Doğum Lekeleri Nasıl Geçer?

Çok sayıda doğum lekesine sahip olmak, vücudunuzda bir şeylerin olup bittiğinin işareti olabilir. Sağlık Sigortası yaptırın, kontrollerinizi aksatmayın. 0(850) 346 1130

Doğum Lekeleri Nasıl Geçer?

Doğum lekeleri, özel bir lazer türü kullanılarak güvenli ve etkili bir şekilde çıkarılabilir. Tedavi, anormal kan damarlarını veya pigmentasyon alanlarını hedef alarak, onları küçük parçalara ayırarak, vücudun bağışıklık sistemi yoluyla doğal olarak atılabilmeleri için çalışır.

Çok sayıda doğum lekesi varsa, dermatoloğunuz bazı testler önerebilir.

Çok sayıda doğum lekesine sahip olmak, çocuğunuzun vücudunda bir şeylerin olup bittiğinin bir işareti olabilir. Örneğin, bir çocuğun çok sayıda café-au-lait lekesi varsa, çocuğunuzda nörofibromatozis olabilir. Bu sinirlerde tümörlere neden olabilen bir hastalıktır. Bunu ekarte etmek için çocuğunuzun bazı test ve taramalara ihtiyacı olabilir. Bununla birlikte, çoğu zaman bir dermatologun yalnızca doğum lekesine yakından bakması yeterlidir.

Doğum Lekelerinde;

Bebeğinizin için, doğumundan sonraki 5 ila 15. günlerde yapılabilen çocuk sağlık sigortası ile siz de geç kalmadan hekiminize danışabilirsiniz. Kendiniz için de sahip olabileceğiniz sağlık sigortası ile sağlık sigortası başlangıç tarihi sonrasındaki şikayetler için özel  hastanelerin SGK anlaşmalı tüm bölümlerde muayenelere sadece 15 TL katılım payı ödersiniz. Doktorunuzun isteyeceği test ve tetkikler için ek ücret ödemezsiniz. Bu sayede sağlık harcamalarınız masraf olmaktan çıkar. Yıllık uygun primlerle, taksit seçeneği ile siz de hemen bir sağlık sigortası sahibi olun.

Doğum Lekesi Nasıl Gider?

Çoğu doğum lekesini kendi haline bırakabilseniz de, bir doğum lekesini fark ettikten hemen sonra bir dermatoloğa görünmeniz önemlidir. Bazı doğum lekeleri daha sonra bir soruna neden olabilir. Tedavi bunu önleyebilir.

Çocuğunuzda veya kendinizde şunlar varsa dermatoloğunuz tedavi önerebilir:

Yüzde veya kasıkta çilek hemanjiyomu: Bu doğum lekesi solmadan önce hızla büyüme eğilimindedir. Gözün, ağzın veya burnun yakınında doğum lekesi varsa, tedavi vücudunuzun o kısmının doğum lekesi ile kaplamasını engelleyebilir. Kasık bölgesinde, tedavi daha sonra ağrıyı önleyebilir.

Porto şarabı lekesi: Bu doğum lekesi zamanla kaybolmaz. Büyüyebilir ve kalınlaşabilir. Erken tedavi daha etkili olma eğilimindedir.

Çok büyük veya görünür doğum lekesi: Doğum lekesi görünümünüzü etkiliyorsa ve benlik saygısında sorunlara yol açabiliyorsa, dermatoloğunuz tedavi önerebilir. En güvenli ve en etkili tedavi doğum lekesine ve çocuğa göre değişir.

Doğum Lekelerine Ne İyi Gelir ?

Lazer tedavisi: Bu, zamanla kaybolmayan bir tür doğum lekesi olan porto şarabı lekesi için bir seçenek olabilir.

İlaç tedavisi: Bazı ilaçlar Doğum lekesinin büyümesini etkili bir şekilde önleyebilir. Ayrıca büyüyen bir lekeyi küçültebilir.

Doğum lekesini çıkarmak için ameliyat: Bu tür bir ameliyat, bir doğum lekesini kesmek için kullanılabilir. Çocuğunuzda ben gibi cilt kanserine dönüşebilecek bir doğum lekesi varsa önerilebilir. Ben aldırma önerildiğinde, genellikle çocuk ergenliğe ulaştığında yapılır. Ameliyat, kendi kendine kaybolmayan ve çocuğunuzun görünümünü etkileyen büyük, kabarık bir doğum lekesini tedavi etmek için de yardımcı olabilir.

Makyaj: Bu, daha büyük bir çocuk veya yetişkin için doğru yaklaşım olabilir. Doğru makyaj rengi atmış cildi kapatabilir. Bir doğum lekesini gizleyebilecek makyaj bulmakta sorun yaşıyorsanız, dermatoloğunuzdan bir öneri isteyin.

Doğum Lekesi Neden Olur?

Doğum lekeleri, fetal gelişim sırasında hücrelerin kusurlu hareketinden kaynaklanır. Ancak, bazı kişilerde neden doğum lekesi olup bazı kişilerde olmadığını tam olarak anlaşılamıyor.

Sanılanın aksine hamile kadınların bebeklerinde doğum lekelerini önlemek için yapabilecekleri hiçbir şey yoktur. Oluşunun belirli bir nedeni olmadığı için doğum lekeleri önlenemez.

Bebeğinizin doğumundan sonra; çocuk sağlık sigortasını ihmal etmeyin. Sağlık Sigortası ile muayenelerinizde sadece 15 TL ödeyin, yatarak tedavilerinizde ücret ödemeyin.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ayakta tedavilerde yılda 10 muayeneye kadar muayene hakkınız olurken,  tahlil ve tetkikler ücretsizdir. Yatarak tedavilerinizde ek ücret ödemeniz de, gerekmez. Anlaşmalı özel hastanelerde kullanabildiğiniz sağlık sigortası ile hekiminizi kendiniz seçersiniz. SGK kapsamındaki test ve tahliller için ek ücret ödemezken, devlet desteği ile vergi avantajı sağlarsınız ve poliçe tutarınızın ortalama %20 lik kısmı için ekonomi sağlarsınız. Siz de anlaşmalı olduğumuz 20 den fazla şirketten size en uygun olan sağlık sigortasına sahip olmak için hemen bizi arayın.

(0850) 346 1130

Soru Sor
Whatsapp
Doğum Lekeleri Nasıl Geçer? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by