Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası Farkı

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası Farkı Nedir? Size uygun sağlık sigortasını seçmek için uzman sağlık ekibimizi Hemen Arayın. 0(850) 346 1130

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası Farkı

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası Farkı, öncelikle SGK’lı olma koşuluna dayanır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibi olmak için SGK’lı olma koşulu vardır. Sigorta şirketlerinin SGK ile anlaşması olan özel hastanelerinde kullanılabilen tamamlayıcı sağlık sigortası ile ayakta tedavilerde, 15TL SGK katılım payı ödemesi ile muayene olursunuz. Muayene hakkı içinde yapılacak test ve tahliller için ek ücret ödemesi yapmazken, yatarak tedavi teminatı ile olası hastane yatışlarınız tamamlayıcı sağlık sigortası ile %100 karşılanır. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası Farkı)

Özel Sağlık Sigortası, anlaşmalı özel hastanelerde ve özel muayenehane hekimlerinde sigortalılar için SGK’lı olma şartı aramamaktadır. Ayakta tedavilerde özel sağlık sigortası özel ve genel şartları içinde sigortalının belirlediği limitlerde sigorta şirketi tarafından karşılanırken, muayene ücretinin ve diğer sağlık giderlerinin belli oranlarda bir kısmı sigortalı tarafından ödenebilir. (Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark)

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark

Tamamlayıcı sağlık sigortası, devlet destekli bir sigortadır. SGK ile anlaşmalı ve SGK’nın limitinin ötesinde tedavi masraflarınızı karşılayan, anlaşmalı özel hastanelerde geçerlidir. Yani tamamlayıcı sağlık sigortanız varsa, SGK’nın anlaşmalı olduğu özel sağlık kuruluşlarında sağlık giderleriniz, SGK’nın karşılamadığı bölüm, anlaşmalı sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası Farkı)

Özel sağlık sigortası; seçkin özel hastanelerde olası kaza ya da hastalık dolayısı ile oluşabilecek sağlık giderlerinizi karşılayan bir sağlık sigortası türüdür. Tercih ettiğiniz sigorta şirketinin, anlaşmalı kurumları içinde yer alan dilediğiniz seçkin hastanede sağlık hizmeti almanızı sağlar. Özel sağlık sigortasının teminatlarını, kullanılacak limiti şirketler özelinde siz belirlersiniz. (Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark)

Tamamlayıcı Mı Özel Sağlık Mı Tercih Etmeliyim?

Tamamlayıcı mı özel sağlık mı tercih etmeliyim? Sağlık sigortası yaptırmak isteyen bireylerin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Burada cevabı; sizin sağlık ihtiyacınız, hangi hastane ya da doktorda muayene-tedavi olmak istediğiniz ve ekonomik şartlar verecektir. (Tamamlayıcı Mı Özel Sağlık Mı Tercih Etmeliyim)

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’lı olma koşulu dolayısı ile, yalnızca SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’sı olan bireylerce kullanılabilmektedir. Özel sağlık sigortası‘nın kullanılabileceği kurum ve kuruluşlarda SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’lı olma şartı bulunmaz. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası Farkı)

Bazı kişiler, özellikle bir hastaneyi ya da doktoru tedavileri için tercih edebilirler. Tercih ettiğiniz hastanenin ya da özel muayenehane hekiminin anlaşmalı olduğu sağlık sigortası türü, sağlık sigortası seçiminizi etkileyebilir. Örneğin çocuğunuz için sağlık sigortası yaptırmak istiyorsunuz ve tavsiyeler ile araştırmalarınız sonucunca SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile anlaşması olmayan bir çocuk doktoruna gitmek istiyorsunuz? O halde çocuk doktorunun anlaşmalı olduğu sağlık sigortalarından, özel sağlık sigortasını tercih ederek çocuğunuzun kontrollerinde istediğiniz hekime gidebilirsiniz. (Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark)

Maddi olarak sağlık sigortaları arasında tercih yapmanız gerektiğinde, yıllık kullanımlarınızın yaklaşık olarak bir ortalamasını hesaplamalısınız. Uzman sağlık ekibimiz bu konuda size en sağlıklı bilgiyi aktaracaktır. Detaylı bilgi için Bizi Arayın. 0(850) 346 1130

Tamamlayıcı sağlık sigortaları genel olarak, prim tutarı açısından özel sağlık sigortalarına oranla daha ekonomik rakamlara mal olmaktadır. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası Farkı)

Aynı zamanda ulaşılabilirlik, tercih edeceğiniz sağlık sigortası türünü etkileyebilir. Bulunduğunuz ilde, anlaşmalı özel hastane ve doktorlar arasında yapacağınız tercihe göre tamamlayıcı mı özel sağlık mı tercih edeceğinize karar verebilirsiniz. (Tamamlayıcı Mı Özel Sağlık Mı Tercih Etmeliyim)

Sağlık Sigortalarında Devlet Desteği Nedir?

Kamu çalışanları, özel sektör çalışanları, işverenler.. Geliri üzerinden vergi ödeyen herkes bu devlet destekli vergi avantajından yararlanabilir. Gelir durumunuza göre bu vergi avantajından %15 ile %40 arasında değişen oranlarda yararlanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, sağlık sigortası poliçenizi çalıştığınız yerin muhasebe bölümüne vermektir. Kendiniz, eşiniz ya da çocuğunuz için yaptıracağınız sağlık sigortası ile siz de devlet desteğinden faydalanın. (Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark)

Gelir Vergisi Kanunun 63 üncü maddesinin birinci fıkrasının 3 üncü bendinde “Sigortanın Türkiye’de kâin ve merkezi Türkiye’de bulunan bir emeklilik veya sigorta şirketi nezdinde akdedilmiş olması” şartıyla; sigorta ettirenin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait birikimli hayat sigortası poliçeleri için ödediği primlerin % 50’si ile ölüm, kaza, sağlık, hastalık, engellilik, işsizlik, analık, doğum ve eğitim gibi poliçeler için ödediği primlerin tamamı gelir vergisi matrahından düşülebilmektedir.” ibareleri yer alır. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası Farkı)

İndirim konusu yapılacak primlerin toplamı, ödendiği ayda sigorta ettiren tarafından elde edilen ücretin %15’ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamayacaktır. Bu tutarı aşan primler gelir vergisi matrahından indirilememektedir. (Tamamlayıcı Mı Özel Sağlık Mı Tercih Etmeliyim)

Soru Sor
Whatsapp
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası Farkı Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by