Rota Aşısı Nedir?

Rota  Aşısı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Çocuk Sağlık Sigortası ile muayenelerde 15 TL ödeyin. Test ve tetkikler için ek ücret ödemeyin. Bilgi İçin; 0(850) 346 1130

Rota Aşısı Nedir?

Rotavirüs, kusma ve ishale neden olan yaygın bir virüstür. Genellikle bebekleri ve küçük çocukları etkiler. Çocuk oyun alanları, yaygın bir salgın alanıdır.

Rotavirüs Aşı Takvimi

Rota Aşısı ağızdan verilen bir sıvıdır. Çocuklar, kullanılan aşının markasına bağlı olarak 2 ve 4 aylıkken ve yine 6 aylıkken rota aşısı olmalıdır. Rotavirüs aşıları, canlı zayıflatılmış aşılardır, yani virüsün zayıflamış bir formunu içerirler. (Rota Aşısı Nedir?)

Rotavirüs Aşısı Neden Tavsiye Edilir?

Rotavirüs, dehidrasyona yol açabilen şiddetli ishale neden olabilir . Bunu alan bazı çocukların hastanede bakıma ihtiyacı var. Aşı olan çocukları korumanın yanı sıra, aşılama bir toplulukta rotavirüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilir.

Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, aşının ciddi bir alerjik reaksiyona, diğer ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olma olasılığı çok düşüktür.

Rotavirüs Aşısının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkiler ishal, kusma ve ateşi içerebilir. Çoğu bebek rotavirüs aşısı olduktan sonra hiç sorun yaşamaz. Aşı olan bazı bebekler aşıyı takip eden günlerde huzursuz ve sinirli olabilir, bazılarında hafif ishal gelişebilir. Çok nadiren, aşı ciddi bir alerjik reaksiyona (anafilaksi) veya bebeğin bağırsağında tıkanıklığa (intussusepsiyon) neden olabilir.

Rotavirüs Aşısının Etkinliği

Rotavirüs aşısı çok etkilidir ve rotavirüs enfeksiyonuna karşı iyi koruma sağlar. Bir bebeğin aşılandıktan sonra rotavirüs enfeksiyonu yakalanması mümkündür. Ancak bu nadiren olur ve genellikle aşılanmamış olan bebeklere göre daha hafif atlatırlar. Tam olarak ne kadar sürdüğü bilinmemekle birlikte araştırmalar, 2 doz aşının bir çocuğu birkaç yıl koruyabildiğini göstermiştir. (Rota Aşısı Nedir?)

Rotavirüs Aşısının Güvenliği

Rotavirüs aşısının güvenli olduğunu gösteren birçok kanıt var. İngiltere’de kullanılan aşının markası Rotarix’tir. Bu aşı birçok ülkede 10 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. ABD’de ve Avrupa, Asya ve Latin Amerika’da dünyanın diğer birçok ülkesindeki çocuklara rutin olarak verilir.

Rotavirüs Aşısının Nadir Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon

Tüm aşılarda olduğu gibi, rotavirüs aşısının anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olma olasılığı çok düşüktür (yaklaşık 1 milyonda 1)

Bir aşıdan sonra anafilaksi çok nadirdir ve tıbbi bir acil durumdur. Olursa, genellikle hızlıdır (dakikalar içinde). Aşı yapan kişiler alerjikreaksiyonlarla başa çıkmak için eğitilmiştir. Tedavi ile çocuklar tamamen iyileşir. (Rota Aşısı Nedir?)

Tıkalı bağırsak

Çok nadiren (aşılanan her 100.000 bebekte 1 ila 6 arasında), rotavirüs aşısı bebeğin bağırsağını etkileyebilir ve invajinasyon adı verilen nadir bir bağırsak bozukluğu geliştirebilir. Bu bağırsakta bir tıkanıklığa neden olur.

İnvajinasyon belirtileri şunlardır:

  • Mide ağrısı
  • Bebeğin bezinde jöle gibi görünen kaka

Böyle bir durumda çocuk doktorunuza başvurunuz. (Rota Aşısı Nedir?)

Bebeğinizin doğumundan sonra Çocuk Sağlık Sigortası yaptırarak, rutin kontrollerinde, muayenelerde sadece 15 TL ödeyebilirsiniz.

Rotavirüs Aşısı Bebeğimin Hastalık ve İshale Yakalanmasını Engeller Mi?

Hayır. Rotavirüs bebeklerde hastalık ve ishalin tek nedeni değildir, bu nedenle bazıları hala hasta olabilir. Ancak aşı olan 10 bebekten yaklaşık 8’i rotavirüsün neden olduğu şiddetli kusma ve ishalden korunmaktadır. (Rota Aşısı Nedir?) Aşı olan bebek sayısı ne kadar çok olursa, virüsün yayılması o kadar zor olur.

Rotavirüs Aşısı Nasıl Çalışır?

Aşı, rotavirüsün zayıflatılmış bir versiyonunu içerir. Bu, bebeğinizin bağışıklık kazanmasına yardımcı olur, böylece rotavirüs ile bir sonraki temaslarında enfeksiyon kapmazlar.

Çocuk Sağlık Sigortası Nedir?

Çocuk Sağlık Sigortası çok sayıda anlaşmalı özel hastanede kullanılır. Bebeğinizin doğumundan kısa bir süre sonra Çocuk Sağlık Sigortası sahibi olabilirsiniz. Çocuk Sağlık Sigortası ile;

  • Tamamlayıcı sigortalarda muayenelerde sadece 15 TL ödersiniz.
  • Çocuk doktoru muayenesinin yanı sıra anlaşmalı diğer bölüm doktorları için muayene haklarınızı kullanabilirsiniz.
  • İhtiyaç halinde yatış ve ameliyat giderleri sağlık sigortası ile karşılanır.
  • Anlaşmalı hastane ve doktorlar arasında tercih ve değişiklik yapabilirsiniz.
  • Devlet desteği ile vergi avantajından faydalanabilirsiniz.
  • Ayakta + yatarak ve yalnızca yatarak tedavi teminatlarından tercih yapabilirsiniz. (Rota Aşısı Nedir?)

Bebekler ve küçük çocuklar, ciddi şekilde susuz kalabilecekleri ve hastaneye yatmayı gerektirebilecekleri için rotavirüs hastalığı riski altındadır. Belirtiler genellikle 3 ila 8 gün sürer. Yetişkinler enfekte olabilir, ancak tekrarlayan enfeksiyonlar genellikle çocukluktaki enfek siyonlardan daha az şiddetlidir.

Aşılanan kişi klinikten ayrıldıktan sonra alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri (kurdeşen, yüz ve boğazda şişme, nefes almada zorluk, hızlı kalp atışı, baş dönmesi veya halsizlik) söz konusu olduğunda çocuk doktorunuzu arayın ve size en yakın hastaneye götürün.

Soru Sor
Whatsapp
Rota Aşısı Nedir? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by