Kasko Rayiç Bedel

Kasko Rayiç Bedel aracınızın güncel piyasa değeridir. Kasko rayiç bedel bilgisi ile yapılan kasko poliçesi için Hemen Bizi Arayın. 0(850) 346 1130

Kasko Rayiç Bedel Nedir?

Kasko yaptırdığınızda, aracınızı piyasa değeri üzerinden sigortalamış oluyorsunuz. Bu, aracınızın tamamen kaybolması veya çalınması ve geri alınamaması durumunda size ödenecek ve aynı özelliklerde yeni bir araç almanızı sağlayacaktır. Piyasa değeri, cari piyasa tarafından tanımlanan satış fiyatıdır. Kasko rayiç bedel aracın yaşı, modeli ve motor hacmi gibi özelliklerinin yanı sıra piyasa şartlarına göre de değişiklik göstermektedir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından aylık olarak yayınlanan bir liste olan kasko araç değer listesi ile aracınızın satın aldığınız gündeki bedeli değil, bulunduğunuz gündeki değeri listelenir.

Kasko sigortası yaptırmadan önce kasko rayiç bedeli hesaplanmalıdır. Kasko sonrası oluşan hasarlar bu bedel üzerinden hesaplanarak ödenmektedir.

Sigortanızla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, Kasko Sigorta poliçelerinizi güncellemeniz gerekiyorsa veya fiyat teklifi almak isterseniz bizimle  iletişime geçin. 0(850) 346 1130

Kasko Rayiç Bedel Neden Önemlidir?

Genel anlamda, kasko rayiç bedeli aracın piyasadaki güncel değerlemesidir. Hırsızlık veya kaza sonucu aracın tamamen kaybolması durumunda sigorta şirketinden talep edebileceğiniz azami tazminat tutarıdır. Sigorta poliçesinin priminin belirlenmesinde önemli rol oynar.

Yazımız, kasko rayiç bedelini ve bunun kasko sigortası primini nasıl etkilediğini tet bir şekilde anlamanıza yardımcı olacaktır.

Aracın Kasko Rayiç Bedelini Etkileyen Faktörler

Bir aracın kasko rayiç bedelini etkileyen birçok faktör vardır. Aşağıda, birkaç faktör listelenmiştir:

  • Dikkate alınan ilk şey, aracın boyutudur. Bu bağlamda küçük boyutlu arabalar ve büyük boyutlu arabalar farklı kategorilere girmektedir.
  • Bunun dışında aracın satış fiyatı da dikkate alınmaktadır.
  • Eski araçlara daha yüksek amortisman uygulanabileceğinden, arabanın yaşı da çok önemlidir. Bu, arabanız yaşlandıkça daha az değer elde ettiğiniz anlamına gelir.

Araç sigortası şirketleri, yukarıda belirtilen faktörlere dayalı olarak kasko rayiç bedelini  baz alır ve buna göre sigorta primini hesaplar.

Kasko Rayiç Bedeli Kasko Poliçesinin Primini Nasıl Etkiler?

Basit bir ifadeyle, daha yüksek kasko rayiç bedeline sahip araçlar daha yüksek bir sigorta primi oranı anlamına gelir. Aynı zamanda, daha düşük bir kasko rayiç bedeline sahip olan araç, daha düşük bir sigorta primi oranı anlamına gelmeyebilir. Bu fark uygulanabilir amortisman oranından kaynaklanmaktadır.

Kasko Rayiç Bedeli Azalsa Bile Sigorta Primi Neden Artıyor?

Nedenini merak ediyor olmalısın? Aracın kasko rayiç bedeli azaldıkça sigorta priminin artmasının birçok nedeni var.

  • Eski araçların tamiri, gerekli yedek parçaların temini zor olabileceğinden daha maliyetli olabilir. Alsanız bile, pahalı bir fiyata gelebilirler. Sonuç olarak, onarım maliyetlerini artırır.
  • Bunun dışında tamirat için eski bir araca olan ihtiyaç yenilerine göre daha fazladır. Bu nedenle sigorta şirketleri eski araçları kapsamak için daha yüksek bir prim almaktadır.

Bir Kaza Sonrası Kasko Sigortanızdan Ne Talep Edebileceğinizi Biliyor Musunuz ?

Kasko Sigortası Primini Düşürmek İçin Basit İpuçları

Bir sigorta alıcısı olarak, paranızın karşılığını maksimum düzeyde almak istiyorsanız, aşağıdaki basit ipuçlarını izleyerek kasko sigortası poliçenizin prim tutarını kolayca azaltabilirsiniz:

  • Araç sigorta şirketleri, güvenli sürüşü teşvik eder ve bir önceki yıl için herhangi bir talepte bulunmadıklarında sigortalıdan düşük bir prim alırlar. Aracınız için en iyi fırsatları öğrenmek için uzman oto sigora danışmanlarımızla iletişime geçin. 0(850) 346 1130
  • Bu şekilde, bir poliçe yılında güvenli bir şekilde araç kullanmaya devam ederseniz ve herhangi bir talepte bulunmazsanız, hasarsızlık indiriminden yararlanmaya hak kazanacağınız için prim oranlarında önemli bir düşüş bekleyebilirsiniz.
  • Aracınıza hırsızlık önleme kilitleri gibi güvenlik cihazları takmak, aracın güvenliğini artırmaya yardımcı olabilir. Aracın maruz kalma riskini azaltır. Sonuç olarak, daha az sigorta primi ortaya çıkar.

Aracınıza Kasko Yaptırmak için Bizi Arayın

Aracınıza kasko yaptırmadan önce, bilinçli bir karar verebilmek için çeşitli planları karşılaştırın. İdeal olarak, size en iyi sigorta primiyle en iyi sigorta kapsamını sağlayan bir plan seçmelisiniz. Uzman oto sigorta danışmanlarımızla sigortalılarımıza en uygun fiyat ve en kapsamlı kasko teklifleri ile yardımcı oluyoruz. Detaylı bilgi için bizi arayın. 0(850) 346 1130

Soru Sor
Whatsapp
Kasko Rayiç Bedel Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by