Kasko Bedeli Nedir?

Kasko Bedeli Nedir? Kasko Bozulursa Ne Kadar Artar? Sorularınızın yanıtları yazımızda. Uzman ekibimizden bilgi almak için Hemen Arayın. 0(850) 346 1130

Kasko Bedeli Nedir?

Kasko sigortası dilinde, kasko bedeli kavramı kasko değeri olarak da geçer son derece önemlidir. Kasko bedeli esasen, tam bir hasar talebi durumunda, kasko sigortası şirketinin size ödeyeceği maksimum miktardır. Bu nedenle, arabanız çalınırsa veya onarılamayacak bir kazada hasar görürse, almakla yükümlü olduğunuz sigorta tutarı aracın kasko bedeline eşdeğer olacaktır. (Kasko Bedeli Nedir?)

Dolayısıyla, poliçe sahibinin çıkarına bu çok önemli bir soruyu akla getiriyor: Kasko bedeline kim ve nasıl karar veriyor?

Kasko bedeli, aracın mevcut piyasa değeri eksi parçalarındaki amortismandır. Her araç zamanla değer kaybeder. Kullanımdan kaynaklanan aşınma ve yıpranmanın yanı sıra, aracın yaşı da amortisman değerine katkıda bulunur. Aslında, bir arabadaki amortisman, bir galeriden sürüldüğü andan itibaren geçerlidir! Bu nedenle, bir günlük olabilecek yepyeni bir arabanın da değer kaybetmiş olduğu kabul edilir. (Kasko Bozulursa Ne Kadar Artar?)

Kasko Bedeli Hesaplanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

  • Arabanızın Kasko Bedeli,Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirlenen programa göre aylık olarak değişir. Aracın sahibi olarak, kasko bedelinin farkında olmak sizin sorumluluğunuzdadır. (Kasko Bedeli Nedir?)
  • Kasko yaptırırken aracın kasko bedelini küçümsememeye özen göstermelisiniz. Aracın gerçek piyasa değerinden daha düşük bir değer teklif ederseniz, daha düşük bir sigorta primi ödemenizden faydalanabilirsiniz. Ama aynı zamanda daha az kapsama alacaksınız.
  • Öte yandan, kasko bedelinin abartılması da önerilmez. Daha fazla kasko bedelinden alıntı yaparak daha yüksek bir sigorta tutarı alacağınızı düşünüyorsanız, bunun gerçekten bu şekilde çalışmadığını öğrenince hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Bir tazminat ödemesi aldığınızda, sigortacının size sağladığı miktar, kasko bedeli kadar zararın türüne ve koşullara bağlı olacaktır. (Kasko Bedeli Nedir?)

Kasko poliçe tutarını belirleyen kriterlerden biri olan kasko değer listesi aylık olarak Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından güncellenmektedir. Bunun yanı sıra sürücünün mesleği, aracın kullanıldığı şehir, ehliyetin alındığı yıl gibi kriterler de kasko poliçe tutarını belirleyici rol oynamaktadır. Kasko sigortası, hazırlanan poliçe kapsamında kaza sonucu oluşan zararın bir kısmını ya da tamamını karşılayabilir. Araç sahipleri günümüzde trafik sigortası yaptırmak zorunludur. (Kasko Bozulursa Ne Kadar Artar?)

Kazalar Kasko Primini Etkiler Mi?

Bir talepte bulunursanız, kazalar kasko sigortası priminizi etkileyebilir. Kasko şirketleri, araç sahiplerine prim karşılığında çeşitli risklere karşı finansal koruma sağlar. İlgili risk daha fazla ise prim daha yüksektir. Kasko yaptırırsanız kasko yapana riskli bir müşteri gibi görünürsünüz ve dolayısıyla kasko priminiz yükselir. Böylece, bir kaza hasar geçmişiniz varsa, sigortacınız sizden daha yüksek bir araba sigortası yenileme primi talep edecektir. (Kasko Bedeli Nedir?)
Tekrarlanan talep geçmişiniz olması durumunda, araba sigortanızın kapsamını da etkileyebilir. Bazı kasko şirketleri, poliçenizin kapsamını azaltabilir ve size daha küçük bir teminat sunabilir. Bazıları, ilgili tüm eklentiler yerine politikanızın bir parçası olarak yalnızca birkaç eklenti kapsamı sunabilir. (Kasko Bozulursa Ne Kadar Artar?)
Ancak bir kazadan sonra kasko sigortası talebinde bulunmamaya ve onarımları kendi başınıza yaptırmaya karar verirseniz, yenileme priminiz üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır. Bu, ancak aracınızın yenilemeler sırasında bir muayeneden geçmesi gerekmiyorsa mümkündür. Aracınız poliçe yenilemeden önce muayene edilirse, sigortacınız hasarı veya onarım işini keşfedebilir ve kasko yenileme priminizi artırabilir.

Kasko Bozulursa Ne Kadar Artar?

Kimse hayatında bir sonraki adımda ne olacağını tahmin edemez. Bu nedenle trafik kazası ile karşılaşmadan önce uyarılmanız mümkün değildir. Araba kazaları kendiliğindendir ve herhangi bir zamanda herhangi birinin başına gelebilir. Ayrıca, araba kazaları her zaman kendi hatanızdan dolayı olmaz. (Kasko Bozulursa Ne Kadar Artar?)

Aksine, yoldaki diğer insanlara da bağlıdır. Harika bir sürücü olabilirsin ama yine de başka biri araba kullanırken ya da arabasının kontrolünü kaybederse kazadan kurtulamazsın. (Kasko Bedeli Nedir?)

Kasko sigortanız yoksa ve aracınızarıza yaparsa, her türlü onarım veya çekici ücretini kendi cebinizden ödemek zorunda kalırsınız. Ancak kasko sigortanız varsa, sigortanız size yardımcı olması için birini gönderecektir. Basit onarımlar, bir garaja veya evinize kurtarma ile birlikte genellikle ücretsiz olarak sağlanır. (Kasko Bozulursa Ne Kadar Artar?)

Geçerli trafik sigortası dışında başka bir sigorta poliçeniz yoksa, daha ciddi onarımları kendiniz ödemek zorunda kalabilirsiniz. Tam olarak nelerin kapsandığı kasko sigortaları arasında farklılık gösterir. (Kasko Bedeli Nedir?)

Kasko sigortası yasal bir gereklilik değildir, ancak birçok sürücü için zorunlu olarak kabul edilir. (Kasko Bozulursa Ne Kadar Artar?)

Bir trafik kazası geçirmeniz, kasko oranlarınızı büyük ölçüde yükseltebilir. Ortalama olarak, tam kapsamlı bir kasko sigortası poliçesinin yıllık maliyeti, sürücünün yaralanmaya neden olan bir kaza geçirmesi durumunda %46 artar. Bu oran değişiklik gösterebilir. (Kasko Bedeli Nedir?)

En avantajlı ve uygun fiyatlı kasko seçenekleri ile Sigorta Partner AŞ. olarak sigortalılarımıza hizmet sunmaktayız. Trafik sigortasının tamamlayıcısı olan kasko sigortası satın almak için 0(850) 346 1130  hatlı numaradan Bize Ulaşın.

Soru Sor
Whatsapp
Kasko Bedeli Nedir? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by