Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?

Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır? Hamile değilseniz ve yakın zamanda gebelik planlıyorsanız Hamile Kalmadan Önce Doğum Paketi öneririz. Detaylı bilgi için; (0850) 346 1130

Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?

Ovulasyon test şeritleri, yaklaşan yumurtlamayı tespit etmek için evde kullandığınız idrar bazlı testlerdir. LH hormonunu tespit ederek çalışırlar. Bazen ovulasyon tahmin kitleri, yumurtlama tahmin kitleri veya sadece yumurtlama testleri olarak adlandırılırlar. (Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?)

Bir yumurtlama test kiti satın aldığınızda, birkaç test şeridi (dar ince kağıtlar) ile birlikte gelir veya daha çok hamilelik testi çubuklarına benzeyebilir. Hamilelik testi benzeri versiyonun uzatılmış ucuna idrarınızı yaparsınız ya da bir bardağa idrar doldurup ve ardından test şeridini dikkatlice idrarınıza batırırsınız. Sonuçlar size yakında yumurtlama yapıp yapmayacağınızı söyleyebilir.

Yumurtlama şeritlerini kullanmak, hamilelik için cinsel birliktelik zamanına yardımcı olabilir. Testten olumlu bir sonuç aldığınızda, sonraki iki veya üç gün boyunca her gün düzenli cinsel ilişki yaşamanız önerilir. (Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?)

Ovulasyon Testi Nasıl Çalışır?

Ovulasyon tahmin kitleri, idrarınızdaki LH hormonu seviyelerini tespit ederek çalışır. LH, luteinize edici hormon anlamına gelir. Yumurtlama yaklaştıkça, yumurtayı olgunluğun son aşamalarına itmek için LH yükselir. Bu LH artışına LH dalgalanması denir. LH dalgalanmasından yaklaşık 36 saat sonra yumurtlama gerçekleşir.

Hamile kalma şansınızı artırmak için yumurtlamadan iki gün önce cinsel birliktelik gerekmektedir. Ovulasyon tahmin kitleri, yumurtlamadan 12 ila 36 saat önce meydana gelen LH artışını tespit ettiğinden, hamile kalmak için doğru zamanda cinsel birliktelik yaşadığınızdan emin olabilirsiniz. (Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?)

Ovulasyon Testi Kullanım Şekli

Nasıl çalıştıkları konusunda küçük farklılıklar olabileceğinden, özel yumurtlama tahmin kitinizin talimatlarını okuduğunuzdan emin olun.

Bununla birlikte, genel olarak, bir yumurtlama tahmin kiti, bir dizi test şeridi veya çubuğu ile birlikte gelir. Bazı ovulasyon tahmin kitleri, beş testle gelir, bazıları ile on. Yumurtlamayı beklemeden yaklaşık iki gün önce testleri kullanmaya başlamalısınız. Ne zaman yumurtladığınızdan emin değilseniz, bir yumurtlama hesaplayıcısı veya çizelge kullanabilirsiniz. Sizin için yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmeye çalışan doğurganlık uygulamaları da vardır. (Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?)

Adetleriniz düzensizse, yumurtlamayı beklediğiniz en erken ve en geç tarihlere göre test yapmalısınız. Durumunuz buysa, birkaç test şeridi içeren bir kitin olması yardımcı olur. Yumurtlama tahmin kitlerinin iki satırı vardır. Bir satır kontrol hattıdır. Bu sadece testin doğru şekilde kullanıldığını ve çalıştığını bilmenizi sağlar. İkinci satır test satırıdır. Test çizgisi kontrol çizgisi kadar koyu veya daha koyu olduğunda, LH yükseliyor. Beş gün boyunca test yaparsanız, yumurtlamayı tahmin etme şansınız %80’dir. 10 gün boyunca test yaparsanız, yumurtlamayı tahmin etme şansınız %95’tir.

Hangi yumurtlama test kitini kullanırsanız kullanın, en iyi sonuç için talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Hamilelik süreci başlamamış anne adayları, bekleme süresi olmaksızın bir doğum sağlık sigortasından yaralanabilirler. Henüz hamile değilseniz ve yakın zamanda çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız size Hamile Kalmadan Önce Doğum Paketi öneririz. Var olan sağlık sigortanıza doğum teminatı eklemesi yapılabileceği gibi, eğer hiç sağlık sigortası yaptırmadıysanız hamilelikten kısa bir süre önce de bu Doğum Sağlık Sigortasına sahip olabilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca yaptırmanız gereken kadın doğum muayeneleriniz, testleriniz, tahlilleriniz, doğuma kadar beklenmedik olası hastane yatışları ve doğumunuz sağlık sigortası kapsamında olur. (Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?)

Doğum Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

  • Muayenelerinizde sedece 15 TL SGK katılımı ödersiniz.
  • Hamilelikle ilgili, SGK kapsamındaki test ve tetkikler sağlık sigortası ile karşılanır.
  • Doğumunuz (sezaryen veya normal) sigorta kapsamındadır.
  • Anlaşmalı özel hastanelerin, SGK ile anlaşmalı diğer bölümlerinde muayene hakkınızı kullanabilirsiniz.
  • Doktor, ameliyathane, anestezi, oda ve refakatçi giderleri sağlık sigortası ile karşılanır.
  • Hamile Kalmadan Önce Doğum Paketi ortalama %20 devlet desteklidir. Devlet desteği ve vergi avantajı sayesinde, gelirinize göre, ödediğiniz sağlık sigortası poliçe tutarının bir kısmını devletten ay ay geri alırsınız.
  • Ayrıca vade farksız taksit seçeneğimiz de vardır. (Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?)

Vergi Avantajından Nasıl Faydalanılır?

Kendiniz, çocuklarınız ve diğer aile üyeleriniz için yaptırmak istediğiniz sağlık sigortalarında, aylık gelirinize bağlı olarak %15 ila %40 arasında oranlarda vergi avantajından yararlanarak sigortanızı oldukça uygun bir fiyata mal edebilirsiniz. Kamu veya özel sektör çalışanları, iş verenler, vergi ödeyenler bu devlet desteğinden kolayca yararlanabilirler. Poliçenizi işyerinizin muhasebe birimine teslim etmeniz faydalanmaya başlamak için yeterlidir.

Devlet desteği ve vergi avantajı hakkında daha kapsamlı bilgi almak için (0850) 346 1130 numaralı telefonu arayarak ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. (Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?)

Soru Sor
Whatsapp
Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by