Dış Gebelik Belirtisi

Dış Gebelik Belirtisi Nelerdir? Doğum Sağlık Sigortası %40'a varan vergi avantajı ile devlet desteği sağlamaktadır. Hamile kalmadan önce sağlık sigortası bilgisi için Bizi Arayın.

Dış Gebelik Belirtisi Nelerdir? Doğum Sağlık Sigortası %40′a varan vergi avantajı ile devlet desteği sağlamaktadır. Hamile kalmadan önce sağlık sigortası bilgisi için Bizi Arayın.

Dış Gebelik Belirtisi

Dış gebelik belirtileri genellikle hamileliğin 4. ve 12. haftaları arasında ortaya çıkar. Bazı kadınlarda ilk başta herhangi bir belirti görülmez. Erken bir tarama sorunu gösterene veya daha sonra daha ciddi semptomlar geliştirene kadar dış gebelikleri olduğunu anlayamayabilirler. (Dış Gebelik Belirtisi)

Dış Gebeliğin Ana Belirtileri

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine ek olarak adet görmezseniz, gebelik testi pozitif çıkarsa ve başka  gebelik belirtileri varsa dış gebelik yaşayabilirsiniz. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz ve hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız – pozitif bir hamilelik testiniz olmasa bile, kadın doğum doktorunuzla görüşün. (Dış Gebelik Belirtisi)

Vajinal kanama

Vajinal kanama, normal adet kanamanızdan biraz farklı olma eğilimindedir. Genellikle başlar ve durur ve sulu ve koyu kahverengi olabilir. Bazı kadınlar bu kanamayı düzenli bir adet sanır ve hamile olduklarının farkına varmazlar. Hamilelik sırasında vajinal kanama nispeten yaygındır ve mutlaka ciddi bir sorunun işareti değildir, ancak bunu yaşarsanız tıbbi yardım almalısınız. (Dış Gebelik Belirtisi)

Karın ağrısı

Tipik olarak 1 tarafta düşük olan karın ağrısı yaşayabilirsiniz. Aniden veya kademeli olarak gelişebilir ve kalıcı olabilir veya gelip gidebilir. Karın ağrısının birçok nedeni olabilir, bu nedenle mutlaka ektopik hamileliğiniz olduğu anlamına gelmez. Ancak sizde varsa ve hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, tıbbi yardım almalısınız. (Dış Gebelik Belirtisi)

Omuz ucu ağrısı

Omuz ucu ağrısı, omzunuzun bittiği ve kolunuzun başladığı yerde hissedilen alışılmadık bir ağrıdır. Neden oluştuğu tam olarak bilinmiyor, ancak bazı iç kanamalara neden olan dış gebeliğin bir işareti olabilir, bu nedenle bunu yaşarsanız hemen tıbbi yardım almalısınız.

Tuvalete giderken rahatsızlık

Dışkı yaparken ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca ishal olabilirsiniz. Normal mesane ve bağırsak düzeninizdeki bazı değişiklikler hamilelik sırasında normaldir ve bu semptomlara idrar yolu enfeksiyonları ve mide bakterileri neden olabilir. (Dış Gebelik Belirtisi)

Ancak bu semptomları yaşıyorsanız ve hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, yine de tıbbi yardım almanız iyi bir fikirdir.

Bir Yırtılma Belirtileri

Birkaç vakada, dış gebelik, fallop tüpünü yarıp açacak kadar büyüyebilir. Bu bir yırtılma olarak bilinir. Yırtıklar çok ciddidir ve fallop tüpünü onarmak için mümkün olan en kısa sürede ameliyatın yapılması gerekir. Bir yırtılma belirtileri aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içerir:

  • Karnınızda keskin, ani ve yoğun bir ağrı
  • Çok baş dönmesi veya bayılma hissi
  • Hasta hissetmek
  • Çok solgun görünmek

Bu semptomları yaşarsanız , bir ambulans çağırın ve kadın doğum doktorunuzu arayın. (Dış Gebelik Belirtisi)

Dış Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?

Dış gebelik, tipik olarak, kadın doğum doktoru ile bir randevu sırasında teşhis edilir. Doktorunuz önce hamileliği doğrulamak için birkaç test yapacak ve ardından dış gebeliği arayacaktır. Bu testler şunları içerir:

İdrar testi : Bu test, ya bir test çubuğuna (tipik olarak bir çubuk şeklinde) idrar yapmayı ya da bir bardağa idrar yapmayı ve ardından bir test çubuğunun idrar örneğine batırılmasını içerir.

Kan testi : Kadın doğum doktorunuz, vücudunuzda ne kadar insan koryonik gonadotropin (hCG) hormonu bulunduğunu görmek için kanınızı test edebilir. Bu hormon hamilelik sırasında üretilir. Bunu serum beta-hCG seviyeniz olarak da duyabilirsiniz.

Ultrason muayenesi : Bir görüntüleme testi, ultrason, vücudunuzun iç yapılarının bir resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Ultrason genellikle hamilelik sırasında kullanılır. Kadın doğum doktorunuz, döllenmiş yumurtanın nereye yerleştiğini görmek için bu testi kullanacaktır. (Dış Gebelik Belirtisi)

Kadın doğum doktorunuz, hamileliği onayladıktan ve döllenmiş yumurtanın nereye yerleştiğini belirledikten sonra bir tedavi planı oluşturulacaktır. Dış gebelik acil bir durumdur ve bu durumun tedavisi çok önemlidir.

Fallop tüpünüz yırtılırsa, acil servise gitmeniz ve hemen tedavi görmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda, randevu için bekleyecek zaman yoktur.

Dış Gebelik En Erken  Ne Zaman Tespit Edilir?

Dış gebelik tipik olarak hamileliğin çok erken döneminde keşfedilir. Vakaların çoğu ilk trimesterde (ilk üç ay) bulunur. Genellikle hamileliğin sekizinci haftasında keşfedilir.

Gebe kalmadan yaptıracağınız doğum paketleri ile;

  • Gebelik süreciniz boyunca SGK tarafından belirlenmiş rutin muayeneleriniz sigorta kapsamındadır, bu sayede siz de muayeneleriniz için sadece 15 TL SGK katılım payı ödersiniz.
  • Hamileliğinizle ilgili olmanız gereken ve SGK kapsamında olan rutin testleriniz, tahlilleriniz ve tetkikleriniz de sigorta kapsamında olduğu için bunlar için herhangi bir ek ödeme yapma durumunuz olmaz.
  • Doğumunuz da sağlık sigortası kapsamındadır. Doğumunuzu sezaryen veya normal yapıyor olmanız fark etmez, sağlık giderleriniz (doğum eylemi, epidural anestezi vb.) sağlık sigortası ile karşılanır.
  • Birçok sigorta paketinde olduğu gibi Doğum Sağlık Sigortası da %40’a varan vergi avantajı ile devlet desteği sağlamaktadır.
  • Ayrıca, prim ödemelerinizi vade farkı olmaksızın taksitle ödeme seçeneğiniz de bulunmaktadır. (Dış Gebelik Belirtisi)
Soru Sor
Whatsapp
Dış Gebelik Belirtisi Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by