Buhar Makinesi Bebekler İçin Faydaları

Buhar Makinesi Bebekler İçin Faydaları. Bebek sağlık sigortası ile özel hastanelerde 15 TL'ye muayene olur, tahliller için ek ücret ödemezsiniz.0(850) 346 1130

Buhar Makinesi Bebekler İçin Faydaları

Buhar makinesi, genellikle hava yolu iltihabının neden olduğu öksürüğü tedavi etmek için kullanılır. Bu yöntem, öksürüğün altında yatan nedenleri tedavi ederek çalışır, böylece genel olarak semptomlardan kurtulabilirsiniz. Bebeğinizin öksürüğünüzün nedenini belirlemeden nebulizatör kullanmamalıdır.

Nebulizatörler, belirli solunum koşullarının tedavisinde faydalıdır. Doktorlar genellikle onları bebekler için buhar makinesi kullanır. Bu uygulama bebeklerin normalde olduğu gibi nefes alırken ilaç almalarına izin verir. Bir bebek nebulizatörden gelen sisi soluduğunda, ilaç ciğerlerinin derinlerine inerek nefes almayı kolaylaştırmak için çalışır. Doktorlar nebulize ilaçlar reçete eder, ancak gerekirse bu ilaçları bebeğinize evde nasıl vereceğinizi öğrenebilirsiniz.

Buhar Makinesi Bebeklerde Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Doktorlar, bebeklerde kronik durumlar için nebulizatör reçete edebilir. Örneğin astım, solunum yollarını tahriş eden bir bağışıklık tepkisine neden olan bir durumdur. Bir doktorun aşağıdakiler için bir nebulizatör reçete edebileceği diğer koşullar:

 • Krup. Krup, soğuk algınlığına neden olan virüslerden birinin sonucudur. Bir çocuğun havlayan öksürük, burun akıntısı veya ateş geliştirmesine neden olan hava yolu şişmesine neden olur.
 • Kistik fibroz. Bu genetik hastalık, hava yollarında kalın mukus birikmesine neden olarak onları tıkayabilir ve nefes almayı zorlaştırabilir.
 • Epiglottit. Bu nadir durum, zatürreye neden olabilen Haemophilus influenzae tip B bakterisinin bir sonucudur . Nefes alırken anormal, tiz bir sese yol açan şiddetli hava yolu şişmesine neden olur.
 • Akciğer iltihaplanması. Zatürre, iltihaplı akciğerleri içeren ciddi bir hastalıktır. Bebeklerde genellikle hastaneye yatış gerektirir. Semptomlar ateş, nefes darlığı ve bebeğin uyanıklığındaki değişiklikleri içerir.
 • Solunum sinsityal virüsü (RSV). RSV, genellikle hafif, soğuk algınlığı semptomlarına neden olan bir durumdur. Daha büyük çocuklarda şiddetli semptomlar yaygın olmasa da, bebeklerde küçük hava yollarında iltihaplanma (bronşiolit) gelişebilir.

Buhar makinesi ile ilacı almak için bir bebeğin işbirliği yapmasına gerek yoktur.

Buhar Makinesi-Nebulizatör Nasıl Çalışır?

Nebulizatörler için iki farklı güç seçeneği mevcuttur:

 • Bir jet veya kompresör nebulizatörü
 • Bir ultrasonik ünite
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir kompresör nebulizatörü, buğuyu oluşturmak için basınçlı hava kullanan piston tarzı bir motora sahiptir. Bu kompresör tipi, buğu oluşturmaya çalıştığı için gürültülü olabilir. Genellikle ayarlanabilir partikül boyutlarına sahiptir ve işlem süresi açısından değişiklik gösterebilir. Bir ultrasonik nebulizatör, ilacı vermek için suyu bir sise dönüştüren ultrasonik titreşimler üretir. Bu yöntem, nebülizörün bir jet kompresöre kıyasla çok sessiz olduğu anlamına gelir. Bir ultrasonik nebulizatör tipik olarak yaklaşık altı dakika içinde bir tedavi sunar. Bununla birlikte, tüm ilaçlar bir ultrasonik nebulizatör ile teslim edilemez. Bazı ilaçların kalitesini etkileyebilecek ilacı ısıtır. Bir ultrasonik nebulizatör düşünüyorsanız, tedaviler için bir ultrasonik nebulizatör kullanabildiğinizden emin olmak için her zaman önce çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

