Kasko Hasarsızlık Kademeleri

Kasko Hasarsızlık Kademeleri Nelerdir? Tek Taraflı Kazada Kasko Ödeme Yapar Mı? En avantajlı ve uygun fiyatlı kasko seçenekleri için 0(850) 346 1130  Bize Arayın.

Kasko Hasarsızlık Kademeleri

Hasarsızlık indirimi, araç poliçesi priminizde, kusurlu talepte bulunmadığınız her yıl artan bir indirimdir. Art arda ne kadar çok yıl hasarsız kalırsanız, indiriminiz o kadar büyük olur. Hasarsız her sigorta yılı için bir indirim ölçeği uygulanır. (Tek Taraflı Kazada Kasko Ödeme Yapar Mı?)

Trafik sigortasında basamak olarak adlanırılan bu durum kasko sigortasında daha farklıdır. Kasko poliçesinde ise her kasko yenileme yılında uygulanan kademeler vardır. (Kasko Hasarsızlık Kademeleri)

Kasko Sigortası hasarsızlık indirimi kademeleri ise şu şekildedir:

 • Poliçenin 1. yılı sonunda yenileme zamanında %30 indirim sağlar.
 • Poliçenin 2. yılı sonunda yenileme zamanında %40 indirim sağlar.
 • Poliçenin 3. yılı sonunda yenileme zamanında %50 indirim sağlar.
 • Poliçenin 4. yılı ve sonraki yılları sonunda yenileme zamanında %60 indirim sağlar.

Kaza yapılmayan her yıl yenileme döneminde hak kazanabileceğiniz bu indirimden, karşı tarafın kusurlu olduğu kazalarda da faydalanmaya devam edersiniz. Karşı tarafın kusurlu olduğu kazalarda, sizin hasarsızlık indiriminiz etkilenmez ve indirim almaya 4. yılın sonuna kadar devam edersiniz. (Tek Taraflı Kazada Kasko Ödeme Yapar Mı?)

Kasko Hasarsızlık İndirimi Aktarılabilir Mi?

Kasko hasarsızlık indirimini yeni araç satın aldığınızda kaybetmezsiniz. Bu hakkın devamı için iki yöntem vardır. İlki, satılan araca ait olan kasko poliçesi araç satışından dolayı iptal edilir ve hasarsızlık indirimi mevcut yeni alınan araca aktarılır. Diğer yöntem ise var olan kasko poliçesinin iptal edilmeden, sadece bilgilerin güncellenerek zeyil yapılmasıdır. (Kasko Hasarsızlık Kademeleri)

Kasko Hasarsızlık İndirimi Ne Zaman Bozulmaz?

Kasko hasarsızlık inidrimi aşağıdaki durumlarda bozulmaz:

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
 • Cam kırılması durumunda
 • Radyo teyp hasarlarında
 • Mini onarım gerektiren hasarlarda
 • Karşı tarafın %100 kusurlu olduğu kazalarda

Bazı sigorta şirketleri poliçe süreci içinde gerçekleşen radyo-teyp çalınması ve cam kırılması hasarlarını yılda bir kez telafi etmek üzere hasarsızlık indirimini korurlar. Ancak bazı kasko şirketlerinde bu tarz bir uygulama yoktur ve radyo-teyp çalınması ve cam kırılması durumunda tamir sonrası hasarsızlık indirimi bozulur ve poliçe yenileme döneminde sigortalının hasarsızlık indirimi azalabilir veya tamamen ortadan kalkabilir. (Kasko Hasarsızlık Kademeleri)

Meydana gelen ufak çaplı kazalar, kasko şirketinin anlaşmalı olduğu servislerde belli limitler dahilinde Mini Onarım teminatı kapsamında ücretsiz bir şekilde yaptırılabilmektedir.

Kasko poliçelerinin, poliçe başlangıç tarihinden itibaren 1 yıl geçerlilik süresi vardır. tamamlanan yılın aradından yenilemesi yapılmayan araçların kasko hasarsızlık indirimleri hakkı yanabilir. Poliçenizi yenilemeniz gerektiğinde, aracınızla herhangi bir kazaya karışmış olmanız ve kasko ya da zorunlu trafik sigortasından hasarı karşılamış olmanız durumunda, yaptığınız kaza, kaydınıza işlenir ve gelecek yıl daha yüksek bir fiyat üzerinden poliçe yapılır. (Tek Taraflı Kazada Kasko Ödeme Yapar Mı?)

Tek Taraflı Kazada Kasko Ödeme Yapar Mı?

Tek taraflı araç kazası, dikkati dağılmış sürüş, yolda bir geyik, evcil hayvan veya başka bir hayvanla çarpışmaktan kaçınmak, yol enkazından kaçınmak için yoldan çıkmak veya başka bir araçla çarpışmaktan kaçınmak gibi çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Maddi hasar, ister araca verilen hasar isterse sokak işaretleri, telefon direkleri ve korkuluklar gibi çevredeki mülklere verilen hasar olsun, genellikle tek bir araba kazasının en sık görülen sonucudur. (Kasko Hasarsızlık Kademeleri)

Tek Taraflı Kaza Benim Hatam Sayılır Mı?

Çoğu durumda, araba kullanıyorsanız, tek bir araba kazasında kusurlu olarak kabul edilirsiniz. Kazanın sizin hatanız olarak kabul edilmeyebileceği bazı istisnalar vardır, ancak bu kasko sigorta şirketine ve kazanın niteliğine bağlı olacaktır:

 • Araç kusuru: Bir üretici kusuru veya yanlış kurulum nedeniyle frenleriniz arızalanırsa, çarpışmada sizin yerinize üretici veya tamirci kusurlu sayılabilir. (Tek Taraflı Kazada Kasko Ödeme Yapar Mı?)
 • Yol koşulları: Yolun durumu tek taraflı kazaya önemli ölçüde katkıda bulunduysa, kusurlu olarak kabul edilmeyebilirsiniz. Bunun gibi yol koşullarının kötü olduğudurumlarda kusurlu olarak kabul edilmeyebilirsiniz.
 • Bir geyiğe vurmak: Geyiğin (veya sokağa kaçabilecek diğer hayvanların) tahmin edilemez doğası nedeniyle, bu tür kazalarda kusurlu olarak kabul edilmeyebilirsiniz. (Tek Taraflı Kazada Kasko Ödeme Yapar Mı?)
 • Başka bir kazadan kaçınmak: Arızalı ve kazaya neden olacak başka bir araçtan kaçınmak için manevra yaptıysanız, sizi yoldan çıkmaya ve çarpışmadan kaçınmaya zorladığı için sizin yerinize diğer sürücü suçlanabilir.

Sigorta Partner AŞ. olarak, 20’den fazla anlaşmalı sigorta şirketi ve 700’ün üzerinde memnun sigortalı yorumu ile sigortalılarımıza hizmet sunmaktan mutluluk duyuyoruz. (Kasko Hasarsızlık Kademeleri)

En avantajlı ve uygun fiyatlı kasko seçenekleri ile Sigorta Partner AŞ. olarak sigortalılarımıza hizmet sunmaktayız. Trafik sigortasının tamamlayıcısı olan kasko sigortası satın almak için 0(850) 346 1130  hatlı numaradan Bize Ulaşın.

Soru Sor
Whatsapp
Kasko Hasarsızlık Kademeleri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by