İlk Cinsel İlişki ve İlk Gece

İlk cinsel ilişki bir çift için oldukça önemlidir ilk cinsel ilişkide oluşabilecek problemler cinsel hayatta bazı sorunlara yol açabilir.

İlk Cinsel İlişki ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Evlilikle birlikte; İlk cinsel ilişki, bir çift için oldukça önemlidir. ilk cinsel ilişkide oluşabilecek problemler, cinsel hayatta ve eşler arasında iletişimde bazı önemi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, çiftler arasında ilişkinin psikolojik anlamda da, daha rahat ve kolay olabilmesi için bazı hatırlatmalara yer vereceğiz.

Öncelikle evlendikten sonra,  ilk cinsel ilişkiye mutlaka ilk gece girmek zorunda olunmadığını unutmayın. Ülkemizde ilk cinsel ilişkiye,  düğünden sonraki gece girilmesinde; Düğünün yaratmış olduğu stres ve yorgunluktan dolayı vajina yeterince ilişkiye hazır olamayabilir. Çünkü; stres hormonları yükselir ve stres hormonlarının yüksek olması, vajinanın ilişkiye hazırlığını zorlaştırır. İlk cinsel ilişkide, eşlerin birbirine olan güveni, stresin azalması için de,  ön sevişmenin uzun tutulması önemlidir.  Bu dönemde vücut masajı ve genital bölgeye masaj yapılması vajinal kaslardaki kasılmanın, önüne geçecek ve ilişkiyi kolaylaştıracaktır.

İlişki sırasında ilişkiyi kolaylaştıracak jeller yada bebek planlaması ve korunma için ihtiyaç duyacağınız korunma ürünlerini bir eczane yada güvenilir internet satıcıları ile elde edebilirsiniz.

İlk ilişki için, hekimlerin önerdiği  ilişki pozisyonunda, vücut şekli ve fizyolojik özellikler  göz önünde bulundurularak; Erkeğin altta, kadının üstte olduğu pozisyon öne çıkar. Çünkü kadın altta olduğu zaman vajina daha eğik olduğu için ilk cinsel ilişki daha zor olacaktır.  Kadın üstteyken, hem kontrolü kadın da olur hem de vajina daha düz olduğu için; İlk cinsel ilişki daha kolay olacaktır.

Elbette  vajina ilk ilişkide yeterince hazır olmayabilir, kadın kendini  kasabilir, korkabilir, vajinal kaslar daha sıkı olabilir. Masajlar yine uzun tutulmalı, aynı zamanda yavaş yavaş yuvarlak hareketlerle yapılacak perina masajı ile  kasılmaların önüne geçilmeye çalışılabilir. Bunlara rağmen bir zorlanma  yada ağrı oluyorsa… Kesinlikle ilişkide ısrarcı olunmamalı ve devam edilmemelidir. Kasılmalar takip eden sürede de devam ediyorsa da mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından randevu almak için tıklayın.

Cinsel ilişkide illaki kanama ya da ağrı olacak düşüncesini kafamızdan atmalıyız. ilk cinsel ilişkide mutlaka kanama yada  ağrı olur düşüncesi de, kadın da stres yaratarak vajinanın ilişkiye hazırlanmasını zorlaştırır. Unutmayalım ki, eğer ilk cinsel ilişki doğru ve uygun şartlarda yapılıyorsa; Ağrı ve kanama olmayabilir.

İlk Cinsel İlişki ve Gebelikten Korunma Yöntemleri

Evlendikten hemen sonra bir bebek planınız yoksa, eşinizle birbirinizi tanıyacağınız, yeni hayatınıza uyum sağlayacağınız bir dönemde, korunma oldukça önemlidir. Bebek Planlaması ve gebelikten korunma yöntemleri konusunda bir çok seçenek var.  En sık kullanılan gebelikten korunma yöntemlerine yazımızda yer veriyoruz.

Gebelikten Korunma Yöntemleri Yazımızı İncelemek için tıklayın.  (DETAYLAR ) 

Genel Korunma Yöntemleri
 1. Hap ve Mini Hap. Her gün düzenli alınması gerekir. …
 2. Aylık İğne. Düzenli olarak ayda bir kez, kas içine enjeksiyonla uygulanır. …
 3. Üç Aylık İğne. Düzenli olarak üç ayda bir, kas içine enjeksiyonla uygulanır. …
 4. Deri Altı Kapsülleri. …
 5. Rahim İçi Araç …
 6. Kondom (Prezervatif, Kılıf, Kaput) …
 7. Diyafram. …
 8. Kadın Kondomu.

Doğum Sağlık Sigortası ve Doğum Paketleri

Hamilelik planlayan ailelerimiz için, kıyaslandığında birbirinden farklı avantajlara sahip olan ve farklı dönemlerde satın alabileceğiniz, doğum sağlık sigortaları hakkındaki başlıkları  yazımızda bulabilirsiniz. Daha detaylı  bilgi için yazı içindeki linklere tıklayarak, okumaya devam edebilirsiniz.

Doğum Sağlık Sigortası Paketleri Ne Zaman Alınır? 

(1) Hamilelik süreci başlamadan önce alabileceğiniz Doğum Sağlık Sigortaları

 • Hamileliğinizin 12   ay sonra  başlamasını planlıyorsanız. 12 ay bekleme süreli planlar,
 • Hamileliğinizin 6    ay sonra  başlamasını planlıyorsanız.    6 ay bekleme süreli planlar,
 • Hamileliğinizin 1-2 ay sonra  başlamasını planlıyorsanız.    2 ay bekleme süreli planlar,
 • Hamileliğinizin hemen başlamasını planlıyorsanız. Bekleme süresiz  planlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

(2) Hamileyken satın alabileceğiniz Doğum Sağlık Sigortaları ve Doğum Paketleri

 • SGK Anlaşmalı özel hastaneler için Hamileyken doğum sağlık sigortaları
 • SGK Anlaşması olmayan özel hastaneler için Hamileyken doğum sağlık sigortaları
 • Özel Muayenehane Hekimlerinde takip için doğum paketlerinden yararlanabilirsiniz.

Doğum sağlık sigortaları, anne adaylarımızın hamilelik sürecinin başlamasına ilişkin planlarına göre bekleme süreli, bekleme süresiz ve hamileyken de yapılabilen doğum sağlık sigortaları olarak farklı planlarla sunulur. Bu planlar için ödenecek sağlık sigortası primleri, yararlanabileceğiniz özel hastaneler, poliçelerin kapsamı (muayene sayısı, tahliller, doğum) gibi çok fazla değişkenden söz edebiliriz.

Sizin hamilelik planınıza göre sağlık ekibimizin önerileri ve en avantajlı teklif için; Sağlık Ekibimizle iletişime geçin. 

Soru Sor
Whatsapp
İlk Cinsel İlişki ve İlk Gece Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by