Hamilelikte Baş Döner Mi?

Hamilelikte Baş Döner Mi? Hamile oduğunuzu öğrendikten sonra bir sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz. %40'a varan vergi avantajı faydalanmak için bizi arayın.

Hamilelikte Baş Döner Mi?

Hamilelik döneminde, bir kadının vücudu birçok değişikliğe uğrar. Baş dönmesi de dahil olmak üzere kendinizi iyi hissetmenize neden olabilirler. Hamilelik sırasında, bebeğin sağlığı doğrudan annenin durumuna bağlı olduğundan, herhangi bir soruna dikkat etmek önemlidir.

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur?

Herhangi bir zamanda, baş dönmesi fizyolojik veya patolojik bir karaktere sahiptir. Birincisi sağlığa zararlı değildir ve genellikle hormonların, özellikle de progesteronun etkisi altında meydana gelir ve bu da vazodilatasyona neden olur. Bu dönemde fetüsün normal gelişimini sağlamak için ana kan akışı rahme yönlendirildiğinden, beyne giden kan yetersiz olabilir ve bu da baş dönmesine neden olabilir. Patolojik nedenler, acil tespit ve müteakip tedavi gerektirir. Hamile kadınlarda baş dönmesinin birçok nedeni olabilir;

Erken Hamilelikte Baş Dönmesinin Nedeni

Vertigo, dönme hissi ile karakterize edilen bir baş dönmesi alt tipidir. Vücuttaki hormonal değişikliklerin arka planında ortaya çıkar: kadın vücudu yeni bir yaşam yaratır, bu nedenle hamileliğin başlangıcında rahatsızlık olabilir.

Hamileliğin İkinci Trimesterinde Baş Dönmesi 

Ana sebep: vücuttaki kan hacminde bir artış, fetal büyüme, sık kalp atışı, vazodilatasyon. Ek olarak, kan basıncındaki ani düşüş nedeniyle baş dönmesi meydana gelebilir: okumaları ölçmeniz gerekir. Baş dönmesi migren, kalp hastalığı, anemi, düşük kan şekeri seviyeleri, stres ve uyku eksikliği nedeniyle mümkündür. (Hamilelikte Baş Döner Mi?)

Hamileliğin Üçüncü Trimesterinde Baş Dönmesi

Daha sonraki bir tarihte, normal olarak devam eden bir hamileliğe baş dönmesi eşlik etmemelidir, bu nedenle derhal bir doktora danışmanız önerilir. Nedenleri farklı olabilir ama hepsi bebeğe, anneye zarar verebilir veya erken doğuma neden olabilir. Örneğin, şiddetli açlık ve şekerde keskin bir düşüş, bebeğin anne karnındaki durumunu etkiler. Ayrıca, dengesizliğin nedenleri kandaki düşük hemoglobin seviyesi, oksijen eksikliği, atmosfer basıncındaki değişiklikler, geç toksikoz, ana damarların fetüsü tarafından sıkılması, gestasyonel diyabet olabilir. Her durumda, hemen bir kadın doğum doktoruna görünün.

Hamilelikte Baş Dönmesi İçin Bilmeniz Gerekenler

  • Erken aşamalarda, bu normun bir çeşidi olabilir.
  • Hamile kadınların geç toksikozuna görme bozukluğu, kulak çınlaması ve ayrıca beklenmedik baş dönmesi eşlik eder.
  • Baş dönmesinin nedeni vücudun hamileliğe normal tepkisiyle oluyorsa, süresi 30 dakikayı geçmeyecektir.
  • Demir eksikliği insanlarda baş dönmesinin yaygın bir nedenidir. (Hamilelikte Baş Döner Mi?)

Hamilelikte Baş Dönmesinde Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle oturmanız, su içmeniz ve gözlerinizi kapatmamanız gerekiyor. Bir konuya odaklanmak daha iyidir. Durumda bir iyileşme yoksa, tansiynunuzu ölçmeniz gerekir, belki de nedeni kan basıncıdır. Bu durumda, pencereleri açmanız ve uzanmanız gerekir. Sebep şeker seviyelerinde bir düşüş ise, o zaman şekeri eritmeniz veya şeker yemeniz gerekir. Her şey başarısız olursa, hemen kadın doğum doktorunuz ile görüşün ve bir ambulans çağırın. Daha sonraki dönemde bu durumun anormal kabul edildiğini unutmayın. (Hamilelikte Baş Döner Mi?)

Hamilelikte Doğumu Kolaylaştıracak Şeyler

Hamilelik boyunca sağlıklı bir anne ve bebeği teşvik eden temel kurallar sağlıklı beslenmek, bol bol dinlenmek ve düzenli kadın doğum bölümü muayenelerine gitmektir. (Hamilelikte Baş Döner Mi?)

Hamile oduğunuzu öğrendikten sonra bir sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz. Doğum sağlık sigortası olarak da bilinen doğum paketleri ile, sizin ve bebeğiniz sağlığı kontrol altındadır. Anlaşmalı özel hastanelerde, SGK anlaşmalı kadın doğum doktorları ile hamileliğinizi güvenle geçirebilirsiniz. Türkiye genelinde anlaşmalı hastaneler arasında tercih yapabilirsiniz ve gerekmesi durumunda hastane değiştirebilirsiniz. Aynı durum kadın doğum doktorunuz için de geçerlidir. Doğumunuza kadar kullanabileceğiniz muayene haklarınızın içinde yapılacak test ve tetkikler sağlık sigortası ile karşılanır. Doğumda 2 geceye kadar hastanede yatışınız(norla ve sezaryen fark etmez), oda ve refakatçi giderleri sağlık sigortası teminatları içindedir. Sağlık sigortalarında devlet desteği ile %15 ila %40 arasında değişen oranlarda vergi avantajı sağlarsınız. (Hamilelikte Baş Döner Mi?)

Hamileyken sahip olabildiğiniz sağlık sigortasının yanı sıra, hamilelik süreciniz başlamadan, henüz hamile kalmayı planlarken de bir sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz. Bekleme süreli sağlık sigortaları fiyat olarak da oldukça avantajlıdır. Tüm sağlık sigortalarında olduğu gibi vergi avantajı ile devlet desteğinden de faydalanabilirsiniz.

Alternatif sağlık sigortaları bilgisi için uzman sağlık ekibimiz ile görüşün.  0(850) 346 1130 

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Baş Döner Mi? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by