Gece Terlemesi Neden Olur?

Gece Terlemesi Neden Olur? Özel hastanelerde muayenelerde yalnızca 15TL ödemek için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırın. Üstelik vergi avantajı ile.

Gece Terlemesi Neden Olur?

Çoğu insan gece boyunca terler. Düzenli olarak sırılsıklam ıslak çarşaflarla uyanıyorsanız, bir pratisyen hekim tarafından kontrol ettirmelisiniz.

Gece Terlemeleri Nelerdir?

Odanız veya yatak takımlarınız sizi çok sıcak yapıyorsa, gece boyunca terlemeniz normaldir. Gece terlemeleri, uyuduğunuz yer serin olmasına rağmen gece kıyafetlerinizin ve yatak takımlarınızın ıslanmasına neden olacak kadar çok terlemeniz anlamına gelir. Yetişkinler ve çocuklar gece terlemesi yaşayabilir. (Gece Terlemesi Neden Olur?)

Gece Terlemesine Ne Sebep Olur?

Gece Terlemesinin Nedenleri

Gece terlemelerine birçok şey neden olabilir. Olası nedenler şunlardır:

 • Gece terlemelerinin en yaygın nedenleri şunlardır:
 • Endişe
 • Alkol veya uyuşturucu kullanımı
 • Her zaman çok fazla terlemenize neden olan hiperhidrozadı verilen zararsız bir durum
 • Menopoza eşlik eden sıcak basmaları geceleri meydana gelebilir ve terlemeye neden olabilir. Bu, kadınlarda gece terlemelerinin çok yaygın bir nedenidir.
 • İdiyopatik hiperhidroz. İdiyopatik hiperhidroz , vücudun herhangi bir tıbbi neden olmaksızın kronik olarak çok fazla ter ürettiği bir durumdur.
 • Enfeksiyonlar. Tüberküloz, gece terlemeleri ile en sık ilişkili enfeksiyondur. Ancak endokardit ( kalp kapakçıklarının iltihabı), osteomiyelit (kemiklerde iltihaplanma) ve apse gibi bakteriyel enfeksiyonlar gece terlemelerine neden olabilir. Gece terlemeleri de HIV enfeksiyonunun bir belirtisidir.
 • Gece terlemeleri bazı kanserlerin erken bir belirtisidir. Gece terlemeleri ile ilişkili en yaygın kanser türü lenfomadır . Bununla birlikte, teşhis edilmemiş bir kanseri olan kişilerde sıklıkla açıklanamayan kilo kaybı ve ateş gibi başka semptomlar da görülür .
 • İlaçlar. Bazı ilaçların alınması gece terlemelerine neden olabilir. Antidepresanilaçlar, gece terlemelerine yol açabilen yaygın bir ilaç türüdür. Antidepresan ilaç kullananların %8 ila %22’sinde gece terlemesi olur. Diğer psikiyatrik ilaçlar da gece terlemeleriyle ilişkilendirilmiştir. Aspirin ve asetaminofen gibi ateşi düşürmek için alınan ilaçlar bazen terlemeye neden olabilir. Diğer birçok ilaç gece terlemesine veya kızarmaya neden olabilir.
 • Hipoglisemi. Düşük kan şekeri terlemeye neden olabilir. İnsülin veya oral diyabet ilaçları alan kişilerde geceleri terlemenin eşlik ettiği hipoglisemi olabilir.
 • Hormon bozuklukları Feokromositoma, karsinoid sendromve hipertiroidizm dahil olmak üzere çeşitli hormon bozukluklarında terleme veya kızarma görülebilir .
 • Nörolojik durumlar. Nadiren, otonomik disrefleksi, travma sonrası siringomiyeli, felç ve otonomik nöropati gibi nörolojik durumlar terlemenin artmasına ve gece terlemelerine neden olabilir. (Gece Terlemesi Neden Olur?)

 

Gece Terlemeleri İçin Ne Zaman Endişelenmeliyim?

Birkaç kez gece terlemesi olması genellikle endişelenecek bir şey değildir. Ancak sıklıkla gece terlemeleriniz varsa veya bunlarla birlikte başka semptomlarınız varsa doktorunuzla konuşun. Bunlar ateş, titreme, ağrı veya plansız kilo kaybını içerebilir.

Gece Terlemeleri İçin Doktorunuzu Ne Zaman Aramalısınız?

Birkaç kez gece terlemesi olması genellikle endişelenecek bir şey değildir. Ancak sıklıkla gece terlemeleriniz varsa veya bunlarla birlikte başka semptomlarınız varsa doktorunuzla konuşun. Bunlar ateş, titreme, ağrı veya plansız kilo kaybını içerebilir. (Gece Terlemesi Neden Olur?)

Terlemenin ne kadar sürdüğünü ve diğer belirtilerinizi yazmak için bir defter tutmak isteyebilirsiniz. Bu, doktorunuzun terlemenizin nedenini bulmasına yardımcı olabilir.

Doktorlar sıklıkla hastalarının gece terlemesinden şikayet ettiğini duyarlar. Gece terlemeleri, gece boyunca aşırı terlemeyi ifade eder.

Gece terlemelerinin birçok farklı nedeni vardır. Nedeni bulmak için, doktor ayrıntılı bir tıbbi öykü almalı ve gece terlemelerinden hangi tıbbi durumun sorumlu olduğuna karar vermek için testler istemelidir. (Gece Terlemesi Neden Olur?)

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile muayenelerde sadece 15 TL ödersiniz.

Muayenelerinizde tamamlayıcı sağlık sigortası ile;

 • Hastaneye sadece 15 TL katılım payı ödersiniz.
 • Anlaşmalı özel hastaneler arasında hastane ve doktor tercihinde bulunursunuz.
 • Sigorta başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkacak olası rahatsızlıklarınız sağlık sigortası ile teminat altındadır.
 • Yatış gereken durumlarda oda, refakatçi giderleri sağlık sigortası ile %100 karşılanır.
 • Vergi avantajı ile devlet desteğinden yararlanır ve poliçe tutarının ortalama %20 sini geri ödeme olarak alırsınız.

Gece terlemeleri rahatsız edici olabilir ve uykunuzu bozabilir. Çoğu durumda, ciddi bir endişe nedeni değildirler. Ancak bazen, tedavi gerektiren altta yatan bir durumdan kaynaklanabilirler.

Doktorunuz gece terlemenizin nedenini teşhis etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca gece terlemelerini önlemek veya tedavi etmek için stratejiler önerebilirler. Altta yatan nedene bağlı olarak yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar veya diğer tedavileri önerebilirler. (Gece Terlemesi Neden Olur?)

Soru Sor
Whatsapp
Gece Terlemesi Neden Olur? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by