Gebelik Hesaplama Hafta Hafta

Gebelik Hesaplama Hafta Hafta Nasıl Yapılır? Kadın doğum bölümü muayenelerinizde Bekleme Süresiz Doğum Sigortası kullanın. Avantajlardan yararlanın.

Gebelik Hesaplama Hafta Hafta

Son adetin ilk günü

Çoğu hamilelik yaklaşık 40 hafta (veya gebe kaldıktan sonra 38 hafta) sürer, bu nedenle genellikle son adet tarihinizi tahmin etmenin en iyi yolu, son adet döneminizin (SAT) ilk gününden itibaren 40 hafta veya 280 gün saymaktır. Ayrıca son adetinizin ilk gününden üç ay çıkarabilir ve yedi gün ekleyebilirsiniz.

Son adet döneminizin ilk günü, çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısının bir bebeğin doğum tarihini nasıl tahmin ettiğidir. Ancak unutmayın, bu yalnızca tahmini bir doğum tarihidir, bebeğinizin doğması için bir son tarih değildir. Bebeklerin sadece yüzde 4’ü tahmini doğum tarihlerinde doğar. (Gebelik Hesaplama Hafta Hafta)

Hamile Kalma Tarihi

Yumurtlama semptomlarını izliyorsanız veya gebelik testi kullanıyorsanız, hamileliğinizin son tarihini hesaplamak için gebe kalma tarihinizi kullanabilirsiniz. Tahmini doğum tarihinizi almak için 266 gün eklemeniz yeterlidir.

Tüp Bebek (IVF) Transfer Tarihi

Tüp bebek (IVF) ile hamile kaldıysanız , tüp bebek transfer tarihinizi kullanarak doğum tarihinizi hesaplayabilirsiniz. Çoğu embriyo transferi, yumurta toplama ve döllenmeden üç gün veya beş gün sonra gerçekleşir. Üçüncü günlük bir transferiniz varsa, son tarihinizi hesaplamak için transfer tarihinden itibaren 263 gün sayın ve beş günlük bir transferiniz varsa 261 gün sayın. (Gebelik Hesaplama Hafta Hafta)

Ultrason taraması

Ne zaman hamile kaldığınızı tam olarak belirleyemeseniz, son adet döneminizin gününü unutsanız veya yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğinden emin değilseniz bile, diğer ipuçları size ve kadın doğum doktorunuza doğum öncesi randevunuzda doğum tarihinizi belirlemede yardımcı olabilir, örneğin:

  • Bebeğin kalp atışının ilk kez  duyulduğu zaman (değişebilir olsa da yaklaşık 9 veya 10. hafta civarında) ve cenin hareketini ilk hissettiğiniz zaman (ortalama olarak 18 ila 22 hafta arasında, ancak daha erken veya daha geç olabilir) gibi hamilelikte dönüm noktaları olabilir.
  • Kasık kemiğinizden rahminizin tepesine kadar olan ölçüm olan  fundal yüksekliğiniz, her doğum öncesi ziyarette doktorunuz tarafından kontrol edilir ve doğum tarihinizin doğrulanmasına yardımcı olur.
  • İlk dahili gebelik muayeneniz yapıldığında not edilecek olan rahminizin boyutu da tahmini doğum tarihini saptamada bir faktör olabilir. (Gebelik Hesaplama Hafta Hafta)

Doğum Tarihimi Planlayabilir Miyim?

İster yazın ortasında çok hamile kalmaktan kaçınmaya çalışıyor olun, ister küçük çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanı en üst düzeye çıkarmak isteyen bir öğretmen olun, doğum tarihinizi “planlamak” için hamile kaldığınız zamanı deneyebilirsiniz. Ancak, gerçekten istediği zaman hamile kalabilen şanslı kişilerden biri olsanız bile, muhtemelen tam olarak ne zaman doğum yapacağınızı (hatta haftayı) tam olarak haritalayamayacağınızı unutmayın.

Yine de, doğurgan olma olasılığınızın en yüksek olduğu günleri keşfetmek ve hamile kalma şansınızı artırmak için son adet döneminizin tarihini ve tipik döngü uzunluğunuzu kullanan yumurtlama hesaplayıcı uygulamaları deneyebilirsiniz. (Gebelik Hesaplama Hafta Hafta)

Hamilelik Öncesi Sağlık Sigortası

Doğum sağlık sigortası, yalnızca hamilelik başladıktan sonra kullanılan bir sağlık ürünü gibi görülse de, hamilelik başlangıcından önce de doğum teminatlı sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz. Hamilelik planlıyorsanız, doğum yapmak istediğiniz tarih öncesinde uzman sağlık ekibimiz ile görüşün. 0850 346 1130

Hamilelik planlıyorsanız 12 ay, 6 ay, 3 ay ya da 2 ay bekleme süresi ile sağlık sigortası satın alabilirsiniz. Hamile kalmadan da yaptırabileceğiniz bu sağlık sigortası ile anlaşmalı özel hastaneler arasından tercih yapabilirsiniz. Dilediğiniz süre içinde hastane değişikliği yapabilirsiniz.

Hamilelik süreciniz başladıysa Doğum Sağlık Sigortası sahibi olabilir, sağlık sigortası aantajlarından hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için Hemen Bizi Arayın.

Siz veya eşiniz vergi avantajından faydalanabilir ve devlet tarafından, ödenen poliçe tutarının ortalama %20’lik ttarını geri ödeme şeklinde alabilirsiniz. Bunun için sağlık sigortası sözleşmenizi iş yerinizin muhasebe birimine iletmeniz yeterlidir.

Doğum Tarihim Değişebilir Mi?

Evet, doğum tarihiniz değişebilir. Bu kesinlikle endişelenmek için bir neden olmasa da, hamileliğiniz ilerledikçe doktorunuz çeşitli nedenlerle doğum tarihinizi değiştirebilir.

Hamilelik, bir kadının içinde bir veya daha fazla yavrunun geliştiği bir süre boyunca bir kadının durumunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Doğum genellikle gebe kaldıktan yaklaşık 38 hafta sonra veya son adet döneminden yaklaşık 40 hafta sonra gerçekleşir. Dünya Sağlık Örgütü, 37 ila 42 hafta arasında süren normal bir hamilelik dönemi tanımlar. Bir kişinin ilk kadın doğum doktoru ziyareti sırasında, doktor genellikle çocuğun doğacağı tahmini bir tarih verecektir. Alternatif olarak, doğum tarihi, bir kişinin son adet dönemine göre de tahmin edilebilir. (Gebelik Hesaplama Hafta Hafta)

Son adet tarihi hesaplaması: Kaç haftalık hamileyim?

Son adet tarihi veya tahmini doğum tarihi (TDT), doğum eyleminin başlamasının beklendiği yaklaşık tarihtir. Bu tarih yalnızca bir tahmin olduğundan, doğum tarihinizden önceki ve sonraki iki hafta içinde muhtemelen doğum yapmaya başlayacaksınız. Aslında, 20 kişiden yalnızca 1’i tahmini doğum tarihinde doğum yapar, bu da dünya çapındaki bebeklerin yalnızca yüzde 5’inin kesin hesaplanan tarihte doğduğu anlamına gelir. (Gebelik Hesaplama Hafta Hafta)

Soru Sor
Whatsapp
Gebelik Hesaplama Hafta Hafta Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by