Hamilelikte Hastane Seçimi

Hamilelikte Hastane Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler..

Hamilelikte Hastane Seçimi

Hamilelik ve doğum, yaşamın doğal olaylarıdır. Tüm kadınlar,  kolay ve sağlıklı bir hamilelik ve doğum yapmak ister. (Doğal Doğum)  Hamilelikte hastane seçimi  oldukça önemlidir.

Her zaman anneyi, bebeği veya her ikisini de etkileyebilecek bir komplikasyon olasılığı, tüm sağlık hizmetlerinde olabileceği gibi… Doğum sürecinde de, vardır.

Bu riskler, bebeğinizi nerede doğuracağınızı belirlemenizde ve kararlarınızda, etkili olacaktır.

Hamilelik ve doğum sırasında sağlık çalışanları, size veya bebeğinize yönelik olası sağlık risklerinin kontrol altına alınması ve  en iyi şekilde yönetilebilmesi için  yardımcı olacaktır. Öncelikle kendinizi güvende hissetmeli, doktorunuza ve doğum yapacağınız hastaneye güvenmelisiniz.

Hamilelikten hemen önce yada hamileyken doğum sigortası planlarımızdan, farklı dönemlerde farklı avantajlarla yararlanabilirsiniz. Böylece, oldukça avantajlı fiyatlar yanında sağlık sigortaları vergi avantajından da (devlet desteği) yararlanabilirsiniz.  Hamilelikte Hastane Seçimi

Hamilelikte Hastane Seçerken Dikkat Edilecek Faktörler

Hamilelikte hastane seçerken dikkat edilecek faktörlerin başında elbette, hijyen gelir. Seçeceğiniz hastane genel temizlik kurallarına uyuyor mu, denetleniyor mu bilmek istersiniz.

Bulunduğunuz semte yakınlığı , diğer öncelikli sebeplerdendir. Doğumun hangi koşullarda ne durumda başlayacağı belli olmadığından yakın mesafeli hastane seçiminin avantajlı  olacağı bir çok anne adayı tarafından değerlendirilebilir.

Kadın Doğum Doktoru seçimi,  bir diğer önemli konudur. Doktorunuzun tecrübesi, size bebeğiniz ile ilgili verdiği bilgiler, ilgili ve güler yüzlü olması gibi birçok kişisel beklentinizin kararınıza etkisi olabilir.

Tercih edeceğiniz hastanenin olası risklere hazırlıklı olmak için, yeni doğan çocuk ve erişkin yoğun bakım ünitelerinin olması önemlidir.

İlk kez anne olacak hamile anne adaylarına için, emzirme danışmanlığı hastanelerde son dönemde sunulan, ilgi gören hizmetlerdendir.

Bazı özel hastaneler gebelik eğitimi için belirli programlar ve atölyeler düzenlemektedir.

Anne adayları hastane seçim kararlarını bağımsız olarak verirler ve büyük ölçüde kendilerinin veya akranlarının deneyimlerine güvenirler. Hastanenin evlerine olan uzaklığı, mesafesi… Kararlarını etkileyebilir. Ancak, bazı anne adayları öngördüğü riskleri azaltmak, beklenmedik olaylar karşısında hazırlıklı olmak için; Hastanelerin tıbbi yeterlilikleri, doktor sayısı, yoğun bakım deneyimlerine bakarak karar verir ve eve olan uzaklık bu anlamda ayda bir kez gideceğiniz doktor kontrollerinde yakınlık algısı ve  öneminin, bu süreçte doktora, hastaneye hissedilen güven karşısında biraz geride kalması olasıdır.

Hastane Seçiminde Cevaplanması Gereken Sorular

Doğum yapacağınız hastaneye karar vermeden önce sormak isteyebileceğiniz bazı sorular şunlardır: (Hamilelikte Hastane Seçimi)

  • Hastaneye ulaşmam ne kadar sürer?
  • Hangi yolları kullanmalıyım?
  • Hastanenin odaları anne – baba ve bebek için uygun mudur?
  • Doktorum doğum sırasında yanımda olur mu?
  • Doğumdan önce üniteyi ziyaret edebilir miyim?
  • Hangi ağrı kesiciyi kullanabilirim?
  • Hastanede hangi imkanlar mevcut?
  • Bebeğim ve ben ne kadar hastanede kalacağız?

