Ovulasyon Testi Nedir?

Ovulasyon Testi Nedir? Türkiye genelinde anlaşmalı özel hastanelerde, muayenelerde sadece 15 TL ödeyin, Doğum Sağlık Sigortası'ndan yararlanmak için Bizi Arayın.

Ovulasyon Testi Nedir?

Ovulasyon testi, kadının adet döngüsünün en verimli iki gününü ve dolayısıyla hamile kalma şansının daha yüksek olduğu anı belirlemesini sağlayan cihazlardır. Güvenilirlik ideal koşullarda %99’a ulaşır ve çiftlerin hamile kalma şansını en üst düzeye çıkarmak için en uygun dönemi belirlemelerine yardımcı olurlar. (Ovulasyon Testi Nedir?)

Yumurtlama testleri ise doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Çünkü sperm kadın vücudunda birkaç gün hayatta kalır, bu nedenle testin pozitifleşmesinden önceki günlerde bile doğurgansınızdır.

28 günlük düzenli bir döngüde, genellikle maksimum doğurganlık günü onikinci güne (yumurtlamadan iki gün önce) karşılık gelir, ancak yumurtlama testini onuncu veya onbirinci günden başlayarak kullanmak mümkündür. Sonuç pozitif olana kadar tekrarlanır.

Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?

Testlerin çoğu, idrarda her zaman bulunan ancak yumurtlama gerçekleşmeden 24-36 saat önce belirgin bir artış gösteren bir hormon olan LH’de bir artış olduğunu bildirir. (Ovulasyon Testi Nedir?)

Test paketi tek kullanımlık sızdırmaz çubuklar içerir:

 • Çubuk açılır,
 • Koruyucu kapak çıkarılır,
 • Birkaç saniye idrar akımının altına bırakılır (5-7 veya dilerseniz idrarı kuru bir kapta toplayıp çubuğu yaklaşık 15 saniye batırabilirsiniz),
 • Sonraki üç ila on dakika arasında yanıtı okuyor .
 • İdrarla temastan 10 dakika sonra okunan sonuçlar anlamlı kabul edilmemelidir.
 • Çubuk penceresinde her zaman iki çizgi görünür: okla gösterilen biri sonucu tanımlar, diğeri ise kontrol çizgisidir. Kontrol çizgisi sonuçtan daha yoğunsa, yaklaşan yumurtlama yoktur (test ertesi gün tekrarlanmalıdır),
 • Sonuç çizgisinin kontrol çizgisine eşit veya daha yoğun olduğu durumda ise pik tespit edilmiştir ve bu durumda takip eden 48 saat içinde cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilir. (Ovulasyon Testi Nedir?)

Ovulaston Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Testlerin her zaman aynı saatte ve en az dört saat sonra idrara çıkmadan yapılması tavsiye edilir; sabah ilk idrarın kullanılmasının tercih edilip edilmediğini test talimatlarını okuyun. Test tarafından tespit edilen hormon olan LH üretimi sabahları artar.

Teste ne zaman başlayacağınızı bilmek için, adet döngünüzün ortalama uzunluğuna dayanan test talimatlarındaki tabloya bakmanız gerekir; Hafif düzensiz adet döngüleri durumunda, temel olarak kısa bir sürenin referans olarak alınması tavsiye edilirken, oldukça düzensiz adet döngüleri söz konusu olduğunda, bu aracın kullanımının ekonomik olarak sürdürülebilir olup olmadığını değerlendirin.

Klasik testlerde yumurtlama genellikle 24-48 saat içinde gerçekleşir. Ayın en verimli günlerinin, yumurtlamadan önceki günler olduğunu, bunun gerçekten meydana geldiği gün (hala doğurgan kalır) olmadığını unutmayın. Genel bir bakış açısıyla yumurtlama testleri dışında haftada 3-4 kez ilişkiye girilmesi önerilir. Çift için bir stres kaynağı olmadığı sürece, her gün cinsel ilişkiye girmek için hiçbir yan etki olmadığını unutmayın. (Ovulasyon Testi Nedir?)

Hamilelik Testi Olarak Ovulasyon Testi

Hamilelik forumlarında genellikle hamilelik testlerinden daha ucuz olan yumurtlama testlerinin erken gebelik testleri olarak kullanılabileceğini okuruz. Gerçekten böyle mi? Evet, test işe yarayabilir çünkü yumurtlama testi ile tespit edilen LH hormonu yapısal olarak beta HCG gebelik hormonuna çok benzer, ancak tavsiyemiz her zaman klasik bir hamilelik testi, idrar veya kan üzerinde kontrol etmeniz ve rutin aralıklarla kadın doğum doktoruna görünmenizdir. (Ovulasyon Testi Nedir?)

Hamilelik Öncesi Doğum Paketi

Anlaşmalı özel hastanelerin, alanında uzman hekimlerden oluşan kadın hastalıkları ve doğum bölümü doktorları ile hamile kalmadan önce doğum sağlık sigortası ile hamilelik planlayabilirsiniz. Henüz hamile değilseniz ve anne adayı olmayı planlıyorsanız, Hamile Kalmadan Önce Doğum Paketi yaptırarak, hamilelik süresince sağlık giderlerinizi ekonomik rakamlara mal edersiniz.

Hamile Kalmadan Doğum Paketi İle 

 • Hamileliğiniz boyunca olacağınız muayenelerde 15 TL SGK katılımı ücreti ödersiniz, testler, tahliller ve tetkikler sağlık sigortası ile karşılanır.
 • Hamileliğiniz süresince, Türkiye genelinde anlaşmalı özel hastanelerin, SGK ile anlaşması olan diğer bölümlerinde de  muayene olma hakkınız vardır.
 • Tüm sağlık sigortaları Devlet Desteklidir. Ortalama %20 vergi avantajı sağlayan bu sağlık sigortası ile vade farkı olmadan taksitle ödeme imkanınız vardır.

Sağlık Sigortalarında Devlet Desteği / Vergi Avantajı

 • Kendiniz, çocuklarınız ve diğer aile bireyleriniz için yaptırmak istediğiniz sigortalarda gelir durumunuza göre %15 ile %40 arasında Devlet desteği alır ve sigortanızı oldukça uygun bir fiyata mal edersiniz.
 • Kamu çalışanları, özel sektör çalışanları, iş verenler kısaca geliri üzerinden vergi ödeyen herkes bu devlet desteğinden yararlanabilir. Devlet desteği ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için  Bizi Arayın. (0850) 346 11 30
Soru Sor
Whatsapp
Ovulasyon Testi Nedir? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by