Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur? Bebeğinizin gelişiminin değerlendirildiği muayenelerde Doğum Sağlık Sigortası ile anlaşmalı özel hastanelerde 15 TL ödeyin.

Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Bazı kadınlar anne olmak üzere olduklarını çabucak anlarlar, bazıları ise durumlarında uzun süre herhangi bir değişiklik fark etmez. Ancak kendinizi dinlerseniz, test iki şeridi göstermeden önce bile hamileliğin ilk belirtilerini tanımanız zor olmayacaktır. Bu, gerekli muayeneden geçmek ve önümüzdeki dokuz ay boyunca gönül rahatlığı sağlamak için mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmenizi sağlayacaktır. (Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?)

Gebeliği En Erken Ne Zaman Öğrenebilirsiniz?

Gebe kaldıktan sonraki ilk günlerde, vücut size herhangi bir özel sinyal vermeyecektir. Erken evrelerde gebelik belirtileri, embriyonun rahim duvarına tutunduğu ve gebelik hormonu olan koryonik gonadotropinin anneye girmeye başladığı, yumurtanın döllendiği andan itibaren 8-10. gündedir. Ne kadar belirgin göründükleri, vücudun hormonal değişikliklere duyarlılığına bağlıdır. Embriyo gelişiminin 20. gününde (adet döneminin gecikmesinin ilk günlerine denk gelir), çoğu kadın genellikle durumlarını tahmin eder. (Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?)

Bu dönemde vücudun bebeğin gelişimi için gerekli tüm vitamin ve mineralleri alması son derece önemlidir. Bu nedenle bebek beklediğinizden şüphelenmeye başlar başlamaz özel vitamin ve mineral kompleksleri almaya başlayın. Bu önemlidir çünkü embriyonun tüm organ ve sistemlerinin oluşumu ilk haftalardan itibaren gerçekleşir.

Gecikmiş Adet Görme

Hamileliğin en güvenilir belirtilerinden biridir. Menstrüasyon durduktan sonra, endometriyum çocuğun gelişimi için en uygun koşulları yaratır. Bununla birlikte, döngü bozuklukları stres, üreme organlarının hastalıkları ve hormonal bozulmalarla da ilişkilendirilebilir.

Gebe kaldıktan yaklaşık bir hafta sonra, döllenmiş bir yumurtanın rahime yerleşmesini eşlik eden küçük lekelenme mümkündür. Doktorlar bu fenomene yerleşme kanaması diyorlar. Ayrıca hamileliğin erken belirtilerinden biri olarak kabul edilir. (Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?)

Hamileliği öğrendiğiniz ilk günlerden itibaren folik asit almaya başlamanız gerekir. Bu maddenin aktif formu metafolindir. Metafolin yutulduğunda %100 emilir ve bebeğin kalbinin ve beyninin düzgün gelişimine yardımcı olur.

Hamilelik Teşhisi Neden Önemlidir?

Hamile olduğunuzu ne kadar erken öğrenirseniz, Doğum Sağlık Sigortası‘na o kadar erken sahip olursunuz ve dış gebelik, fetüsün kalıtsal ve genetik hastalıkları riskini ortadan kaldıracak ve ayrıca gerekli tüm bilgileri verecek kadın doğum doktorları ile görüşürsünüz. Kadın doğum doktorunuz size; beslenme kurallarını anlatacaklar ve organların düzgün oluşumu ve bebeğin gelişimi için özel vitamin ve mineral kompleksleri almanızı tavsiye edecekler, bu dönemde size ne gibi değişiklikler olacağı konusunda sizi uyaracaklar ve tarama zamanlamasını belirteceklerdir. Hamilelik seyrini ve bebeğinizin gelişiminin değerlendirildiği muayenelerde Doğum Sağlık Sigortası ile anlaşmalı özel hastanelerde sadece 15 TL ödersiniz. (Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?)

Hamilelik Teşhisi Türleri

Hamilelik Testi: Koryonik gonadotropin (hCG) seviyesi kademeli olarak yükselir, bu nedenle standart bir hızlı gebelik testi, gebe kaldıktan sadece iki hafta sonra güvenilir bir sonuç verecektir.

Kan Testi: Beta hCG için bir laboratuvar kan testi, yumurtanın döllenmesinden sonraki 7. günden itibaren güvenilir bilgi sağlayacaktır.

Ultrason: Ultrason muayenesi, döllenmeden 3-4 hafta sonra hamileliğin varlığını doğrulayacaktır. (Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?)

Kadın Doğum Bölümü Muayenesi: Kadın doğum uzmanları, rahmin durumunu inceleyerek, yumurtanın implantasyonundan sonra hamileliği de teşhis edebilecektir. Varsayımlarınız nasıl doğrulanırsa doğrulansın, iyi haber size hamileliğin hissettirdiği hafif rahatsızlıkları unutturacaktır. Bunların hepsi hayatta kalabilir. Önemli olan gereksiz yere endişelenmemek, şüphe durumunda danışabileceğiniz kadın doğum doktoruna güvenmek ve tedbirli davranmaktır. İkinci trimesterde, ilk üç ayın rahatsızlık özelliği ortadan kalkar ve anne adayı kendini iyi hisseder.

Kadın Doğum Muayenesi Önemi

Kadın doğum uzmanları, bir kişinin hamilelik, cinsiyet, üreme sağlığı, kısırlık ve diğer birçok farklı konu hakkındaki sorularına cevap verebilirler. Öneriler yaşa ve zamana göre değişse de, kadınlar yılda en az bir kez Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına görünmelidirler. (Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?)

Doğum Sağlık sigortası ile ;

Şirketlere göre değişen muayene sayısı çerçevesinde, kadın hastalıkları ve doğum bölümünde muayene olabilir, muayenelerinizde sadece 15 TL katılım payı ödemesi yaparsınız. SGK kapsamında test ve tetkikleriniz için ek ödeme yapmazken, doğum için hastaneye yatış ve ameliyat giderlerini de düşünmeniz gerekmez. Sağlık sigortası ile geçmişten gelmeyen rahatsızlıklarınız için yatış teminatı %100’dür.

Araştırmacılar, kadınların çeşitli doktorları kullanımları hakkında bir çalışma yaptılar. Çalışma sonucuna göre 18 ila 40 yaşları arasındaki kadınların % 56’sının yılda yalnızca bir kez Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanını ziyaret ettiğini buldu. Kronik rahatsızlığı olan bazı kadınlar bile öncelikle bir kadın doğum uzmanına görünüyor.

Soru Sor
Whatsapp
Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by