Hamileliğiniz başladıktan sonra yapılabilen doğum sağlık sigortası ile gebeliğinizin ilk haftalarından itibaren rutin gebelik kontrollerinizi yaptırabilir, bebeğinizin gelişimi takip edebilirsiniz.

Hastane yada doktor değişikliği yapmak istediğinizde tek yapmanız gereken buna karar vermektir.

Doğum şeklinize karar verebilir, anestezi uygulaması için, doktorunuzla birlikte değerlendirip, önerileriyle karar verebilirsiniz. Epidural anestezi yada spinal anestezi seçeneklerinden doktorunuz sizin için uygun olan anestezi yöntemini önerecektir.

Tamamlayıcı sağlık sigortanız ve doğum teminatınız ile,  doğum için tercih edeceğiniz özel hastaneyi, dilediğiniz zaman değiştirme hakkınız var.  Sadece yaşadığınız ilde değil Türkiye’nin bütün illerindeki anlaşmalı özel hastanelerde sağlık sigortanızı kullanabilirsiniz. Hem de rutin test ve tetkiklerin için muayene ücreti ödemeden, sadece 15 TL Sgk katılım payı ile…

Hamilelikte hastane seçimi , bazen de… Tercih edeceğiniz doktorun (özel muayene hekimleri)  anlaşmalı olduğu özel hastaneye göre belirlenebilir.

Hamileliğinize özel bir hastanede değil de özel bir muayenehane hekimi ile de devam edebilirsiniz. Bu durumda doktorunuzun kliğininde kontrollerini olabilir, gerekli kan testlerinizi verebilir, özel görüntüleme cihazları ile bebeğinizin gelişimini takip edebilirsiniz. Yine doktorunuz ile birlikte doğum yapacağınız hastaneyi seçebilir, öncesinde hastane ziyaretinde bulunabilirsiniz.

Doğumdan Sonra

Bebeğinizin doğumu ile yeni bir hayata merhaba dersiniz. (Hamilelikte Hastane Seçimi)

Doğumdan kısa süre sonra bebeğiniz için sağlık sigortası satın alabilir, özellikle ilk yıl bebeğinizin rutin kontrollerinde yardımcı olacak bebek sağlık sigortanızdan yararlanabilirsiniz.

Tıpkı hamilelik esnasında kullandığınız doğum sağlık sigortanız gibi bebek sağlık sigortasında da muayenelerde sadece 15 TL katılım payı ödersiniz.

Poliçe tutarı üzerinden, gelir verginize göre %15 ila %40 ı arasında değişen oranlarda vergi avantajı ‘ndan yararlanabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası  ile ayakta tedavilerde yılda 8 ila 10 muayene hakkınız olurken yatarak tedavilerde herhangi bir üst limit bulunmaz. (%100)

Çocuk sağlık sigortası ile SGK ( Sosyal Güvelik Kurumu) kapsamındaki tüm sağlık giderleri poliçeniz tarafından karşılanır.

Düzenli olarak 3 yıl üst üste sağlık sigortası yaptırdığınızda ömür boyu yenileme garantisi (ÖBYG) sahibi olursunuz ve çocuğunuzun sağlığı için geleceğe bir yatırım yapmış olursunuz.

Doğumdan itibaren sağlık sigorta yaptırmanın en büyük avantajı ömür boyu yenileme garantisi değerlendirilirken olabildiğince az tanısı konmuş rahatsızlığınızın bulunmasıdır.

Avantajlı fiyatlarla doğum sağlık sigortası ve bebek sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşın. 0850 346 1130 (Hamilelikte Hastane Seçimi)

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Hastane Seçimi Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by