Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi'nden faydalanın, ekonomik rakamlara sağlık sigortası sahibi olun. Avantajlı fiyat teklifleri için Bizi Arayın. 0(850) 346 1130 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

Sağlık, insan yaşamını sürdürmek, yaşam kalitesini yükseltmek ve korumak için özel bir öneme sahiptir. Bir hastalık veya kaza durumunda olası zararları teminat altına alan sağlık sigortası, kişinin sağlığına yapacağı en önemli yatırımlardan biridir.
Ancak maddi koşullar, ağır bir sağlık sigortası borcuna girmek istemeyen kişileri bu imkândan mahrum bırakabilmektedir. Sigortalıya fayda sağlayan indirim unsurlarının başında vergi indirimleri gelmektedir. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi)

Vatandaşlar için sosyal güvenliğin sağlanması T.C. anayasasında güvence altına alınmıştır. Devlet, vergi muafiyetleri ve harcama kesintileri ile özel sağlık sigortasını teşvik ediyor. Çalışanın kendisine, eşine ya da 18 yaşını geçmemiş-reşit olmayan çocuklarına sağlık sigortası yaptırdığında, sigorta şirketine ödediği primin bir kısmını ücreti üzerinden ödeyeceği vergi üzerinden düşürmesine “Vergi indirimi” denir. Yatırım araçları arasında sağlık sigortası ürünlerinde de tanınan bu avantaj, kişinin prim ödemesi gerektiğinden net fayda sağlamaktadır. Yıllık gelir vergisi beyannamesi ile gelirlerini beyan etmesi zorunlu olan çalışanlar ve vergi mükellefleri, ödedikleri primleri gelir vergisi matrahından indirebilirler. Tamamlayıcı sağlık sigortaları, devletin de desteklediği bir sigorta türüdür. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi)

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Kanunu

Gelir Vergisi Kanunun 63. maddesinin birinci fıkrasının 3. bendinde yer alan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Kanunu, yıllık beyanname veren çalışanlar için  Gelir Vergisi Kanunun 89/1. maddesine göre beyan edilen gelirin %15’ni ve asgari ücretin yıllık tutarını aşmamakkoşulu ile, ödenen primleri indirim konusu yapmaktadır. 6327 sayılı Kanunun 5’inci maddesiyle Gelir Vergisi Kanununun 63’üncü maddesinin birinci fıkrasının 3 numaralı bendinde yapılan değişiklik uyarınca, 1/1/2013 tarihinden itibaren, vergiye tabi ücret matrahının tespitinde, bireysel emeklilik dışında kalan şahıs/hayat sigortaları için ödenen primlerin elde edilen ücretin %15’ine kadar olan kısmı ücret matrahının tespitinde indirilebilecektir. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Kanunu)

Yani ödediğiniz sağlık sigortası poliçesinin, gelirinize oranla minimum %15’lik kısmı kadar ek maddi avantaj sağlamış olursunuz. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile kendinizi hem maddi hem de manevi olarak güvence altına almış olursunuz. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Kanunu)

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimini Kimler Alabilir?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, anlaşmalı özel hastanelerde sağlık giderlerinizin SGK farkını ödeyen, oldukça avantajlı bir sağlık sigortası türüdür. Şirketlere göre değişen, 0-65 yaş arasında yapılabilen tamamlayıcı sağlık sigortası, gelirinize göre ödediğiniz poliçe tutarının belli bir kısmını devletten geri almanızı sağlayan vergi indirimi içermektedir. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi)

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi‘nden geliri üzerinden vergi ödeyen herkes faydalanabilir. Devlet memurları, işçiler, serbest meslek sahipleri, tüccarlar/esnaflar veiş yeri sahipleri vergi indiriminden yararlanabilir. Vergi indirimi, sağlık sigortası ödeyen tüm aile üyelerine uygulanabilir. Bunun için sigortalı olmanız yani sosyal güvencenizin olması yeterli olacaktır. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi)

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Hesaplama

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile 1 Ocak 2013’ten önce yüzde 5 olan vergi indirimi oranı,1 Ocak 2013’ten sonra yüzde 15’e yükseltilmiştir. Bu sayede tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran kişiler, ödedikleri sağlık sigortası primi üzerinden brüt gelirlerinin yüzde 15’ini geçmemek koşulu ile vergi indiriminden yararlanabilirler. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi, kişilerin ekonomik rakamlarla tamamlayıcı sağlık sigortası sahibi olmalarına olanak sağlar. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Kanunu)

Örneğin aylık brüt geliri 5.000 TL olan bir kişi, bu miktarın yüzde 15’i olan 750 TL’ye kadar olan miktarı vergi indirimi olarak kullanabilecektir. Yani bu kişinin ödediği sigorta primi 750 TL veya daha düşükse, primin tamamını vergiden muaf tutabilecektir. Ödediği sigorta priminin 750 TL’den yüksek olması halinde ise primin sadece 750TL’lik kısmını vergiden muaf tutması mümkün olacaktır.

Öte yandan bir yıl içindeki toplam vergi indirimi tutarının, yıllık brüt asgari ücreti aşmaması gerekmektedir. Yani aylık brüt geliri 15.000 TL olan bir kişi, bunun yüzde 15’ine denk gelen 2.250 TL kadar bir prim ödese dahi, bu primin tamamı için vergi indirimi alamamaktadır. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Hesaplama)

Sigorta Partner AŞ. olarak, 20’den fazla şirket ve 700’ün üzerinde memnun sigortalı yorumu ile size sağlık hizmeti sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sağlık sigortası sürecinde tanıştığımız sigortalılarımızın diğer sigorta branşlarındaki ihtiyaçlarına, oto kaza branşında (Kasko, Trafik Sigortaları) içinde olması gereken teminatlar ve hizmet verdiğimiz yirmiden fazla sigorta şirketi arasından en iyi fiyatla poliçe sunmaya çalışıyoruz. (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Hesaplama)

Detaylı bilgi için uzman sağlık ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.  Bizi Arayın. 0(850) 346 1130

Soru Sor
Whatsapp
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by