İlaç Türleri

Çocuk doktorunuz farklı ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçların örnekleri şunları içerir:

 • Solunan antibiyotikler. Bazı antibiyotikler nebulizatör tedavisi yoluyla kullanılabilir. Bazı bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir tobramisin şeklidir.
 • Solunan beta-agonistler. Bu ilaçlar arasında albuterol veya levoalbuterol bulunur. Hava yollarını gevşetmek ve nefes almayı kolaylaştırmak için kullanılırlar.
 • İnhale kortikosteroidler. Bunlar astıma bağlı iltihabı tedavi edebilir.
 • Dornaz alfa (Pulmozyme). Bu ilaç, solunum yollarındaki kalın mukusu gevşeterek kistik fibrozun tedavisine yardımcı olur.

Çocuğunuza yıllık ufak primlerle yaptıracağınız Çocuk Sağlık Sigortası ile anlaşmalı özel hastanelerde sadece 15 TL katılım payı ödemesi ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde muayene olabilirsiniz. Anlaşmalı özel hastanelerde, SGK anlaşmalı doktorlar arasında tercihte bulunabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ayakta tedavilerde şirketlere göre değişen yılda 8-10 muayene hakkınız olurken yatarak tedavilerde herhangi bir üst limit yoktur. SGK kapsamındaki, doktorunuzun isteyeceği test ve tetkiklere ek ücret ödemezsiniz.

Çocuğunuzun sağlığını güvence altına almak için hemen bizi arayın. 0(850) 346 1130

Bebeklerle Buhar Makinesi Kullanımı İçin İpuçları

Bebekler kıvranabilir, bu da nebulizatör tedavilerini uygulamayı zorlaştırır. İşte yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

 • Nebulizatörü, bebeğinizin uykulu olma ve tedavileri daha iyi tolere etme olasılığının daha yüksek olduğu zamanlarda kullanın. Buna yemeklerden sonra, şekerlemeden önce veya yatmadan önce dahildir.
 • Gürültü bebeğinizi rahatsız ediyorsa, titreşimlerden kaynaklanan gürültüyü azaltmak için nebulizatörü bir havlu veya halının üzerine koyun. En gürültülü kısım bebeğinize yakın olmadığı için daha uzun hortum kullanmak da yardımcı olabilir.
 • Tedavi sırasında çocuğunuzu kucağınızda dik tutun. Dik oturmak, daha derin nefes alabildikleri için akciğerlere daha fazla ilaç verilmesine yardımcı olur.
 • Tedavi sırasında bebeğiniz bu şekilde daha rahatlarsa kundaklayın.

Bebeğinize nebulizatör tedavisi vermekle ilgili özel sorularınız veya endişeleriniz varsa, çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Nebulizatör Satın Almalı Mıyım?

Çocuğunuzun sorununun ciddiyeti, nebulizasyon gerektirme sıklığı, masrafı, konforu vb. evde nebulizatöre ihtiyaç olup olmadığına karar vermede hayati bir rol oynar. Kendi nebulizatörünüze sahip olmak, çocukların bilinen bir ortamın güvenliğinde bunu yapabilmelerini sağlar. Ayrıca, ilacın tekrar tekrar uygulanması gerekiyorsa, evde bir nebulizatör en iyisidir ve daha uygun maliyetlidir.

Soru Sor
Whatsapp
Buhar Makinesi Bebekler İçin Faydaları Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by