Ovulasyon Kanaması

Ovulasyon Kanaması. %40'a varan devlet desteği ile vergi avantajından faydalanın ve özel hastanelerde sağlık hizmeti almanın keyfini çıkarın. 0(850) 346 1130

Ovulasyon Kanaması

Ovulasyon kanaması, adet döngüsünün ortasında meydana gelen, yumurtlama sırasında veya hemen öncesinde veya sonrasındaki vajinal kanamadır.

Östrojen seviyelerindeki değişiklikler genellikle bu tür kanamanın nedenidir ve yumurtlama çevresinde hafif lekelenme genellikle ciddi bir soruna işaret etmez. Bazı insanlar yumurtlama kanamasını “östrojen atılım kanaması” olarak adlandırır. (Ovulasyon Kanaması)

Bu makalede, yumurtlama kanaması ve dönemler arasındaki diğer kanama türleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca ne zaman doktora görüneceğimizi de açıklıyoruz.

Yumurtlama Kanaması Nedir?

Ovulasyon sırasındaki hormonal değişiklikler, normal bir adetten çok daha hafif kanamalara neden olabilir. Yumurtlama kanaması genellikle, yumurtalığın bir yumurta bıraktığı zaman olan yumurtlama zamanı civarında meydana gelen kanamayı ifade eder.

Yumurtlamaya giden günlerde östrojen seviyeleri istikrarlı bir şekilde yükselir. Yumurta bırakıldıktan sonra östrojen seviyeleri düşer ve progesteron seviyeleri yükselmeye başlar. Östrojen ve progesteron seviyeleri arasındaki dengedeki bu değişim, genellikle normal bir adetten çok daha hafif olan hafif kanamaya neden olabilir. Çoğu durumda, başka semptomlara neden olmaz. (Ovulasyon Kanaması)

Bir kişi kanamanın yanında kramp gibi başka semptomlar yaşarsa veya birkaç günden uzun sürerse, altta yatan neden yumurtlama kanamasından başka bir şey olabilir.

Düzenli olarak yumurtlamayan kişilerde, günlerce çok hafif kanama veya sadece birkaç ayda bir adet görme gibi olağandışı kanama modelleri olabilir. Polikistik over sendromu (PCOS) ve çikolata kisti dahil olmak üzere çok sayıda tıbbi durum adet düzensizliğine neden olabilir. (Ovulasyon Kanaması)

Diğer Kanama Türleri

Ovulasyon kanaması, birçok atipik vajinal kanama türünden sadece biridir. Yumurtlama ile ilgili kanama genellikle zararsız olsa da, altta yatan tıbbi bir neden olmadığından emin olmak önemlidir.

Yumurtlama sırasındaki bazı kanama belirtileri şunlardır:

Kanama yumurtlama civarında olur. Ortalama olarak, yumurtlama, son adetin başlamasından 14 gün sonra gerçekleşir, ancak birçok kişi daha erken veya daha sonra yumurtlar. İnsanlar, yumurtlama zamanını saptamaya yardımcı olmak için yumurtlama test kitlerini kullanabilir veya bazal vücut sıcaklıklarını izleyebilir. Kanama her ay yaklaşık aynı saatlerde sadece bir kez meydana gelir. Kanama birkaç gün içinde kendi kendine durur ve ağır veya ağrılı değildir. (Ovulasyon Kanaması)

Bu modeli takip etmeyen kanamanın nedeni şunlar olabilir:

Yerleşme kanaması : Bir sperm bir yumurtayı dölledikten sonra, yumurtanın rahmin astarına yerleşmesi gerekir. Yerleşme genellikle yumurtlamadan yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir. Bazı insanlar bu süre zarfında yerleşme kanaması adı verilen hafif lekelenme yaşarlar.

Hamileliğe bağlı kanama : Gebeliğin erken döneminde kanama yaygındır ve subkoryonik kanama olarak adlandırılan nispeten zararsız bir durumdan potansiyel olarak yaşamı tehdit eden ektopik gebeliğe kadar çeşitli nedenlere bağlı olabilir.

