Bebek Evreleri

Bebek Evreleri Nelerdir? Bebek Sağlık Sigortası ile bebeğinizin gelişimini eksiksiz takip edin. 20'den fazla şirketten size uygun sağlık sigortası için Bize Ulaşın.

Bebek Evreleri

Bebek gelişimi doğumla başlar. Doğumdan 12 aya kadar olan bebek gelişiminde önemli kilometre taşları vardır. Yeni anneler ve babalar genellikle bundan sonra gelişimsel dönüm noktalarına çok fazla odaklanmak yerine, bebeklerin hepsinin kendi hızlarında geliştiğini hatırlamak önemlidir. Bazı bebekler ilk kelimelerini sekiz ayda söylerken, diğerleri bir yıl sonrasına kadar konuşmazlar. Ve yürüyüş dokuz ila 18 ay arasında herhangi bir zamanda başlayabilir. (Bebek Evreleri)

Bebek Gelişimi: Bir ila Üç Ay

Bu ilk gelişim aşamasında, bebeklerin bedenleri ve beyinleri dış dünyada yaşamayı öğreniyorlar. Doğum ile üç ay arasında bebeğiniz şunları yapmaya başlayabilir:

İlk haftalardan itibaren bebekler kendi kendilerine gülümsemeye başlar. Ama üç ay içinde, sizin gülümsemelerinize karşılık olarak gülümseyecekler ve sizin de onlara gülümsemenizi sağlamaya çalışacaklar. Karınları üzerindeyken başlarını kaldırılar. Nesneleri  gözleriyle takip edebilirler. Ellerini açıp kapatabilir ve ellerini ağızlarına götürürler. Nesneleri elleriyle kavrarlar. (Bebek Evreleri)

Bebek Gelişimi: Dört ila Altı Ay

Bu aylarda bebekler, etraflarındaki dünyaya ulaşmayı ve onları manipüle etmeyi gerçekten öğreniyorlar. O harika aletlerin, ellerinin kullanımında ustalaşıyorlar. Ve seslerini keşfediyorlar. 4 ila 6 aylıkken bebeğiniz muhtemelen:

Babıldama dediğimiz, kulağa gerçek dil gibi gelebilecek sesler çıkarırlar. Kahkaha atarlar. Nesnelere uzanırlar ve tutarlar (saçınıza dikkat edin). Destekle oturabilir ve harika bir baş kontrolüne sahip olurlar. (Bebek Evreleri)

Bebek Gelişimi: Yedi ila Dokuz Ay

Bu yılın ikinci yarısında, küçük çocuğunuz hareket halinde bir bebek olur. Yuvarlanarak bir yere varabileceklerini öğrendikten sonra, önümüzdeki birkaç ayı nasıl ileri veya geri hareket edeceklerini bulmakla geçirirler. Bu süre zarfında bebeğiniz şunları yapabilir:

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Kendilerini kollar ve bacaklarla karınları üzerinde sürüklemeye başlayabilirler ve ayrıca eller ve dizler üzerinde standart emeklemeye geçebilirler. Bazı bebekler asla emeklemez, doğrudan kaymadan yürümeye geçer. Desteksiz oturabilirler.

Adları gibi tanıdık kelimelere yanıt verin. Ayrıca kısaca durup size bakarak “hayır” diyebilir ve “anne” ve “baba” diye gevezelik etmeye başlayabilirler. Alkışlayabilir ve ce-eee gibi oyunlar oynayabilirler. Ayakta durma alıştırmaları yapabilirler.

Bebek Gelişimi: 10 ila 12 Ay

Bebeğin ilk yılındaki son gelişim aşaması oldukça önemli bir geçiş dönemidir. Artık bebeklikten çok yürümeye başlayan çocuk gibi görünüp davranabilirler. Ama onlar hala birçok yönden bir bebek. Bu süre zarfında bebekler şunları öğreniyorlar:

Kendini beslemeye başlarlar. Bu gelişim aşamasındaki bebekler, “kıskaç kavrama” konusunda ustalaşırlar ve küçük nesneleri başparmak ve işaret parmakları arasında tutabilirler. Mobilyaları tutarak gezebilir veya ayakları üzerinde odanın içinde hareket edebilirler. Ortalama, ilk doğum gününe kadar konuşulan yaklaşık üç kelime söyleyebilirler. Dikkatinizi çekmek için istedikleri nesneleri işaret edebilirler. Sizi kopyalayarak veya telefonda konuşuyormuş gibi yapmak gibi nesneleri doğru bir şekilde kullanarak “rol yapma oyununa” başlarlar. İlk adımlarını atarlar. Bu genellikle bir yıl civarında olur, ancak büyük ölçüde değişebilir. (Bebek Evreleri)

Bebeğinize Ne Zaman Sağlık Sigortası Yaptırmalısınız?

Bebeğinizin büyüme ya da gelişimsel kilometre taşlarını karşılamadığını düşünüyorsanız, ne yapmalısınız? Öncelikle içgüdülerinize güvenin. Gerçekten bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, o zaman çocuk doktorunuzla konuşun çünkü bir sorun varsa, elimizden geldiğince çabuk olmanız bebeğinizin gelişimsel süreci için önemlidir.

Bebek Sağlık Sigortası bebeğinizin doğumundan sonra sahip olabileceğiniz bir sağlık sigortası türüdür. Şirketlere göre değişen, bebeğin doğumunda sonra 5. ve 15. gününde sigortalı olabildiği, özel hastanelerde sağlık hizmeti alabildiğiniz Bebek Sağlık Sigortası ile muayenelerde sadece 15 TL ödersiniz. Oldukça ekonomik olan sağlık sigortaları, devlet desteği ile %40‘a varan vergi avantajı sağlamaktadır.

Türkiye genelinde anlaşmalı özel hastanelerde kullanabildiğiniz Bebek Sağlık Sigortası‘nı, sadece pediatri( çocuk) bölümünde kullanmak durumunda değilsiniz. SGK ile anlaşmalı bölümlerde de muayene hakkınızı kullanabilirsiniz. Yatarak tedavi teminatı ile, olası hastane yatışlarınız için ek/fark ücret ödemezsiniz. (Bebek Evreleri)

Özellikle bebekler doğumlarından 1 yaşına gelene kadar aylık rutin kontrollere gitmelidir. Aylık boy, kilo, baş çevresi gibi gelişimlerinin düzenli takip edilmesi gerekir. Özel hastanelerde yalnızca birkaç kez muayene olacağınız rakamlara, bebeğinize 1 yıllık sağlık sigortası satın alabilirsiniz. Üstelik SGK kapsamındaki test ve tetkikler de sağlık sigortası ile %100 karşılanır.

Unutmayın ki, önemli olan bebeğinizin kendi başına ne zaman oturduğu veya ilk kelimelerini ne zaman söylediği değildir; gelişmelerinde ilerlemesidir. Bebek Sağlık Sigortası ile bebeğinizin gelişimini eksiksiz takip edin.

Soru Sor
Whatsapp
Bebek Evreleri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by