Kazadan Sonra Kasko İşlemleri

Kazadan Sonra Kasko İşlemleri Nelerdir? Detaylı bilgi için uzman oto sigorta danışmanlarımı arayın. 20'den fazla anlaşmalı şirketten teklif alın. 0(850) 346 1130

Kazadan Sonra Kasko İşlemleri Nelerdir?

Çarpma, çarpışma, yangın, hırsızlık, isyan ve grev, terör eylemi ve deprem, heyelan, sel, fırtına, siklon gibi doğl afetler kasko poliçesi teminatları içindedir.

Bir kazanın ardından, mümkün olan en kısa sürede, acenteniz veya kasko sigorta şirketinize sunmanız gereken evraklar vardır. Makul bir süre içinde bildirimde bulunmamanız, talebinizin yerine getirilmemesiyle sonuçlanabilir. (Kazadan Sonra Kasko İşlemleri)

Raporunuzu oluştururken aşağıdakileri sağlamanız gerekecektir:

 • Poliçe numaranız
 • Aracın markası, modeli, yılı, tescili ve plaka numarası
 • Kaza ayrıntıları – sürücü adı ve ehliyet numarası (sürücü kayıtlı araç sahibi değilse)
 • Kaza tarihi, saati ve yeri
 • Herhangi bir yaralanmanın kapsamı- varsa
 • Kazada bulunan yolcu sayısı
 • Araçtaki hasarın boyutu
 • Kaza açıklamanız
 • İlgili tüm sürücülerin adları ve ehliyet numaraları
 • Sigorta şirketlerinin isimleri ve dahil olan tüm sürücülerin kasko sigorta poliçeleri

Kasko Talebinde Bulunduktan Sonra Ne Olur?

Talebiniz sunulduktan sonra, kasko sigorta şirketinin ekspertizi tarafından sizinle iletişime geçilecektir. Bir Kayıp Kanıtı formu doldurmanızı isteyebilirler. Eksper, sigortacınızın talebinizin ne kadarını karşılayacağını belirleyecek ve hasar süreci boyunca size rehberlik edecektir. (Kazadan Sonra Kasko İşlemleri)

Kaza Kusur Tespiti Nasıl Yapılır?

Siz bir kaza bildirdikten sonra sigorta şirketiniz bazı kurallarına uyarak kusur tespitinde bulunacaktır. Bu kurallar:

 • Hemen hemen her olası karayolu çarpışma senaryosuna uygulanabilecek 40’tan fazla kaza durumunu kapsayan diyagramlar kullanılır.
 • Yol veya hava koşulları, görünürlük, araçlar üzerindeki etki noktası veya yayaların hareketlerinden bağımsız olarak uygulanır. (Kazadan Sonra Kasko İşlemleri)

Sigortalıdan gelen tutanaklar ve görseller dosya açıldıktan sonra Tramer’e (Trafik sigortaları Bilgi Merkezi) gönderilir. Sigorta şirketi 1 günde dosyayı açmalı ve Tramer’e iletmelidir, bununla yükümlüdür. Bazı durumlarda, bir kazaya karışan birden fazla taraf arasında hatanın paylaşılması mümkündür. 8’lik kusur orantılaması ile kusur tespiti yapılır. Tramer, 3 iş günü içerisinde evrakları inceleyip sonuçlandırır ve sigorta şirketine kusur oranını bildirir.

Hata, Sürücü Olarak Sizi Nasıl Etkiler?

Bir sürücü olarak, bir kaza sonrasında yüzde sıfırdan yüzde 100’e kadar herhangi bir yerde kusurlu bulunabilirsiniz. Eğer kusurlu bulunursanız, bu durum sigorta sicilinize işlenecektir. Yüzde 50 veya daha fazla kusurlu olduğunuz tespit edilirse, poliçenizi bir sonraki yenilemenizde priminizin artma ihtimali yüksektir. (Kazadan Sonra Kasko İşlemleri)

Aracınızı birine ödünç verirseniz ve bu kişinin aracınızda meydana gelen bir kazada yüzde 50 veya daha fazla kusurlu olduğu tespit edilirse, bu kişinin kazası sizin sicilinize geçecektir.

Tramer’in Kusur Değerlendirmesine Katılmıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Sigorta şirketinizin talebinizi yerine getirirken bir hata yaptığını düşünüyorsanız, değerlendirmede hangi kuralının uygulandığını hasar eksperinize sorun. Sigorta şirketiniz kararını gözden geçirmeyi reddediyorsa ve siz yine de aynı fikirde değilseniz, sigorta şirketinizin şikayet yetkilisine başvurun. (Kazadan Sonra Kasko İşlemleri)

Polis Suçlamaları, Mahkumiyetler ve Kusur Tespiti

Bir suçla itham ediliyorsanız, bu mutlaka sigorta açısından kusurlu bulunacağınız anlamına gelmez. Benzer şekilde, bir suçla suçlanmamanız da kusurlu bulunmayacağınız anlamına gelmez. (Kazadan Sonra Kasko İşlemleri)

Aracınız Hasar Gördüyse Ne Yapmalısınız?

Tazminat olarak alacağınız miktar, hasar için kusurlu bulunma derecenize ve satın aldığınız sigorta kapsamına bağlı olacaktır. Tüm ayrıntılar uzman oto sigorta danışmanlarımızla İletişime Geçin. 0(850) 346 1130

Aracınıza kasko poliçesi yaptırmadan önce, bilinçli bir karar verebilmek için çeşitli planları karşılaştırın. İdeal olarak, size en iyi sigorta primiyle en iyi sigorta kapsamını sağlayan bir plan seçmelisiniz. Uzman oto sigorta danışmanlarımızla sigortalılarımıza en uygun fiyat ve en kapsamlı kasko teklifleri ile yardımcı oluyoruz. Detaylı bilgi için bizi arayın. 0(850) 346 1130

Sigorta Partner AŞ. olarak, 20’den fazla anlaşmalı sigorta şirketi ve 700’ün üzerinde memnun sigortalı yorumu ile sigortalılarımıza hizmet sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Kasko fiyat teklifleri ve içerik değerlendirmesi için uzman oto sigorta danışmanlarımız ile iletişime geçin. Oto kaza branşının yanı sıra sağlık sigortası sürecinizde de yanınızda olmaktan memnuniyet duyarız.Çocuk Sağlık Sigortası, Doğum Sağlık Sigortası, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Özel Sağlık Sigortası, Geçmişten Gelen Hastalıklar Sigortası ve Grup Sağlık Sigortası gibi sağlık içerikli sigortaların detaylı bilgisi için Bize Ulaşın.

Soru Sor
Whatsapp
Kazadan Sonra Kasko İşlemleri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by