Gebelikten Korunma Yöntemleri

Gebelikten Korunma Yöntemleri - Korunmasız ilişki riskleri ve Kadın Doğum Doktoru Desteği

Gebelikten Korunma Yöntemleri

Korunma yöntemi hakkında; İstemediğimiz plansız gebelikler ve henüz hazır olmadan bebek doğurmak zorunda olmak, kadın için son derece travmatik bir durumdur. Bir kadın kendi bedeninde, kendi istediği çocuğu taşımak ve kendi istediği şekilde doğurmak hakkına sahiptir.  Eğer kadınlar, hamile kalmak istemiyorlarsa; Gebeliklerini planlamaları için…  Hamile kalmak istemedikleri dönemde, gebe kalmaktan korunmaları gerekir. Koruma yöntemleri içinde en sık kullanılanlardan olmasına rağmen;  En yanlış kullanılan yöntemlerden bir tanesi kondom  (prezervatif) kullanımıdır.

Erkeğin kullandı prezervatif için, belirli kurallar gerekir. Öncelikle prezervatifin  hiçbir zaman patlak olmadığını bilmek gerekir. Genellikle istenmeyen, planlanmayan, beklemedikleri bir gebelikten sonra hekimlere giden kadınların  “prezervatif patladı”,  “prezervatif yırtıkmış”  gibi ifadeler kullandıkları bilinir. Kullanılan prezervatif paketlerinin TSE damgalı olması gerektiğini, mutlaka güvenilir markalar kullanılmasını hatırlatmak isteriz. (Gebelikten Korunma Yöntemleri)

Gebelikten Korunma Yöntemleri – Geri Çekilme Korunma Yöntemi Sayılır mı? 

Her bir prezervatifin paketlenmeden önce, patlamaya ve basınçla yırtılmaya karşı testten geçtiğini bilmek gerekir. Bir prezervatif ilişki sırasında patlıyorsa,  bu prezervatifin üretim hatasından çok, yanlış kullanımından kaynaklı olabilir.  Prezervatif,  ereksiyon halindeli penise takılan, silikon yapıda olan, uçları ise;  bir meni haznesine sahip yapılırlar. Dolayısıyla prezervatifi takmak için;  Öncelikle penisin sertleşmiş olması gerekir. Prezervatifi takarken ucundaki  haznede varsa,  hayvanın çıkartılmış olmasına dikkat etmek gerekir. Haznede kalan hava, kullanım sırasında prezervatif patlamasına sebep olabilir. Bu da, kadınız istemediği bir şey olan; Sperm akışına, spermin vajina içine girmesine sebep olacaktır.

İlişkiye başlamadan önce prezervatif kullanılması korunmada çok önemlidir. Yanlış uygulamalardan biri, ilişkiye başladıktan sonra penisin geri çekilmesi ve  daha sonra prezervatif takılıyor olmasıdır. Bu bir geri çekilme yöntemidir. (Geri çekilme; İlişki devam ederken boşalma anında, geri çekilmedir) Ger çekilmede  gidebilecek sperm kaçışını engellemez.  Şunu bilmemiz lazım.  Spermin gitmesi için her zaman boşalmak gerekmiyor. Her zaman maksimum boşalma gerçekleşmeden de,  önden sıvı akışı oluyor ve o sıvının içinde de, canlı sperm olur.  Dolayısıyla boşalmadan da sperm kaçışı olduğu için; sperm üzerinde taşınan, cinsel yolla bulaşan hastalıkların da taşınabileceği gibi, istenilmeden gebe kalınması da mümkündür.

Geri çekilme, bir korunma yöntemi olarak kabul edilmemelidir. Öyle olsaydı… prezervatif, spiral, doğum kontrol hapı gibi diğer yöntemlere ihtiyaç duyulmazdı. Geri çekilme ile yıllardır korunduğunu düşünen kadınlarda veya erkeklerde,  üreme ile ilgili bazı sıkıntıların oluşmuş olduğunu düşünmek ve doktora başvurmak gerekir. (Gebelikten Korunma Yöntemleri)

Gebelikten Korunma Yöntemleri ve Cinsel Yolla Bulaşabilen Hastalıklar 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar fiil dediğiniz etkenleri mikoplazma gibi kadınlarda vajina içine girdiğinde tüplerin kadar uzanıp tüplerde tıkanıklığa sebep olduğu için; Kısırlık yapabilecek enfeksiyonların giriş yeri her zaman cinsel ilişkisi dediğimiz vajinanın en derin cebidir. Bu bölgede toplanan sıvıyı serviks dediğimiz rahim ağzı alır, dolayısıyla;

 • serviks kanseri,
 • rahim ağzı kanserleri,
 • rahim ağzında yaralar,
 • rahim ağzında dondurmayı kesmeyi gerektiren liplay yakarak kesmeyi gerektiren operasyonların kaynağı  yanlış  korunma yöntemleridir. Genel korunma yöntemleri için kadın doğum doktorunuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz. Sorularınız ve randevu almak için tıklayın. 

Genel Korunma Yöntemleri ( Gebelikten Korunma Yöntemleri) 

 1. Hap ve Mini Hap. Her gün düzenli alınması gerekir. …
 2. Aylık İğne. Düzenli olarak ayda bir kez, kas içine enjeksiyonla uygulanır. …
 3. Üç Aylık İğne. Düzenli olarak üç ayda bir, kas içine enjeksiyonla uygulanır. …
 4. Deri Altı Kapsülleri. …
 5. Rahim İçi Araç …
 6. Kondom (Prezervatif, Kılıf, Kaput) …
 7. Diyafram. …
 8. Kadın Kondomu.

Hamilelik Öncesinde Doğum Sağlık Sigortası Paketleri

Hamilelik süreciniz henüz başlamadıysa ve kısa süre içinde gebelik planlıyorsanız; Hamilelik öncesinde yaptırabileceğiniz doğum sağlık sigortaları tam size göre; Avantajlı fiyatları, geniş teminatları ve sunduğumuz anlaşmalı özel hastane ağı ile, planlı gebelik için en iyi doğum sağlık sigortası fiyatını alın.  

Hamileyken Doğum Sigortası Paketleri

Hamilelik süreciniz başladı ve artık bebek bekliyorsanız.. Doğum Sağlık Sigortası yaptırmak ve istediğiniz özel hastane veya doktora gitmek için geç kalmadınız. Hamilelik öncesi ve sonrasında farklı fiyatlar ve avantajlarla sunabildiğimiz doğum sigortası planlarından… Hamileyken doğum sigortası paketi için hemen bilgi alın. 

Hamilelik öncesinde tamamlayıcı sağlık sigortaları ile istediğiniz anlaşmalı özel hastanenin kadın hastalıkları ve doğum bölümünde 15TL SGK katılımı dışında ek bir muayene ücreti ödemeden kontrollerinizi yaptırabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası hakkına bilgi almak için tıklayın

Soru Sor
Whatsapp
Gebelikten Korunma Yöntemleri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by