12 13 14 15 Hafta Gebelik

12-13-14-15 Hafta Gebelik

12 13 14 15 Hafta Gebelik 1

12 Haftadan İtibaren 15 Hafta Gebeliğe Bebek Gelişimi

12. hafta, hamileliğinizde; İlk 3 ayın son dönemidir. Bebeğinizin 15 hafta gebelik’e kadarki gelişimi ve  sizi bu dönemde nelerin beklediğinden kısa kısa bahsedeceğiz.

12 Hafta Gebelik

12 Hafta itibariyle tırnakları oluşmaya başladı ve vücudu gittikçe şekilleniyor, uzuvları yerlerine oturuyor. Her ne kadar, cinsiyeti için bir şeyler söylemek için erken de olsa, genital organı dahi gelişmiş olacak. Göz kapaklarının oluşumu ve kapanması da yine bu dönemde bekleniyor.

Beslenmenize mutlaka dikkat etmelisiniz. İlk aylarda olası bulantılar ve buna bağlı iştahsızlığın zorladığı anne adaylarındansanız; İştahanızın açıldığı dönemdesiniz. Siz ne yaparsanız yapın, bebeğiniz kendi ihtiyacı olanı sizin vücudunuzdan alacağı için; İki kişilik yemek, daha büyük porsiyonlar ve abartılmış sofralardan uzak dursanız iyi olur.. Bebeğiniz geliştikçe beslenme ihtiyacı artacak ve vücudunuz bunu artan kan akışı ile sağlayacaktır. Bu durum önceki haftalarda da hatırlattığımız gibi damarlardaki artan kan basıncına sebep olur ve olabildiğince kan akışına engel olacak kıyafetlerden kaçının, rahat kıyafetler, oturma şekline dikkat etmeniz ve bazen hassaslaşan diş etlerinizde kanamalar, sizi korkutmasın.

Protein açısından zengin gıdalarla birlikte gerekli vitamin ve mineralleri beslenerek, doğal yollar ile alabilmek için; Et, tavuk, balık, sebze , meyve ve süt ürünleri tüketmek faydalı olacaktır. Ama asla aşırıya kaçmayın ve istemediğiniz yiyecekleri yemek için kendinizi zorlamayın. Burnunuzu tıkayarak içtiğiniz bir bardak süt yerine, tüketebildiğiniz diğer süt ürünlerini tercih etmek, en doğrusu olacaktır.

Bir kaç hafta sonra, bebeğiniz için alışverişe, hazırlıklara başlarken size, çocuk sağlık sigortası konusunda bazı tavsiyelerimiz olacak. Bebeğinizin özel bir hastanede devam edecek kontrolleri için sağlık sigortası oldukça önemli bir konudur. Detaylar

12 13 14 15 Hafta Gebelik 2

13 Hafta Gebelik 

13 Haftanıza ve gebeliğin keyifli dönemlerine hoşgeldiniz..

İlk haftalarda alışmaya çalıştığınız bu yeni süreç, belki yaşadığınız bulantılar, yorgunluk hissi, sık sık tuvalete gitme ihtiyacınız bu haftalarda biraz hafifleyecek. Hamileliğin tadını çıkartmaya başlayacağınız, daha enerji dolu olacağınız bir zamandır, ikinci üç aylık dönem. (15 Hafta Gebelik döneminize az kaldı.)

Bebeğinizin inanılmaz gelişimi hızla devam ediyor. Gelişen organlar çalışmaya başladı bile. Bağırsaklar batın bölgesine geçerken, atıkları vücuttan dışarı taşımak için böbrekler  (amniyotik sıvıya)  idrar üretilir, karaciğer çalışmaya başlar, pankreas insülin üretimine başlar.

Bebeğiniz neredeyse 6-10 cm’e ulaşmıştır. Ağırlığı ise yaklaşık 28 gramdır. Beyin gelişimi nedeniyle kafası vücuduna oranla daha büyükken, vücudun neredeyse yarısına karşılık gelir. Merak etmeyin organlar ve vücuttaki gelişim hızı, bu arayı hızla kapatacak ve  birkaç ay içinde beklenen ölçülerle izlenmeye başlayacaktır.

Alışverişe önce kendinizden başlamalısınız!

Şimdiye kadar  çok fark etmesenizde, yavaş yavaş bebeğinize yer hazırlayan vücudunuzda da değişiklikler oluyor. Beliniz bir miktar kalınlaşırken… Yeni ve rahat kıyafetlere ihtiyacınız olacaktır. Bu dönemde önceliğiniz daima, sağlıklı ve rahat kıyafetler olmalıdır. Biraz alışveriş yapmak size oldukça iyi gelecektir.

İlk üç ay ve ilk kontroller geride kaldığına göre, hamilelik haberinizi sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla paylaşma zamanıdır.

12 13 14 15 Hafta Gebelik 3

14 Hafta Gebelik

14 Hafta itibariyle bebeğiniz yutkunma ve emme provalarına başladı bile… Yüz kasları gelişiyor ve oldukça çok çalışıyor. Ağzını açıp kapatabildiği gibi, başparmağını ağzına sokabildiği bir haftadayız. Projesteron hormonu nedeniyle “Gebelik Riniti” ile karşılaşmanız mümkün. Burunda  mukus zarına giderken, dolaşımdayken burunda şişmeye neden olacaktır. Burun tıkanıklıkları ile kendini gösterebilir.

Bu dönemde, ilaç ve benzeri ürünler kullanmamanız gerektiği gibi, burun spreylerinden de uzak durmalısınız. Burnunuzu nemlendirmek, sizi rahatlatacaktır. Vazelin pratik bir çözüm olur.

