Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Tedavisi

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları (İYE) oldukça yaygındır. Bu tarz enfeksiyonlar bakterilerin mesaneye veya böbreklere ulaşmalarıyla ortaya çıkarlar.

İdrar yolu enfeksiyonu olan bir bebeklerde ateş ve kusma görülebilir. Daha büyük çocuklarda ise ateş, idrar boşaltımı esnasında ağrı, sürekli idrara çıkma isteği ve alt karın ağrılarına sebep olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu kendiliğinden geçmediği için çocuğunuzda bu enfeksiyonun belirtileri olması durumunda acilen bir hekime başvurulmalıdır. Bu tarz enfeksiyonların tedavisi kolaydır ve genellikle bir hafta içinde temizlenir.

Çocuklarınızın yıl içinde olası sağlık harcamaları için; Tamamlayıcı sağlık sigortası öneriyoruz. Sağlık sigortası, istediğiniz anlaşmalı özel hastaneden yararlanmanızı ve sadece 15TL ödeyerek muayene olmanızı, tahlillerinizi yaptırmanızı ve gereken hastane yatışlarını %100 karşılayacaktır. Tıklayın. Hemen bilgi alın.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun çoğu, idrar yolunun alt kısmında meydana gelir ,üretra ve mesane. Bu tip enfeksiyonlara sistit denir. Sistitli bir çocukta şunlar olabilir:

  • İşerken ağrı, yanma veya batma hissi
  • Sık işeme ihtiyacı (ancak çok az miktarda idrar gelir)
  • Ateş
  • Geceleri sürekli tuvalete kalkmak
  • İdrar kaçırma / Alta işeme
  • Mesane bölgesinde karın ağrısı (genellikle göbek deliğinin altında)
  • Bulanık, kanlı veya kötü kokulu idrar

Üreterleri böbreklere kadar taşıyan bir enfeksiyona piyelonefrit denir ve genellikle daha ciddidir. Aynı semptomlara, ancak çocuk genellikle daha hasta görünür ve ateşi (bazen titreme ile), yan veya sırt ağrısı, şiddetli yorgunluk veya kusma olasılığı daha yüksektir.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Sebepleri

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları kız çocuklarında çok daha yaygındır. Kız çocuklarının üretralarının daha kısa olması ve anüse daha yakın olmaları bu tarz enfeksiyonları kapmalarını kolaylaştırır. Bir yaşından küçük ve sünnet olmamış erkek çocuklarının da idrar yolu enfeksiyonu kapma ihtimalleri daha yüksektir.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Teşhisi

İdrar yolu enfeksiyonu şikâyeti ile sağlık kurumlarına başvurulması dahilinde idrardan örnek alınır. Numunenin nasıl alınacağı çocuğun yaşına bağlıdır. Daha büyük çocukların steril bir bardağa işemeleri gerekirken, henüz bez alışkanlığı süren bebeklerde temiz bir idrar örneği alabilmek için mesaneye ince bir tüp yerleştirilir.

Hangi bakterilerin enfeksiyona neden olduğunu bilmek, doktorunuzun en iyi tedaviyi seçmesine yardımcı olacaktır.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar yolu enfeksiyonları antibiyotiklerle tedavi edilir. Birkaç gün antibiyotik kullandıktan sonra doktorunuz enfeksiyonun geçtiğinden emin olmak için idrar testlerini tekrarlayabilir. Bundan emin olmak önemlidir çünkü tam olarak tedavi edilmemiş bir idrar yolu enfeksiyonu geri gelebilir veya yayılabilir.

Bir çocuğun idrar yaparken şiddetli ağrısı varsa, doktor ayrıca idrar yolunun iç tabakasını uyuşturan bir ilaç da reçete edebilir. (Bu ilaç geçici olarak idrarın turuncuya dönmesine neden olur.)

Çocuğunuzu bol miktarda sıvı içmeye teşvik edin, ancak soda ve buzlu çay gibi kafein içeren (mesaneyi tahriş edebilecek) içecekleri vermekten kaçının.

Çoğu idrar yolu enfeksiyonu, doğru bir tedavi ile bir hafta içinde iyileşir.

Çocuklarda Şiddetli İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi:

 Daha şiddetli enfeksiyonu olan çocukların, antibiyotikleri damar yoluyla alabilmeleri için hastanede tedavi edilmelerine ihtiyaç duyulabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

Bebeklerde ve küçük çocuklarda, idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilerin yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için bebek bezlerini sık sık değiştirin.

Lazımlık eğitimi alan çocuklara hijyen kurallarını düzgün bir şekilde öğretmek oldukça önemlidir. Mikropların ve bakterilerin anüsten idrar yoluna yayılmasını önlemek için kız çocuklarına tuvalet temizliğini arkadan öne değil önden arkaya şeklinde öğretin.

Ne Zaman Bir Hekime Danışmalıyım?

Çocuğunuzda titremeyle birlikte açıklanamayan bir ateş varsa, özellikle de sırt ağrısı veya işeme sırasında herhangi bir ağrı varsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Bunun dışında çocuğunuzda aşağıdakileri gözlemlemeniz durumunda bir hekime danışmanız gerekir:

Kötü kokulu, kanlı veya renksiz idrar

Bel ağrısı veya karın ağrısı (özellikle göbek deliğinin altında)

Çocuklarda 38.3°C veya bebeklerde rektal olarak 38°C üzerinde ateş

Unutmayın tedavi edilmemiş idrar yolu enfeksiyonları böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir. 

Çocuğunuza doğumdan kısa bir süre sonra sağlık sigortası yaptırabilir, bebeklik rutin kontrolleri ile birlikte gelişebilecek rahatsızlıkları için de çocuk sağlık sigortasını kullanabilirsiniz. Düzenli olarak 3 yıl üst üste sağlık sigortası yaptırdığınızda ömür boyu yenileme garantisi (ÖBYG) sahibi olursunuz ve çocuğunuzun sağlığı için geleceğe bir yatırım yapmış olursunuz.  Erken yaşlarda sağlık sigorta yaptırmanın en büyük avantajı; Ömür boyu yenileme garantisi değerlendirilirken.. Bir sağlık sorunu ortaya çıkmamış olması ve tüm sağlık harcamalarınızın sağlık sigortası kapsamında olması için.. Geç kalmadan çocuklarınıza sağlık sigortası yaptırın.

Hemen Bilgi ve Fiyat Alın

Soru Sor
Whatsapp
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by