Evde Yapılan İlk Gebelik Testi ve Sonucu

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır. Hangi Marka Alınır?

Gebelik Testi (Hamilelik Testi)

Bebek sahibi olmak isteyen veya hamilelik şüphesi bulunan kadınlar tarafından yapılan Gebelik Testi (Hamilelik Testi) iki farklı türde uygulanabilir.

İlki; İdrarda gebelik testi olarak bilinir. Eczanelerden kolaylıkla temin edilebilir, güvenilirliği ve yaygınlığına bakarak çok fazla marka olduğunu söylemek mümkün.  Birkaç damla idrarla yapılabilen küçük kitlerdir.

İkincisi ise; Kan testleridir ve diğer kan testleri gibi alınan kan örneğinin laboratuvar koşullarında incelenmesi ile belirlenir. Her iki test de gebelik olasılığı bulunan kişilerin başvurduğu çözümlerdendir.  Gebelik Testi (Hamilelik Testi) ‘nin doğru zamanda ve doğru şekilde yapılması, elde edilen sonucun güvenilirliği açısından oldukça önemlidir.

Gebelik Testi (Hamilelik Testi) için Yenilik Haberleri

Günümüzde klasik idrarda gebelik testlerine ek olarak erken gebelik testi olarak adlandırılan ve daha erken dönemde gebeliği tespit edilebilen test kitleri de üretilir. Peki, bu testler yapılırken hangi konulara dikkat edilmelidir? İdrarda yapılan gebelik testleri güvenli midir? İşte gebelik testlerine ilişkin tüm bilinmesi gerekenler…

Bir Test Benim Hamile Olduğumu Nasıl Anlıyor? 

Hamileliğin başlangıcı ile birlikte vücutta artmaya başlayan Beta-HCG hormonunun kanda veya idrardaki miktarının ölçülmesi ile gebeliğin varlığını tespit etmek kolaydır. Bunun için eczanenizden isteyeceğiniz bir gebelik testini evde kolayca yapabilirsiniz. Bu konuda çok fazla alternatif olduğu için, sonuçlardan emin olmak için güvenilir markaları tercih etmenizi öneriyoruz.

Kan yada İdrar Testi Hangi Gebelik Testi Daha Güvenilir?

Kandan yapılan gebelik testi, doğrudan kandaki Beta-HCG düzeyini ölçmesi nedeniyle daha güvenilir olsa da kullanım kolaylığı, hastaneye gitme gerekliliğinin olmayışı gibi nedenlerden dolayı idrarda gebelik testleri daha yaygın olarak kullanılır.

Evdeki Hamilelik Testi Sonucunda Çizgiler Ne Anlama Gelir?

Bir miktar idrarın, gebelik test kitinin üzerine damlatılması ile kolaylıkla evde ilk testinizi yapabilirsiniz.  Test kiti, idrardaki Beta-HCG düzeyini ölçer.

Tek çizgi (negatif) veya

Çift çizgi (pozitif) şeklinde sonuç verir.

Normal şartlarda hamile olmayan sağlıklı kadınlarda Beta-HCG hormonu düzeyi 0-10 mIU/mL aralığındadır. Gebeliğin başlangıcı ile birlikte bu hormonun düzeyi hızla artmaya başlar. İdrar testleri her ne kadar  güvenilirlik  oranlara sahip olsa da, test kitleri bazen yanlış sonuç verebildiğinden kesin sonuç için; Yanınızda ikinci bir test kitini bulundurup, sonuçları karşılaştırabilirsiniz.  Elbette, pozitif sonuç alınmış ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız… kan testlerine başvurulmasında fayda vardır.

Gebelik Testim Pozitif (Çift Çizgi ) ise Ne Yapmalıyım?

İdrar testi sonucunda çift çizginin görünmesi pozitif olduğunuzu yani hamile olduğunuzu gösterir. Gözünüz aydın. Elbette testlerin güvenilirliğinden daha önce de bahsettiğimiz gibi… Yüksek oranda doğruluk payına sahip olsalarda, hatalı sonuç riski, yada tam sonucu göremiyor olmanız, çizgilerin tam olarak görünmediği gibi olasılıklara karşı… Bu heyecanlı haberi eşinizle paylaşmadan önce, ikinci bir kit ile tekrarlayabilirsiniz. İkinci testte de hamile olduğunuzu gösterir bir sonuç var ise; Bir sağlık kurumuna başvurarak, kandaki beta hCG seviyeniz ile hamile olup olmadığınızı, hatta kandaki hormon seviyesine göre de, hamilelik haftanızı öğrenmeniz mümkün.

Kan testi ile aldığınız gebelik testi sonuçlarınız ile kaç haftalık hamilesiniz, referans değerleri için yazımıza göz atın

Hamileyseniz, Özel Hastanelerdeki Harcamalarınız İçin; Şimdi Doğum Sağlık Sigortası Yaptırabilirsiniz. 

Genellikle hamilelik planlandığı dönemde, hamilelik süreciniz henüz başlamadan önce, yapılmasını önerdiğimiz doğum sağlık sigortaları yada doğum paketlerimizden hamileyken de bu haftalarda başvurarak yararlanabilirsiniz.

Hamileyken doğum teminatlı sağlık sigortaları ve doğum paketleri, bu dönemdeki ihtiyaçlarınız, muayeneler, tahliller ve doğum planlanarak hazırlanır. Detaylı bilgi için sağlık ekibimizden bilgi alabilirsiniz. Doğum sağlık sigortası ile özel bir hastanede takibi tercih ederek, %20 gibi önemli bir devlet desteğinden de ayrıca yararlanabilirsiniz.

Hamileyken Doğum Sağlık Sigortası Çok Avantajlıdır.

Fırsatları kaçırmadınız. Hamileyken de, doğum sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Muayenelerden tahlillere, hatta doğuma özel bir hastanede ek ücret ödemen hizmet almak için; Doğum Sağlık Sigortası yaptırın. Detaylar…

Soru Sor
Whatsapp
Evde Yapılan İlk Gebelik Testi ve Sonucu Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by