Bebeğiniz hakkında merak ettikleriniz, yapmanız gerekenler, diğer anne adayları ile fikir alışverişi için, sosyal medyada iletişim keyifli olabilir. Ortak bir gündeminiz varken, tavsiyeler ve paylaşılan tecrübeler, size de fikir verecektir. Özel bir hastanede takibe başladıysanız… Doktorunuz ile randevu gününüzün heyecanı ile sorularınızı unutmamak için; Evdeyken notlarınızı almayı, doktor randevunuzda aklınızdaki sorularınızı sormayı unutmayın.

İnternetten biraz uzak durmayı tavsiye edecek olsakta.. Mümkün olmayacağını, bu tavsiyeye kulak vermeyeceğinizi de, biliyoruz. En azından güvenilirliğinden emin olduğunuz mecraları takip etmeye özen göstermelisiniz. (15Hafta Gebelik)

Bu haftalardan itibaren, özel hastanelerde gebe etkinlikleri, gebe atölyeleri, eğitimleri başlayacaktır. Takip etmenizi öneriyoruz. Gebe eğitimleri, konusunda uzman isimler ile sağlanıyorsa… Sizin için faydalı olacağından şüpheniz olmasın.  (15 Hafta Gebelik dönemi için son hafta )

12 13 14 15 Hafta Gebelik 4

15 Hafta Gebelik

Artık dördüncü ayınızı tamamlamak üzere, hızla ilerliyorsunuz. 15 haftada bebeğinizin yüzü daha fazla hareket etme becerisi kazanacaktır. Saçlar oluşmaya başlar, incecik cilt altında, kan damarlarının görünmesine engel değildir. Bakalım bebeğiniz saçlarıyla mı doğacak… Yoksa; Amniyotik sıvıya karşı korunmak için vücudunu kaplayan lanugo (ince ve yumuşak tüyler) doğuma kadar kaybolmuş olabilir.

Size gelince, enerjinizin artmaya devam ettiği bir dönemin habercisi olmak isteriz. Umuyoruz ki, zor bir hamilelik dönemi geçirmiyorsunuzdur. Bebeğinizi besleyen  damarlarınızda dolaşan kan artışı pelvik damarlara baskı yapacaktır. Vücudunuzda şikinliğe sebep olacak bu baskı ve ödeme en iyi çözüm… Hareketsiz kalmamaktır. Yürüyüş yapabilir, egzersizleri ihmal etmez ve günlük rutinlerinizi devam ettirirken spora zaman ayırabilirseniz..  Ödem ve şişkinlik bir miktar daha kontrol altına alınabilir.

Çalışan anne adayları için önemli bir hatırlatma; Bebeğiniz büyürken vücudunuza olan baskısı bir miktar artacak. Rahmin kasıklara doğru yükselmesi devam ederken bel bölgenizi sıkmayacak rahat kıyafet önerimizi bir kez daha paylaşmak istiyoruz. İş yerinizde sizi yormayan rahat ayakkabılar ve mevsime uygun , rahat kıyafetler.. İş yerinizde geçen süreyi ızdırap olmaktan çıkartacak en iyi yollardandır.

15 Hafta Gebelik Dönemi – SGK’lı Çalışanlar İçin Rapor ve Rapor Ödemesi

Bu haftaya kadar çalışmaya devam eden anne adaylarımızı, birkaç hafta sonra doktorlarından almaları gereken bir rapor bekliyor. Devlet, çalışan hamile kadınlar için; doğum öncesinde ve doğumdan sonraki dönem için bir rapor hakkı verir. Anne adaylarından bazıları.. doğumdan sonra bebekleri ile biraz daha fazla zaman geçirebilmek için, doğum yaklaşana kadar çalışmayı ve rapor hakkını doğumdan sonra kullanmayı tercih ediyorlar. İster doğum öncesi, isterseniz doğum sonrası kullanacağınız bu hakkınızın size ekonomik geri dönüşleri de olacak.

SGK’lı olarak çalışıyorsanız ve doktorunuzun raporu ile artık çalışmamanız gerektiğini belirtilmiş ise, toplam rapor hakkınız  kadar süre için, doğum sonrasında toplu bir ödeme alırsınız. Bundan yararlanmak için; Rapor alana kadar çalışmaya devam etmeli, iş yerinizden ayrılırken istifa etmeden, rapor alarak hamilelik sebebiyle işe ara vermelisiniz.

15 Hafta Gebelik Dönemi – Doğumu Özel Bir Hastanede Planlıyorsanız

Doğum sonrasında, raporlu olduğunuz dönem için alacağınız bu toplu para, doğum harcamalarınız yada bebeğiniz için alışverişte kullanabileceğiniz önemli bir kaynak olacaktır. Belki de, henüz karar vermediyseniz.. Doğumu özel bir hastanede yapmak için bu iyi bir fırsat olabilir.

15 Hafta Gebelik Dönemi – Hamileyken Doğum Sağlık Sigortası ve Devlet Desteği

Özel bir hastanede doğum kararı verdiğinizde, hamileyken yapılabilen Doğum Teminatlı Sağlık Sigortaları kesinlikle önerimizdir. Doğum Sağlık Sigortası paketleri; Hamileyken yapılabildiği gibi, hamilelik haftanıza göre muayeneler, tahliller ve doğum için alınabilir. Doğum sağlık sigortası tercihiniz için en önemli sebeplerden biri Vergi Avantajı ile sağlanan Devlet Desteğidir. Henüz devlet desteğinden yararlanmadıysanız, yazımızı inceleyin.  15 Hafta biterken gelecek hafta itibariyle artık,  hamileliğinizin 4. ayındasınız.  16- 20 hafta döneminizde görüşmek üzere,

Soru Sor
Whatsapp
12 13 14 15 Hafta Gebelik Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by