Doğumdan Sonra Bebeğe Yapılması Gerekenler

Doğumdan Sonra Bebeğe Yapılması Gerekenleri sizin için derledik. Bebek Sağlık Sigortası ile şimdi muayeneler sadece 15TL,hem de Vergi Avantajı ile.

Doğumdan Sonra Bebeğe Yapılması Gerekenler

Doğumdan sonra bebeğe yapılması gerekenler şu şekilde açıklayabiliriz:

Doğumdan Hemen Sonra Hastanede Yeni Doğmuş Bir Bebeğe Ne Olur?

Bebeğinizin doğumundan sonraki saniyeler, dakikalar ve saatler içinde doğum odasında bir hareketlilik olur. Vajinal doğum yaptıysanız ve sizin ve bebeğinizin durumu iyiyse, yenidoğan bebeğinizle hemen ten tene temas edeceksiniz. Sağlık personeli, bebeğinizi doğrudan karnınızın üzerine yerleştirir ve orada kurutur. Yenidoğan bebeklerin vücut ısısını iyi kontrol etme yetenekleri yoktur, bu nedenle bebek doğduktan sonra onları sıcak ve kuru tutmak önemlidir. Ten tene temas aynı zamanda yeni doğan bebeğinizi sıcak tutmaya yardımcı olur ve ikinizin de bağ kurmasını sağlar. Birinizin acil tıbbi bakıma ihtiyacı olduğu için bebeğinizi hemen tutamazsanız endişelenmeyin – daha sonra bağlanmak için bolca zaman olacaktır.

Hamileyken satın alabileceğiniz doğum sağlık sigortası ile anlaşmalı özel hastanelerde doğum yapar, bebeğinizin ilk muayenesi içerisindeki işlemler için ek ücret ödemezsiniz.

Aşağıdaki işlemler bebeğinizin doğumundan hemen sonra gerçekleşir:

Göbek bağı kesilir : Ama hemen değil. Doktorunuz veya ebeniz göbek bağını iki yerden kıstırır ve daha sonra iki klemp arasında keser veya eşinize kestirir. Araştırmalar, plasentadan bebeğe fazladan kanın akmasına izin veren gecikmiş kordon klemplenmesinin, bebeklik döneminde demir eksikliği anemisi riskini azalttığını göstermektedir. Uzmanlar, kordon klempinin en az 30 ila 60 saniye ertelenmesini önermektedir.

Kan toplanır: Kanınız O veya Rh negatif ise, bebeğinizin kan grubunu belirlemek için kordondan kan alınır. Bunun nedeni, çocuğunuzun kan grubu sizinkiyle uyumlu değilse, sarılık ve hemolitik anemi (kırmızı kan hücrelerinin oluştuklarından daha hızlı yok edilmesinin neden olduğu bir tür anemi) riskinde artışa neden olabilir. Yeni doğan bebeğinizin kordon kanını saklıyorsanız, o da bu sırada alınacaktır.

Apgar değerlendirmesi: Doğumdan bir ve beş dakika sonra, yeni doğan bebeğinizin kalp atış hızını, solunumunu, kas tonusunu, refleks yanıtını ve rengini değerlendirmek için bir Apgar değerlendirmesi yapılır. Sizin bir arada kalabilmeniz için doktorunuzun bu basit değerlendirmeleri bebeğiniz karnınızın üzerinde dinlenirken yapabilmesi gerekir.

Kimlik bantları ve ayak izleri: Bir hemşire doğumdan dakikalar sonra (ve kesinlikle bebeğinizi herhangi bir nedenle odadan çıkarmadan önce) size, yenidoğan bebeğinize ve eşinize eşleşen kimlik bantları koyar. Bu bantlar, siz ve bebeğiniz her ayrıldığınızda veya tekrar bir araya geldiğinizde kontrol edilir ve eşleştirilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hepatit B aşısı: Bebeğiniz hastaneden taburcu olmadan önce hepatit B aşısının ilk dozunu almalıdır. Hepatit B taşıyıcısıysanız veya durumunuz bilinmiyorsa, bebeğiniz doğumdan sonraki 12 saat içinde aşılanmalıdır.

İşitme testleri: Hastaneden ayrılmadan önce yenidoğan bebeğinizin işitmesi kontrol edilmelidir.

Bebeğin ilk muayenesi: Bebeğiniz 24 saat içinde tam bir pediatrik muayeneden geçer, ardından hastanede olduğunuz sürece günlük muayeneler gelir. Doktor muayenesi sırasında yeni doğan bebeğiniz odanızdaysa, doktor muayenesini orada yapar ve bulguları sizinle birlikte gözden geçirir.

Bebeğinizin SGK kapsamındaki bu ilk işlemleri sağlık sigortanız ile ek ücret ödemeden sahip olacağınız bir haktır. Siz de hamileyseniz ya da hamilelik planlıyorsanız size uygun sağlık sigortası fiyat teklifleri için bizi arayın. 0(850) 346 1130

Sünnet: Yeni doğan bebeğinizin hastanede sünnet edilmesini istediğinize karar verdiyseniz, genellikle doğumdan bir veya iki gün sonra yapılır. Sağlık sigortaları kapsamında değildir.

Bebek Doğduktan Sonra Ne Zaman Emzirilir?

Bebekler doğumdan hemen sonra çok uyanık olma eğilimindedir, bu da emzirmeye başlamak için iyi bir zaman olur. Aslında sağlıklı, zamanında doğan bebeklerin “doğumdan hemen sonra ilk beslenme tamamlanana kadar anneleriyle doğrudan ten ten temasına yerleştirilmesini ve kalmasını” önermektedir.

Bebek Doğduktan Sonra Ne Zaman Eve Gidilir?

Komplike olmayan bir vajinal doğumdan sonra muhtemelen 24 ila 48 saat hastanede kalırsınız. Komplike olmayan bir sezaryen varsa, muhtemelen iki gün hastanede kalacaksınız. Doğumdan sonra hastanede ne kadar kalabileceğinizi öğrenin. Bebeğinizin doğumdan üç ila beş gün sonra veya eve gittikten bir ila iki gün sonra muayene olması gerekir. Doktor, yeni doğan bebeğinizi bundan yaklaşık iki hafta sonra tekrar getirmenizi isteyebilir. Çocuğunuzun beklenmedik yenidoğan kilo kaybı veya sarılık gibi herhangi bir sağlık sorunu varsa, ilk birkaç hafta içinde doktora daha sık görünebilirsiniz. Bebeğinizi 1 aylıktan itibaren düzenli çocuk doktoru ziyaretlerine götürmeniz gerekir.

Bebeğinize yaptıracağınız Çocuk Sağlık Sigortası ile;

  • Yıl içerisindeki 10 doktor muayenesi karşılanır.
  • Muayenelerin sonunda yapılması istenen testler, tahliller ve tetkiklerin hepsi sigorta kapsamındadır.
  • Çocuğunuzun hastane yatışı gerektiği durumlarda bunun masrafı tamamen sigortamız tarafından karşılanır.
  • Çocuk Sağlık Sigortalarının tamamı %20 devlet desteklidir.
  • Vade farkı olmadan taksitle ödeme imkanınız vardır.
Soru Sor
Whatsapp
Doğumdan Sonra Bebeğe Yapılması Gerekenler Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by