Buhar Makinesi Bebek İçin Nasıl Kullanılır?

Buhar Makinesi Bebek İçin Nasıl Kullanılır? Tek başına çocuk sağlık sigortası ile bebeğinizin muayenesi, test ve tetkikleri için sadece 15 TL katılım payı ödeyin. 0(850) 346 1130

Buhar Makinesi Bebek İçin Nasıl Kullanılır?

Buhar makinesi, sıvı haldeki iaçların soluma yolu ile ciğerlere iletilmesi işlemi için kullanılır. İnce bir sis oluşturmak için sıvı ilacı ısıtır. Bebek daha sonra ilacı ciğerlerine çekerek nefes almayı kolaylaştırır.

Buhar makinesi, sıvının içinden basınçlı hava pompalayarak çalışır. İnce bir sis oluşturduğunda, bebek bunu bir ağızlık veya yüz maskesi aracılığıyla solur. (Buhar Makinesi Bebek İçin Nasıl Kullanılır?)

Buhar Makinesi Nasıl Kullanılır?

Buhar Makinesini bebekte kullanmak için:

 1. Ellerinizi iyice yıkayın ve tamamen kuru olduklarından emin olun.
 2. Nebulizatörü, hortumu ve maskeyi montaja hazır halde toplayın.
 3. İlaç kabını, sıkıca kapatarak, reçete edilen dozdaki ilaçla doldurun.
 4. Tüpün bir ucunu nebülizöre ve diğer ucunu ilaç kabına bağlayın.
 5. Maskeyi bebeğin yüzüne yerleştirip bebek için rahat olmasını sağlayın.
 6. Nebulizatörü prize takın ve açın. Sis görünmelidir.
 7. Bazı eski nebulizatörlerin ilacı vermeleri 25 dakika kadar sürebilir.
 8. Bir kişinin tedaviye ara vermesi gerekiyorsa, ilaç israfını önlemek için nebülizörü kapatın.
 9. İlaç kabı boşaldığında makineyi kapatın.
 10. Buhar Makinesini ayırın ve ilaç kabını ve maskeyi ılık sabunlu suda yıkayın, iyice durulayın ve havayla kurutun. Kuruduktan sonra temiz bir yerde saklayın.

Buhar Makinesi Kullanmak Güvenli Midir?

Buhar Makineleri, öksürük veya soğuk algınlığı nedeniyle şiddetli solunum sorunları olan çocuklar için iyi bir seçenektir, ancak yalnızca doktorun reçete ettiği ilaçları kullanmak ve talimatlarına uymak hayati önem taşır.

Buhar Makinesi Tedavi Alanları

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Çocuk doktoru, hava yolları şişmişse veya nefes darlığı veya aşağıdakilerden kaynaklanabilecek herhangi bir solunum sorunu yaşıyorsa, bebek için bir nebulizatör önerebilir:

 • Astım veya kistik fibroz gibi kronik solunum rahatsızlıkları
 • Zatürre (pnömoni) gibi akciğer enfeksiyonları
 • Şiddetli alerjik reaksiyonlar

Bu hastalıkların aşağıdaki gibi semptomları olabilir;

 • hırıltı
 • öksürme
 • nefes darlığı
 • hızlı nefes alma
 • göğüs ağrısı
 • nefes almada zorluk
 • bronşitten yavaş iyileşme

Bebeklerde özellikle sonbahar ve kış aylarında üst solunum yolu rahatsızlıkları daha sıklıkla görünür. Bebek Sağlık Sigortası ile, bebeğinizin doğumundan sonra ona sağlık sigortası satın alabilirsiniz. Olası hastalıkların, bebeğinize sağlık sigortası yaptırdıktan sonra ortaya çıkması ile tanısı konan hastalığınız sigorta teminatları içine alınmış. Bu anlamda ne kadar erken sağlık sigortası sahibi olursanız o kadar avantajınızadır.

Bebek Sağlık Sigortası, bebeğinize yıl içindeki rutin muayenelerinde ve olası hastalıklarında uygun primler ile sağlık hizmeti sunar. Muayenelerde sadece 15 TL ödersiniz. SGK kapsamındaki test ve tahliller sağlık sigortası ile karşılanır. Ortalama %20 oranında devlet desteği ile vergi avantajında da faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için hemen bizi arayın. 0(850) 346 1130

Genellikle tedavi her 6 saatte bir yaklaşık 15 dakika sürer. Ancak ebeveynlerin bildiği gibi, küçük çocuğunuzdan on beş dakika boyunca hareketsiz oturmasını ve derin nefes almasını istemek imkansız bir görev gibi görünebilir.

Daha Kolay ve Etkili Buhar Makinesi Tedavisi için 7 İpucu

  1. Yeterince büyüklerse onları seçim sürecine dahil edin. Panda ayıları, penguenler, oyuncak ayılar, trenler ve daha fazlasını içeren çocuk dostu nebülizör modelleri vardır.
  2. Nebulizatöre bir takma ad ve bir kişilik verin. İsterlerse çıkartmalarla süslemelerine izin verin. Cihaza bir çocuk bağlıysa, tedaviyi daha az stresli hale getirebilir.
  3. Tüm ailenin kullanması için ekstra maske satın alın, böylece çocuğunuz tedaviler sırasında kendini yalnız hissetmeyecektir.
  4. Bebekler için pasifik nebulizatör eklentisini düşünün. Emzik nebulizatör ataşmanları, bir bebeğe ilacı burun kanallarından daha verimli bir şekilde solumasına yardımcı olabilir.
  5. Rol Oynama: Maske taktıktan sonra çocuğunuzla itfaiyeci, astronot, pilot veya uzaylı gibi davranın ve tedavi sırasında ona eşlik edin.
  6. Çocuğunuzun tedavileri özel bir zaman olarak düşünmesini sağlayın. Önceden favori bir kitap veya oyun seçin ve onu dört gözle bekleyeceğiniz bir şey haline getirin.
  7. Bir programa bağlı kalın. Belki tedavi zamanı geldiğinde çalan süslü bir takviminiz veya komik alarmınız bile olabilir. Nebulizatör tedavilerini rutinin bir parçası haline getirmek, onları daha az göz korkutucu hale getirecektir.

Bebeğinizi tek başına sağlık sigortası yaptırabileceğiniz gibi ebeveynleriyle birlikte de sigortalı yaptırabilirsiniz. Aileniz için size en uygun sağlık sigortası bilgisi ve teklifi için (0850) 346 1130 numarasını arayın. (Buhar Makinesi Bebek İçin Nasıl Kullanılır?)

Soru Sor
Whatsapp
Buhar Makinesi Bebek İçin Nasıl Kullanılır? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by