Buhar Makinesi Bebeklere Zararlı Mı?

Buhar Makinesi Bebeklere Zararlı Mı? Bebeğinizin sağlığını güvence altına almak için Çocuk Sağlık Sigortası yaptırın. Detaylı bilgi için 0(850) 346 1130

Buhar Makinesi Bebeklere Zararlı Mı?

Buhar makinesi kullanımı, bebeğinizin tıkalı burnunu temizlemeye yardımcı olur. Nemli hava, çocuğunuzun burnundaki mukusu gevşetir ve nefes almasını kolaylaştırır. Ayrıca öksürük ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Ancak, sıcak buhar tehlikeli olduğundan ve bebekler yetişkinlere göre daha kolay yandığından birkaç önlem almanız gerekir.

Odanızdaki nem seviyesini artırmak için şu iki yolu deneyebilirsiniz: Buharlaştırıcı veya nemlendirici kullanabilirsiniz.

  • Buharlaştırıcılar, suyu sıcak buhara dönüşene kadar ısıtarak çalışır. Birçok anne buhar solumak için buharlaştırıcıları kullanmayı tercih eder ve onları etkili bulur.
  • Başka bir seçenek nemlendirici kullanmaktır. Nemlendirici, sıcak su veya buhar olmadığı için çok daha güvenli olan soğuk bir sis oluşturur.

Her ikisi de havaya nemlendirir ve tipik olarak soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılır. Havadaki nemi kurutma eğiliminde olduklarından, odada bir ısıtıcı veya üfleyici kullanıyorsanız nemlendiriciler ve buharlaştırıcılar da yararlıdır. (Buhar Makinesi Bebeklere Zararlı Mı?)

Bebeklerde Buhar Solumanın Faydaları

Buhar inhalasyonunun (buhar soluma) başlıca faydaları şunlardır:

  • Sinüslerinizi temizler 

Buhar inhalasyonu, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile başa çıkmak için evde çare olarak kullanılan geleneksel bir yöntemdir . Nemli, sıcak buharı solumanın ana yararı, burun yolundaki tahrişi ve şişmiş kan damarlarını azaltmaya yardımcı olabilmesidir. Buhar, sinüslerinizdeki mukusun incelmesini de destekleyebilir, bu da onların kolayca temizlenmesini sağlar.

  • Doğru nefes alma ve boğaz ağrısına yardımcı olur 

Buhar inhalasyonunun bir başka faydası da, daha iyi nefes almaya ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olmasıdır. Boğaz kaslarınızı gevşetir, ağrıyı ve iltihabı azaltır ve kan damarlarını genişletir, dolayısıyla kan dolaşımını artırır. Bu, solunumun normale dönmesini sağlar, böylece daha iyi nefes almanıza yardımcı olur.

  • Tıkanıklığı kolaylaştırır 

Su buharı ayrıca tıkanıklıkla mücadelede yardımcı olur, ancak su kabını yüzünüzü kaldıramayacak kadar sıcak hale getirmeyin. Akciğerlerdeki tıkanıklığı hafifletmek için günde en az iki kez buhar inhalasyonu aldığınızdan emin olun. Tıkanıklık, solunum yolunuzu temizleyecek ve sağlık durumunuzu iyileştirecektir.

  • Daha iyi uyku sağlar

Bir araştırmaya göre, buhar inhalasyonu kaliteli bir uyku sağlamaya da yardımcı oluyor. Meditasyon gibi gevşeme teknikleri de daha iyi uyku düzenine yardımcı olur. Benzer şekilde, buhar tedavisi daha iyi nefes almanıza yardımcı olur ve zihninizi ve bedeninizi rahatlatabilir. Böylece uyku kalitesinde büyük rol oynar. (Buhar Makinesi Bebeklere Zararlı Mı?)

Bebeğiniz İçin Sağlık Sigortası

Bebeğinizin sağlığını güvence altına almak için hasta olmasını beklemeyin! Hastalıklardan önce Çocuk Sağlık Sigortası yaptırarak muayenelerde sadece 15 TL ödeyin!

Çocuk sağlık sigortası, bebeğinizin doğumundan hemen sonra sahip olabileceğiniz bir sigorta türüdür. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası tercih ettiğinizde, anlaşmalı özel hastaneler arasında tercih ve süre içinde değişiklik hakkınız vardır. Doktorunuzu ve hastanenizi kendiniz seçersiniz. Sadece Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde değil, sağlık sigortasının anlaşmalı tüm bölümlerini muayene haklarınızı kullanabilirsiniz. Hem de sadece 15 TL SGK katılımı ödeyerek.

Devlet desteğinin de bulunduğu sağlık sigortaları, ödediğiniz poliçe tutarının, gelirinize göre %15 ile %40‘ını ay ay geri ödeme şeklinde alabildiğiniz bir vergi avantajı sağlar. Bebeğinizin sağlığını güvence altına alırken, aile bütçenizi de zorlamadan SGK anlaşmalı özel hastanelerde sağlık hizmeti alırsınız.(Buhar Makinesi Bebeklere Zararlı Mı?)

Buhar Soluma Bebeklere Zararlı Mı?

Buhar inhalasyonu, doğru şekilde kullanıldığında evde güvenli bir çare olarak kabul edilir. Bununla birlikte, yaralanma olasılığınız vardır, bu yüzden çok dikkatli olmalısınız. Buhar inhalasyonunun başlıca riskleri şunlardır:

Dikkatli olunmazsa yanıklara neden olabilir

Sıcak su ile temas ederseniz kendinize zarar verme riski çok yüksektir. Diğer bir risk de, sıcak su tasının yanlışlıkla kucağınıza düşmesi ve bu da hassas bölgelerde ciddi yanıklara neden olabilir. Çocuklara yanık riski nedeniyle buhar solunması önerilmez. Aslında, bir araştırmaya göre, buharda pişirme işleminden yanan kişilerin çoğu çocuklardır. Ancak çocuğunuzu buharlı bir banyoda oturtabilir ve duşta sıcak su akıtarak buhar soluma ile aynı faydaların keyfini çıkarabilirsiniz. (Buhar Makinesi Bebeklere Zararlı Mı?)

Buhar buharlaştırıcılarında mikrop olabilir

Ayrıca çevrimiçi olarak veya piyasadan bir elektrikli buhar inhaler (buharlaştırıcı olarak da adlandırılır) satın alabilirsiniz. Bunun için belirtilen seviyeye kadar su dökmeniz ve sistemi fişe takmanız yeterlidir. Buharlaştırıcı, makineden çıkmadan önce soğuyan buhar üretmek için elektrik kullanır. Bazı buharlaştırıcılar, ağzınızın ve burnunuzun çevresine takılacak yerleşik bir maskeye sahiptir. Ancak, buhar buharlaştırıcıların mikroplarla kolayca kirlenmesi riski vardır, bu nedenle herhangi bir bakteri ve mantar enfeksiyonunu önlemek için daha sık yıkama zorunluluğu vardır. (Buhar Makinesi Bebeklere Zararlı Mı?)

Soru Sor
Whatsapp
Buhar Makinesi Bebeklere Zararlı Mı? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by