinden sonra ağrınız iyileşebilir veya kötüleşebilir.
 • Bağırsak hareketinizin sıklığında bir değişiklik fark edebilirsiniz.
 • Dışkılarınızın görünümünde bir değişiklik fark edebilirsiniz.

Doktorunuz ne kadar süredir semptomlarınız olduğunu soracaktır. Doktorunuz aşağıdaki durumlarda IBS’yi teşhis edebilir:

 • Son 3 ay içinde haftada en az bir kez semptomlarınız olduysa
 • Belirtileriniz ilk olarak en az 6 ay önce başladıysa..

Doktorunuz daha kısa bir süre boyunca belirtileriniz olsa bile huzursuz bağırsak sendromunu teşhis edebilir. Belirtileriniz huzursuz bağırsak sendromu semptomlarına benziyorsa doktorunuzla konuşmalısınız. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile sadece 15 TL ye muayene olabilir, doktorunuz isteyeceği test ve tahlilleri sağlık sigortası ile ek fark ücret ödemeden anlaşmalı özel hastanelerde yaptırabilirsiniz. (Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Anlaşılır?)

Doktorunuz, IBS’yi teşhis etmek için belirtilerinizde belirli bir kalıp arayacaktır.

Doktorunuz ayrıca diğer semptomları soracaktır. Bazı belirtiler, Huzursuz Bağırsak Sendromu yerine başka bir sağlık sorununuz olduğunu düşündürebilir. Bu semptomlar şunları içerir:

 • Anemi (kansızlık)
 • Rektumdan kanama
 • Siyah ve katranlı kanlı dışkı
 • Kilo kaybı

Tıbbi ve Aile Öyküsü

Doktorunuz tıbbı ve aile öykünüzü öğrenmek adına aşağıdaki bilgilere sahip olamk isteyecektir:

 • Ailede çölyak hastalığı, kolon kanseri veya inflamatuar bağırsak hastalığı gibi sindirim hastalıkları öyküsünün olup olmadığı
 • Varsa kullandığınız ilaçlar
 • Son zamanlarda enfeksiyon geçirip geçirmediğiniz
 • Belirtilerinizin başlamasıyla ilgili stresli bir olay yaşayıp yaşamadığınız
 • Beslenme şeklinizin nasıl olduğu

Fiziksel Muayene

Fizik muayenesi sırasında doktorunuz genellikle;

 • Karın şişkinliğini kontrol eder
 • Stetoskop kullanarak karnınızdaki sesleri dinler
 • Hassasiyet veya ağrı olup olmadığını kontrol etmek için karnınıza dokunur. (Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Anlaşılır?)

Huzursuz Bağırsak Sendromu Teşhisinde Yapılan Testler Nelerdir?

Çoğu durumda doktorlar, Huzursuz Bağırsak Sendromunu (Ibs) teşhis etmek için testler kullanmazlar. Doktorunuz diğer sağlık sorunlarını kontrol etmek için kan testleri, dışkı testleri ve başka testler isteyebilir. (Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Anlaşılır?)

Kan testi : Bir sağlık uzmanı sizden bir kan örneği alacak ve örneği bir laboratuara gönderecektir. Doktorlar, anemi, enfeksiyon ve sindirim hastalıkları dahil olmak üzere huzursuz bağısak sendromu dışındaki durumları kontrol etmek için kan testleri kullanır.

Dışkı testi: Doktorunuz size dışkı örneğini koymanız için bir kap verecektir. Test için kiti nereye göndereceğiniz veya alacağınız konusunda talimatlar verecektir. Doktorlar, dışkınızdaki kanı veya diğer enfeksiyon veya hastalık belirtilerini kontrol etmek için dışkı testleri kullanırlar. Doktorunuz, fizik muayeneniz sırasında rektumunuzu inceleyerek dışkınızda kan olup olmadığını da kontrol edebilir. (Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Anlaşılır?)

Diğer testler: Doktorlar, huzursuz bağısak sendromu semptomlarına benzer belirtilere neden olan sağlık sorunlarını elemek için başka testler yapabilir. Doktorunuz, aşağıdakilere dayanarak başka testlere ihtiyacınız olup olmadığına karar verecektir.

 • Kan veya dışkı testi sonuçları
 • Ailenizde çölyak hastalığı, kolon kanseri veya inflamatuar bağırsak hastalığı gibi sindirim sistemi hastalıkları öyküsü olup olmadığı
 • Başka bir durumun veya hastalığın belirtileri olabilecek semptomlarınız olup olmadığı

Diğer testler şunları içerebilir:

 • İnce bağırsakta aşırı bakteri üremesi veya laktoz intoleransıgibi belirli karbonhidratları sindirme problemlerini kontrol etmek için hidrojen nefes testi
 • Çölyak hastalığını kontrol etmek için biyopsi ile üst GI endoskopi
 • Kolon kanseri veya inflamatuar bağırsak hastalığı gibi durumları kontrol etmek için kolonoskopi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Huysuz Bağırsak Sendromu Teşhisi

0-65 yaş arasındaki herkes bir sosyal güvenceye sahipse tamamlayıcı sağlık sigortası sahibi olabilir. 20’den fazla anlaşmalı şirket arasından size en uygun sağlık sigortası teklifi için uzman sağlık ekibimiz ile Hemen İletişime Geçin. (Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Anlaşılır?)

Hastalıklarınızın tanısı konmadan tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanız oldukça mantıklı olacaktır. Huzursuz bağırsak sendromu her yaş grubundan insanı etkileyebilmekte, teşhis ve tedavi süreci zaman aldığı için ekonomik olarak zorlayıcı olabilmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile muayenelerde sadece 15 TL ödeyerek muayene olabilir, SGK kapsamındaki test ve tahliller için ek ücret ödemesi yapmasınız. Olası hastane yatışlarınız tamamlayıcı sağlık sigortası ile %100 karşılanırken, ödediğiniz poliçe tutarının gelirinize oranla %40’a varan kısmını vergi avantajı olarak geri ödeme şeklinde alabilirsiniz. (Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Anlaşılır?)

Siz de sağlığınızı teminat altına alın, ekonomik rakamlarla tamamlayıcı sigortası yaptırın. Teklif Almak için Hemen Bizi Arayın. 0(850) 346 1130

Soru Sor
Whatsapp
Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Anlaşılır? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by