İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi Nedir? Doğum Sağlık Sigortası ile test ve tetkikler için ek ücret ödemeyin. Detaylı bilgi için hemen bizi arayın. 0(850) 346 1130

İkili Tarama Testi Nedir?

İlk üç aylık döneminizi tamamlarken, merak etmeye başlayabilirsiniz: Küçük çocuğunuzun saçı ne renk olacak? Size mi yoksa eşinize mi daha çok benzeyecekler? Kız kardeşinizin yürümeye başlayan çocuğu gibi korkusuz bir gözüpek mi olacaklar?

Bu şeyler bir süre için bir sır olarak kalacak olsa da, kadın doğum doktorunuz büyüyen bebeğiniz hakkında cinsiyeti de dahil olmak üzere daha fazla bilgi edinmek için size bazı testler ve taramalar önerecektir. Bunlardan ilki, belirli kromozomal anormalliklerin belirteçlerini analiz eden,kan vermeyi içeren ikili tarama testi olarak adlandırılır. Kesin bir test değildir. Bunun yerine, tahmine dayalı bir test olarak sınıflandırılır; bu, sonuçlarının kromozomal anormalliklerin olasılığını bildirdiği anlamına gelir.

Spesifik olarak, bu test hem serbest beta-insan koryonik gonadotropin (beta-hCG) hem de gebelikle ilişkili plazma protein A’nın (PAPP-A) kan seviyelerini tarar. Tipik bir hamilelikte, dişi fetüslerde 22 çift XX kromozomu veya erkek fetüslerde 22 çift XY kromozomu olacaktır.

Bir trizomi, aşağıdakiler gibi fazladan kromozomların olduğu bir kromozomal durumdur:

  • Down sendromu . Bu yaygın trizomi, ayrıca 21. kromozomun fazladan bir kopyası olduğu için trizomi 21 olarak da adlandırılır.
  • Trizomi 18 ve trizomi 13. Bu yaygın kromozomal anormallikler, kromozom 18’in (Edward sendromu) veya kromozom 13’ün (Patau sendromu) fazladan bir kopyasını içerir.

Bu kromozomal anormallikleri olan gebeliklerde hCG ve PAPP-A seviyeleri “normalden” yüksek veya düşük olabilir. Ancak, kan seviyeleri tek başına sonuçlarınızı üretmez. Bunun yerine, kan testi, bebeğinizin boynunun arkasındaki temiz dokuyu inceleyen ense saydamlığı (NT) taraması adı verilen bir ultrasonla birlikte kullanılır. (İkili Tarama Testi Nedir?)

İkili Tarama Testi Neden Yapılır?

İlk üç aylık dönem taraması – ikili tarama testi ve NT taraması (ense kalınlığı) – zorunlu değildir. Bununla birlikte, tarama 35 yaşın üzerindeyseniz veya ailenizde belirli koşullara sahip olmanız gibi kromozomal sorun riskiniz yüksekse önerilir.

Sonucun yalnızca size trizomi riskinde artış olup olmadığını söylediğini hatırlamak önemlidir. İkili tarama testi bebeğinizde herhangi bir anormallik olup olmadığını kesin olarak belirtemez. (İkili Tarama Testi Nedir?)

İkili tarama testi isteyip istemediğinize karar vermeden önce, kendinize sonuçların uzun vadede sizin için ne anlama geldiğini sorabilirsiniz.

  • Olası anormallikleri bilmek kaygınızı hafifletir mi yoksa kötüleştirir mi?
  • Artan riske işaret eden bir sonuç alırsanız daha invaziv testler yapmak ister miydiniz? Amniyosentez, kordosentez gibi..
  • Sonuçlar hamileliğinizi yönetme şeklinizi değiştirir mi?

Eğer down sendromlu bir bebeğinizin olma ihtimali varsa ve sizin için bu durum doğum yapmanıza engel olmayacaksa, test yaptırmanız şart değildir. Yine de hazırlıklı olmak adına ikili tarama testi yaptırabilirsiniz. (İkili Tarama Testi Nedir?)

İkili Tarama Testi Ne Zaman Yapılır?

İkili tarama testinin gerçekleştirilebileceği nispeten ince bir zaman penceresi vardır. Kadın doğum doktorunuz, ilk üç aylık döneminizin sonuna yakın veya muhtemelen ikinci üç aylık dönemin çok erken bir zaman için bir randevu almanızı sağlayacaktır. Daha spesifik olarak, ikili tarama testinizi hamileliğinizin 11. ve 14. haftalar arasında yaptırmalısınız.

İkili Tarama Testinin Maliyeti Nedir?

İkili testi için ödeyeceğiniz miktar, sigorta kapsamınıza ve bulunduğunuz yere bağlı olacaktır. Test isteğe bağlı olmakla birlikte, sağlık sigortası poliçeniz kapsamında olabilir. (İkili Tarama Testi Nedir?)

Doğum Sağlık Sigortası ile, hamilelik rutin kontrolleri için muayenelerde yalnızca 15 TL SGK katılım payı ödersiniz. Muayene hakkı içerisinde, SGK kapsamındaki test ve tetkikler için ek ücret ödemezsiniz.

Normal ve sezaryen doğum, oda, refakatçi ve doğum eylemi için hastanede yatışınız sağlık sigortası ile karşılanır. Hastane ve doktor tercihinde bulunabilir, dilerseniz anlaşmalı hastaneler arasında hamileliğiniz süresinde değişiklik yapabilirsiniz.

Doğum Sağlık Sigortası, doğum teminatlı (doğumunuz için ek ücret ödemediğiniz) bir tamamlayıcı sağlık sigortası türüdür. Doğum Sigortasını sadece kadın hastalıkları ve doğum bölümünde değil, diğer olası rahatsızlıklarınız için de kullanabilirsiniz. Tüm sağlık sigortalarında olduğu gibi, doğum sağlık sigortası kullanarak devlet desteği ile vergi avantajından faydalanabilirsiniz. Poliçe tutarının ortalama %20’lık kısmını vergi avantajı olarak geri almak için tek yapmanız gereken, çalıştığınız kurumun muhasebe birimine sağlık sigortası poliçenizi teslim etmek. (İkili Tarama Testi Nedir?)

İkili tarama testi çoğunlukla NT taramasıyla birlikte yapılır, eğer sağlık sigortanız yoksa özel hastanelerde her iki test için de ödeme yapmanız gerekir. Size uygun sağlık sigortası teklifleri için uzman sağlık ekibimiz ile iletişime geçin.

Soru Sor
Whatsapp
İkili Tarama Testi Nedir? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by