Çocuklarda Bronşit ve Belirtileri

Çocuklarda Bronşit ve Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Bronşit

Bronşit, akciğerlerimizdeki bronşların iltihaplanmasıyla oluşur. Çocuklarda akut bronşitin en yaygın sebebi virüslerdir. Çocuk hastalıkları için, yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz. Ayrıca; Çocuklarınız için, tek başına çocuk sağlık sigortası yapabileceğinizi ve sağlık sigortası vergi avantajından da yararlanabileceğinizi unutmayın.

Çocuklarda Akut Bronşite Neden Olan Faktörler

Çocuklarda bronşitin seyri kısa süreli yani akut veya uzun süreli yani kronik bir şekilde olabilir. Akut bronşitte semptomlar hızlıca gelişir fakat bu semptomlar uzun süreli değildir. Çoğu vaka hastalığı hafif atlatır.

Akut bronşit hızla ortaya çıkar ve ciddi semptomlara neden olabilir. Ancak birkaç haftadan fazla sürmez. Bronşite genelde virüsler neden olur. Birçok farklı virüs solunum yollarını enfekte edebilir ve bronş tüplerine saldırabilir. Fakat bazı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar da akut bronşit nedeni olabilmektedir.

Çocuklarda kronik bronşit nadirdir. Bronşit çocuklarda hafif veya şiddetli bir şekilde seyredebilir. Kronik hale gelen bronşit birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Kronik bronşitin en yaygın nedeni sigaradır. Bronş tüpleri iltihaplı ve tahriş olmuş halde kalır ve zamanla bol miktarda mukus üretir. Kronik bronşiti olan kişilerde, zatürreye yakalanma riski fazla olmakla birlikte, kronik bronşit akciğerlerde oluşan bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücudun direncini de düşürür.

Bu hastalığın seyri kısa süreli yani akut veya uzun süreli yani kronik bir şekilde olabilir. Akut bronşitte  semptomlar hızlıca gelişir fakat bu semptomlar uzun süreli değildir. Çoğu vaka hastalığı hafif atlatır.

Akut bronşite çoğunlukla viral bir enfeksiyon neden olur. Ayrıca bakteri veya toz, alerjenler, güçlü dumanlar veya tütün dumanı gibi etkenlerden de kaynaklanabilir.

Çocuklarda akut bronşitin en yaygın nedeni virüslerdir. Hastalık burunda, ağızda veya boğazda (üst solunum yolu) soğuk algınlığı veya başka bir viral enfeksiyondan sonra gelişebilir. Bu tür hastalıklar, hasta bir kişiyle doğrudan temastan kolaylıkla bulaşabilir.

Akut Bronşit Riski Olan Çocuklar

Vücudunda akut bronşit geliştirme olasılığı daha yüksek olan çocuklar:

 • Kronik sinüziti olan çocuklar
 • Alerjiye yatkın çocuklar
 • Astım hastası olan çocuklar
 • Büyümüş bademcikler ve adenoidleri olan çocuklar
 • Sigara dumanına maruz kalan çocuklar

Çocuklarda Bronşit Belirtileri

En yaygın semptomlar şunlardır;

 • Kuru veya mukus dolu öksürük
 • Kusma veya öğürme
 • Burun akıntısı (genellikle öksürük başlamadan önce meydana gelir)
 • Göğüs tıkanıklığı veya göğüste ağrı
 • Titreme
 • Hafif ateş
 • Sırt ve kas ağrısı
 • Göğüste hırıltı
 • Boğaz ağrısı

Bu belirtiler genellikle 7 ila 14 gün arası sürer. Ancak öksürük 3-4 hafta devam edebilir. Bu belirtiler diğer hastalıkların bulgularıyla benzerlik gösterebilir. Bu nedenle akut bronşit ebeveynlerce sıklıkla başka hastalıklarla karıştırılabilir. Çocuklarda yukarıdaki belirtilerin başlaması durumunda acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Çocuğunuzun semptomları kötüleşirse, yeni semptomlar gelişirse veya çocukta nefes almada zorluk ve yüksek ateş aynı anda seyrederse hemen çocuğunuzun sağlık kuruluşunu arayın.

Çocuklarda Bronşit Teşhisi

Hekimler muayene sırasında  ebeveynlerden çocuğun sağlık öyküsüne dair bilgileri edindikten sonra fiziksel muayeneye geçerler. Bu muayene sonunda akut bronşiti olan çocuğun teşhisi yapılabilir.

Akut bronşit zatürre ve astım diğer üst solunum yolu hastalıklarıyla benzer semptomlar gösterdiği için hekiminiz çocuğunuzdan artı test ve tetkikler de isteyebilir.  Bu testler şunlar olabilir:

Göğüs röntgeni

Nabız oksimetresi

Balgam ve burun akıntısı örnekleri

Çocuklarda Bronşit Komplikasyonları

Akut bronşiti olan çocukların çoğu sorunsuz bir şekilde iyileşir. Ancak hastalık pnömoniye yol açabilir.

Çocuklarda Akut Bronşiti Önleme Yöntemleri

Akut bronşite yol açabilecek virüslerin yayılmasını durdurarak akut bronşitin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Şu adımları uygulayın:

Çocuğunuza öksürürken veya hapşırırken burnunu ve ağzını kapatmasını öğretin.

Çocuğunuzun ellerini sık sık yıkadığından emin olun.

Çocuğunuzun yıllık grip aşısı da dahil olmak üzere tüm aşılarının güncel olup olmadığını kontrol edin.

Çocuklarda Bronşit Tedavisi

Tedavinin şekli çocuğunuzun semptomlarına, yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayrıca, hastalığın ne kadar şiddetli olduğuna da bağlıdır.

Çoğu akut bronşit vakasının tedavisinde antibiyotik kullanılmamalıdır. Çünkü enfeksiyonların çoğuna virüsler neden olur. 8-10 günden uzun süredir öksüren çocukların bile çoğu zaman antibiyotiğe ihtiyacı olmaz.

Çocuğunuza bir ilaç  vermeden önce mutlaka doktorunuz ile görüşün. Çocuğunuz için yaptıracağız Sağlık Sigortasını doğuştan gelmeyen ve kalıtsal olmayan bu ve bunun gibi hastalıklarınız için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çocuğunuza tek başına sağlık sigortası yaptırabileceğiniz gibi dilerseniz mevcutta var olan kendi sağlık sigortanıza ek prim ödeyerek de çocuğunuz sağlık sigortası sahibi olabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası  ile ayakta tedavilerde yılda 8 ila 10 muayene hakkınız olurken yatarak tedavilerde herhangi bir üst limit bulunmaz.

SGK kapsamındaki, doktorunuzun isteyeceği test ve tetkikleri de ek ücret ödemeden sadece 15 TL katılım payı ile karşılayabilirsiniz.

Çocuğunuzun sağlığını güvence altına almak için bizimle iletişime geçin. (0850) 346 1130 hatlı numaradan bize ulaşabilir, farklı birçok ürün içeriği için detaylı bilgi alabilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Çocuklarda Bronşit ve Belirtileri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by