İkili Tarama Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

İkili Tarama Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar? Doğum Sağlık Sigortası ile SGK  anlaşmalı hastanelerde test ve tetkiklere ek ücret ödemeyin. Detaylı bilgi için; 0(850) 346 1130

İkili Tarama Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili tarama testi, ilk trimester taraması adı verilen daha kapsamlı bir taramanın parçasıdır. İkili tarama testi basit bir kan testidir. Bebeğin fetal anormalliklerinin değerlendirildiği bir testtir. Bu, açlık gerektirmeyen bir testtir, bu nedenle, aksi belirtilmedikçe, randevunuzdan önce normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Geri dönüş süresi söz konusu olduğunda laboratuvara göre süre değişir. Genel olarak, sonuçlarınızı yaklaşık 3 gün ila bir hafta içinde almayı bekleyebilirsiniz. Sonuçlarınız için hastaneye gitmeniz gerekebilir ya da kadın doğum doktorunuz size bilgi verebilir. (İkili Tarama Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?)

İkili Tarama Testi Sonucu Nasıl Belirlenir?

İkili tarama testi sonucunda düşük, orta veya yüksek riskli bir sonuç alacaksınız.

  • Düşük riskli (“ekran negatif”) “normal” bir sonuç olarak kabul edilir ve bebeğinizin kromozom anormallikleri olma olasılığının düşük olduğu anlamına gelir.
  • Sonucunuz normal aralıktaysa, yalnızca başka bir gösterge varsa (aile geçmişi, yaş vb.) veya başka bir nedenle daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız ileri testler için tavsiye edilirsiniz.

Yine de düşük riskli bir sonuç bebeğinizde bir anomali olmayacağı anlamına gelmez. Ve ilk trimester taramasının sadece Down sendromu, trizomi 13 ve trizomi 18 için belirteçlere baktığını belirtmek önemlidir – diğer koşullara değil. (İkili Tarama Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?)

İkili tarama testi, bebeğin kromozomal gelişiminde bulunabilecek herhangi bir anormalliği kontrol etmek için hamileliğin ilk üç ayında yapılan bir tür doğum öncesi kan testidir. Kromozomlardaki bu tür anormallikler, bebeğin fetüs içinde ve hatta daha sonraki yaşamında büyümesini etkileyebilecek ciddi sağlık koşullarına ve bozukluklara yol açabilir. İkili tarama testi, Down sendromu veya Edward sendromu gibi belirli bozuklukların olasılıklarını önceden belirlemeye yardımcı olabilir. (İkili Tarama Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?)

İkili Tarama Testi İçin Anormal Sonuçlar

Taramanız anormallikler için orta veya yüksek riskli (“ekran pozitif”) olarak geri gelirse, daha fazla bilgi edinmek için sonucunuzu bir genetik danışmanla gözden geçirmeyi seçebilirsiniz.

Sonucunuz, noninvaziv prenatal testler (NIPT) , amniyosentez veya koryon villus örneklemesi gibi daha kesin ve bazen daha invaziv testlerle doğrulanabilir . Bu testlerin bazıları hamileliğiniz için bazı riskler taşısa da kesin sonuç verirler. (İkili Tarama Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?)

İkili tarama testi hamileliğinizin başlarında yapıldığından, bilgiler size ileri testler, tıbbi tedaviler ve hamileliğinizin ve doğumunuzun genel yönetimi hakkında önemli kararlar vermeniz için zaman verir.

Riskinizi bilmek, özel ihtiyaçları olan bir çocuğa sahip olma potansiyeline hazırlanmanıza ve ihtiyaç duyacağınız desteği bulmanıza da yardımcı olabilir.

Hamileliğinizin 13. haftasını geçtiyseniz ve ilk trimesterde ikili tarama testi yaptırmadıysanız, kan testi ile risk değerlendirmesini yaptırabilirsiniz. Bu, hamileliğin 15. ve 21. haftaları arasında yapılabilen dörtlü tarama testi olarak bilinir. Hamileliğiniz başladıktan sonra Doğum Sağlık Sigortası yaptırın, SGK anlaşmalı hastanelerde ek – fark ücret ödemeyin.

Doğum teminatlı sağlık sigortanız varsa, kadın doğum doktorunuzu seçip özel hastanede doğum yapabilir, hamile kalmadan önce planlama aşamasında sağlık sigortası yaptırabilir veya hamile olduğunuzu öğrendikten sonra doğum teminatlı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Özel hastanelere ek ücret ödemezsiniz. Doğum sağlık sigortası sahibi olarak, normal doğumlar ve sezaryen ile rutin gebelik testleri ve muayeneleri için ek ücret ödemezken, 2 geceye kadar hastanede yatış ve destek giderleri karşılanır.
Tamamlayıcı sağlık sigortası ile  devlet desteği ile vergi avantajından yararlanabilirsiniz.

Down Sendromu Testi Yaptırmalı mıyım?

Hamileyken yaşınız kaç olursa olsun, Down sendromlu bir bebek doğurma riski her zaman olacaktır. Ancak anne yaşı arttıkça bu risk artmaktadır. Tüm hamile kadınların tarama testi yaptırmaları önerilir. Down sendromlu bebeklerin yaklaşık %70’i daha genç annelere sahiptir. Bebeğinizin bu rahatsızlığı olup olmadığını öğrenmek size kalmıştır. Testlerle ilgili bilgilere sahip olmak doğru kararı vermenize yardımcı olabilir. (İkili Tarama Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?)

Test etmek ya da test etmemek? Ne yapacağınızı bilmiyorsanız, ikili tarama testinin ve ilk trimester taramasının avantajlarını ve dezavantajlarını tartarak başlayın. Kendinize, bu bilgiyi bilmenin, daha fazla test yaptırma kararınızı ve ayrıca hamileliğinizin yönetimini bilgilendirmeye nasıl yardımcı olabileceğini sorun.

Bu test ve benzersiz koşullarınız ışığında faydası hakkında kadın doğum uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun. Neye karar verirseniz verin, kadın doğum uzmanınızla yakın temas, sağlıklı bir hamileliğin anahtarıdır. (İkili Tarama Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?)

Soru Sor
Whatsapp
İkili Tarama Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by