Anovulatuar döngüler : Anovulatuar döngüler, bir kişinin yumurtlamadığı aylık döngülerdir. Çok çeşitli tıbbi durumlar, bir kişinin yumurtlamamasına neden olabilir. Anovulatuar döngü sırasında düzensiz kanama yaygındır.

Yapısal anormallikler : Rahim veya yumurtalıklarla ilgili yapısal sorunlar olağandışı kanamalara neden olabilir. Örneğin, çikolata kisti veya rahim polipleri olan bir kişi, döngüler arasında kanama yapabilir. (Ovulasyon Kanaması)

Böbrek veya karaciğer hastalığı : Böbrek yetmezliği ve karaciğer hastalığı, kanın pıhtılaşmasında sorunlara neden olarak anormal kanamaya neden olabilir.

Tiroid sorunları : Tiroid, adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan hormonları salgılar. Çok fazla veya çok az tiroid hormonu, adet  dönemleri arasında kanamaya neden olabilir.

Hormon tedavileri : Doğum kontrol hapları ve doğurganlık ilaçları dahil olmak üzere çeşitli hormonlar, döngüler arasında kanamaya neden olabilir. (Ovulasyon Kanaması)

İlaçlar : Antikonvülsanlar ve antipsikotikler gibi bazı reçeteli ilaçlar anormal kanamaya neden olabilir.

Hipofiz hastalıkları : Hipofiz bezi, östrojen ve progesteron dahil olmak üzere adet döngüsünü etkileyen hormonları düzenlemeye yardımcı olur. Cushing hastalığı gibi hipofiz bezini etkileyen durumlar olağandışı kanamalara neden olabilir.

Enfeksiyon : Bel soğukluğu veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar servikal dokunun iltihaplanmasına ve kolayca kanamasına neden olabilir.

Tümörler : Yumurtalık tümörleri, özellikle östrojen üretenler, olağandışı kanamaya neden olabilir. Nadir olmasına rağmen, anormal kanama servikal veya endometriyal kanserin bir belirtisi olabilir. (Ovulasyon Kanaması)

Çok düzensiz adet döngüsüne sahip kişilerde, düzensiz kanama ile normal adet kanaması arasındaki farkı söylemek zor olabilir. Periyotları öngörülebilir bir model takip etmeyen herkes bir doktorla konuşmalıdır.

Hamilelik Planlıyorsanız Doğum Sağlık Sigortası Yaptırın

Bununla birlikte, herhangi bir olağandışı kanamayı, özellikle de bunun yanında başka belirtiler ortaya çıkarsa, bir doktorla konuşmak gerekir. Ovulasyon kanaması, dönemler arasındaki kanamanın yaygın bir nedeni olsa da, tek olası neden bu değildir. Bu nedenle kanamayı izlemek ve herhangi bir rahatsız edici semptom hakkında bir kadın doğum doktoruyla konuşmak önemlidir.

Hamile kalmadan önce doğum paketi sahibi olabilir ve muayenelerde sadece 15 TL ödeyebilirsiniz. Sağlık sigortaları, hamilelik başlamadan önce yapıldığında, daha geniş kapsamlı içeriklere sahiptir. 20’den fazla şirketten size en uygun sağlık sigortasına sahip olmak için uzman sağlık ekibimizden Teklif İsteyin. 

%40’a varan devlet desteği ile vergi avantajından faydalanın ve ekonomik rakamlara özel hastanelerde sağlık hizmeti almanın keyfini çıkarın. (Ovulasyon Kanaması)

Doğum sağlık sigortası ile doğumunuz, oda, refakatçi ve hastane yatış giderleriniz sağlık sigortası ile karşılanrır.

Herkesin adet döngüsü farklı olabileceğinden, bir kişi olağan döngü uzunluğunu ve tipik yumurtlama gününü belirlemek için döngülerini takip etmek isteyebilir. Bu bilgi genellikle doktorun kanamaya yumurtlamanın mı yoksa başka bir şeyin mi neden olduğunu belirlemesine yardımcı olabilir.

Soru Sor
Whatsapp
Ovulasyon Kanaması Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by