Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?

Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz? Kasko Primini Etkileyen Faktörler Nelerdir? Uzman oto sigorta danışmanlarımızdan 7/24 hizmet almak için Hemen Bizi Arayın. 0(850) 346 1130

Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?

Araba satın almak, hepimizin bir gün gerçekleştirmek istediğimiz bir hayalidir. Bazılarının zaten bir arabası olabilir ve bir arabayı doğru belgelerle iyi durumda tutmak için ne gerektiğini bilir. Araç satın almanın maliyeti çok yüksek olduğundan, kaza veya aksiliklerden kaynaklanan çeşitli hasarlara karşı koruma sağlayan kapsamlı bir kasko poliçesi ile aracı sigortalamanız gerekmektedir. (Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?)

Türkiye Sigortalar Birliği mevzuatına göre 15 yaşını aşmış araçlara şirketlerce kasko yapılamamaktadır. Bu araç yaş sınırı bazı kasko sigorta şirketlerinde 10 yıl olarak belirlenmektedir. Aracınıza en uygun kasko sigortası teklifi için hemen uzman oto sigorta danışmanlarımızla İletişime Geçin. 0(850) 346 1130

Yapılan açıklamalara göre kasko sigortası genel olarak treyler, karavan, motorlu taşıtlar, motorsuz taşıtlar, lastikli taşıtlar ve iş makinası gibi araçlara uygulanabilmektedir. Araç ile burada insan veya mal taşıyan bir motorlu araç kastedilmektedir. İnsanlar tarafından çalıştırılıyorsa, minibüs, araba, kamyonet, araba, minibüs, arazi araçları, kamyonetler ve otobüsler motorlu araçlar kategorisine girer. Bu araçların tamamı sigortalanabilir. Aynı şekilde treylerler de sigortalanabilir.

Kanunlar her araç sahibinin trafik sigortası yaptırmasını zorunlu kılsa da, trafik sigortası karşı tarafın zararını belli limitlerde karşılasa da kendi arabanıza maddi bir desteği bulunmamaktadır. Trafik sigortası, belirli bir durum için teminat sağlar ve kendi aracınızın gereksinimlerini karşılamaz. Bu nedenle, kapsamlı bir kasko sigorta poliçesi, aracınız için ideal bir teminattır. (Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?)

Kasko Primini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Halihazırda bir kasko poliçeniz varsa, prim hesaplamasının çeşitli faktörlere göre yapıldığını fark etmiş olabilirsiniz. Kasko poliçesi yenileme primi sadece aracın hacmine bağlı olmayıp, aşağıda belirtildiği gibi birçok başka faktörden de etkilenir:

  • Amortisman
  • Hasarsızlık İndirimi
  • Araç Kasko Değeri 
  • Araç Sahibinin Yaşı
  • Aracın Yaşı
  • Aracın Kayıt Şehri
  • İkamet ettiği şehir
  • Aracın Modifiyesi ( varsa)
  • Aracın Markası
  • Aracın Modeli

Sıfır amortisman teminatınız varsa, arabadaki amortisman değeri ne sigorta talepleri için ne de poliçe yenileme sırasında dikkate alınmaz. Aracın kasko değeri, tüm bu faktörler dikkate alınarak Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından farklı dönemlerde araçların model ve markasına göre açıklanır. Kasko değeri prim hesaplamasını doğrudan etkiler. Prim hesaplamasında yukarıda sayılan faktörlerin her biri dikkate alınırken, sahibinin yaşı size biraz şaşırtıcı gelebilir. (Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?)

Hiç şüphe yok ki, uygun yol ve trafik kararları ile güvenli ve sorumlu bir şekilde araba kullanan az sayıda genç insan vardır. Ama söylendiği gibi, çok az sayıda genç kişi trafikte gerekli özeni göstermektedir. Son zamanlarda trafik kazalarının nedenini ve kazazedelerin yaşını belirlemek için çok sayıda çalışma yapılmıştır. Kazazedelerin çoğu emniyet kemeri gibi güvenlik tertibatı takmadığı için hayatını kaybederken, diğerleri aşırı hız ve trafik sinyallerini ihlal ettiği için hayatlarını kaybetmiştir. Her iki senaryoda da kurbanların çoğu gençtir. (Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?)

Sigorta şirketleri, araç sahibinin yaşını, prim tutarının hesaplanmasında en önemli faktörlerden biri olarak görmektedir. Sigorta şirketleri, sürüş kalitenizi belirlemek için yaşınıza, mesleğinize, sürüş geçmişinize ve yaşadığınız şehre bakar. Bu nedenle, 35 yaşını doldurmuş deneyimli bir sürücüyseniz ve sürüş sicili pozitifse, sigorta şirketleri genellikle prim tutarında özel indirim sunar.

Ayrıca bazı kasko sigorta şirketleri öğretmen, devlet memuru, yeminli mali müşavir, askeri personel vb. görev yapan kişilere mesleklerine bağlı özel indirimler verilmektedir. (Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?)

25 yaşını doldurmuş bir genç iseniz kasko sigorta priminiz 30 yaşın üzerindeki bir kişiden daha yüksek olabilir. Ancak, her iki durumda da dikkate alınan meslek ve sürüş geçmişi gibi birkaç istisna vardır.

Bu nedenle, yaşla birlikte kasko sigorta primlerinde daha büyük indirimler geldiğini görebilirsiniz. Hiç şüphe yok ki, yaşlandıkça sürüş tarzı da değişiyor ve uygun bir hız limiti ile daha dikkatli sürüyorsunuz. Ayrıca sadece aracınıza değil, sigorta planına da fayda sağlayacak daha yüksek kilometreler elde edeceksiniz. (Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?)

Bu nedenle, iyi bir sürücüyseniz ve bir poliçe yılı içinde sigortanızı talep etmediyseniz, sigorta şirketi size ayrıca indirim ve takdir olarak hasarsızlık indirimi de verecektir. Bu nedenle, araç sahibinin yaşı, araç kasko sigortası poliçenizin primini artırmanıza veya azaltmanıza yardımcı olan hayati faktörlerden biridir.

Sigorta Partner AŞ., olarak Türkiye genelinde, internet sigortacılığı ile 7/24 ulaşılabilirlik ile güvenli sigortacılık hizmeti sunmaktayız. Ankara’daki merkez ofisimizden, Türkiye’nin dört bir yanına sigortacılık hizmeti sunuyoruz. Çocuk Sağlık Sigortası, Doğum Sağlık Sigortası, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Özel Sağlık Sigortası, Geçmişten Gelen Hastalıklar Sigortası ve Grup Sağlık Sigortası gibi sağlık içerikli sigortaların yanı sıra, Trafik sigortası, Kasko, Konut Sigortası gibi sigorta branşları için de sigortalılarımıza hizmet vermenin mutluğu içindeyiz.

Siz de her alanda sigortacılık işlemleriniz için Hemen Bizi Arayın. 0(850) 346 1130 Uzman sigorta ekibimizden size en uygun kasko poliçesi teklifi için Tıklayın.

Soru Sor
Whatsapp
Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by