Hamilelikte Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte Akıntı Neden Olur? Doğum Sağlık Sigortası ile rutin kontrollerinizi aksatmayın, muayenelerde 15 TL ödeyin, devlet desteği ile vergi avantajından faydalanın.

Hamilelikte Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte Akıntı Neden Olur?Hamile olsun ya da olmasın tüm kadınlar, ergenlikten bir veya iki yıl önce başlayan ve menopozdan sonra biten bir miktar vajinal akıntıya sahiptir. Akıntınızın miktarı zaman zaman değişir ve genellikle adetinizden hemen önce ağırlaşır.

Hamilelikte Vajinal Akıntı Olması Normal Mi?

Hemen hemen tüm kadınların hamilelikte daha fazla vajinal akıntısı olur. Bu oldukça normaldir ve birkaç nedenden dolayı olur. Hamilelik sırasında serviks (rahim boynu) ve vajinal duvarlar yumuşar ve vajinadan rahme ulaşan enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olmak için akıntı artar. Progesteron hormonlarının artan seviyeleri de daha fazla sıvı üretmenizi sağlayabilir.

Hamilelikte akıntı vajinadaki ölü hücreleri uzaklaştırır, doğum kanalını enfeksiyondan korur ve vajinadaki sağlıklı bakteri dengesini korur. Artan akıntı hamileliğin normal bir parçasıdır, ancak buna dikkat etmeniz ve herhangi bir değişiklik olursa doktorunuza söylemeniz önemlidir. (Hamilelikte Akıntı Neden Olur?)

Hamilelikte Vajinal Akıntı Nasıl Değişir?

Artan akıntı hamile olduğunuzun bir işareti olabilir – ancak birçok şey vajinal akıntıyı etkileyebilir, bu nedenle sebebin bu olduğundan emin olamazsınız. Hamilelik boyunca akıntı miktarı artabilir. Sonlara doğru idrarla karıştırdığınız o kadar çok şey olabilir ki.. Hamileliğinizin sonlarına doğru akıntı miktarı artar ve idrarla karıştırılabilir. (Hamilelikte Akıntı Neden Olur?)

Özellikle hamileliğinizin son haftasında akıntınız kalın mukus çizgileri ve bir miktar kan içerebilir. Buna ‘nişan gelmesi’ denir ve hamilelik sırasında servikste bulunan mukusun çıkmasıyla olur. Bu, vücudun doğum için hazırlanmaya başladığının bir işaretidir ve doğuma başlamadan önceki günlerde birkaç küçük ‘nişan gelmesi’ yaşayabilirsiniz.

Akıntı İçin Kadın Doğum Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde vajinal akıntınız çok artarsa ​​bunu kadın doğum doktorunuza söylemelisiniz. Hamilelikte herhangi bir  vajinal kanamanız varsa, bazen düşük veya plasenta ile ilgili bir sorun gibi daha ciddi bir sorunun işareti olabileceğinden, acilen kadın doğum doktorunuzla iletişime geçmelisiniz .

Normal sağlıklı akıntı;

 • Açık ve beyaz/saydam olmalıdır.
 • Kötü kokmamalıdır.

Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz;

 • Akıntı renkli (yeşilimsi veya kahverengimsi) ise
 • Akıntıda kan varsa
 • Garip kokuyorsa
 • Vajinada kaşıntı ve/veya ağrı hissediyorsanız.

Akıntı renkliyse veya garip kokuyorsa veya kaşıntılı veya ağrılı hissediyorsanız , doktorunuzun kolayca tedavi edebileceği pamukçuk gibi bir vajinal enfeksiyon veya bakteriyel bir rahatsızlık (bakteriyel vajinoz gibi) olabilir. Kendi başınıza tedavi etmeye çalışmayın, enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız, daima doktorunuzla iletişime geçin. (Hamilelikte Akıntı Neden Olur?)

Bol pamuklu iç çamaşırı giyerek pamukçuk oluşumunu önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Parfümlü sabun ve parfümlü banyo ürünlerinden, parfümlü günlük pedlerden kaçınmaya özen göstermelisiniz.

Hamilelikte rutin kadın doğum bölümü muayeneleri oldukça önemlidir. Doğum Sağlık Sigortası ile muayenelerde sadece 15 TL ödersiniz.

Hamilelikte Doğum Sağlık Sigortası yaptırarak, aylık rutin kontrollerle bebeğinizin ve kendinizin sağlığını takip edebilirsiniz.

 • Muayenelerde sadece 15 TL SGK katılımı ödersiniz.
 • SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu) kapsamı içindeki rutin hamilelik test ve tetkikleri sağlık sigortası kapsamındadır.
 • Normal doğum ve sezaryen doğum sağlık sigortası teminatları içindedir.
 • Doktor, ameliyathane, anestezi, oda ve refakatçi giderleri sağlık sigorta ile %100 karşılanır.
 • Doğum Sağlık Sigortası ile elde ettiğiniz muayene haklarınızı anlaşmalı özel hastanelerin diğer SGK ile anlaşmalı bütün bölümlerinde kullanabilirsiniz.
 • Doğum Sağlık Sigortalarında taksitle ödeme kolaylığı vardır.
 • Ödeyeceğiniz sağlık sigortası prim tutarının %20’si devlet tarafından karşılanır. Sağlık sigortası vergi avantajı için detaylı bilgiyi uzman sağlık ekibimizden alabilirsiniz. 0(850) 346 1130 

Akıntı Renkleri ve Anlamları

Vajinal akıntının çeşitli renkleri farklı sağlık sorunlarına işaret edebilir. Bunlar şunları içerir:

Şeffaf veya sütlü beyaz

Bu renk, özellikle hafif kokuyorsa, genellikle normal ve sağlıklı bir akıntı olan lökoreyi akla getirir. Bununla birlikte, miktarındaki veya tutarlılığındaki herhangi bir değişiklik bir soruna işaret edebilir. Hamile olan ancak henüz tam döneminde olmayan bir kadın, sürekli sızan veya kalınlaşan ve jöle benzeri hale gelen berrak akıntıda bir artış yaşarsa doktora görünmelidir. (Hamilelikte Akıntı Neden Olur?)

Beyaz ve pütürlü

Süzme peynire benzeyen, pütürlü ve beyaz ya da kirli beyaz vajinal akıntı, bir maya enfeksiyonunu gösterebilir. Maya enfeksiyonları yaygındır ve vücut hamilelik sırasında bunlara özellikle duyarlıdır. Diğer semptomlar kaşıntı, yanma ve ağrılı idrara çıkma veya cinsel ilişkiyi içerir.

Yeşil veya sarı

Yeşil veya sarı vajinal akıntı sağlıklı değildir ve klamidya veya trikomoniyaz gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu düşündürür. Diğer olası semptomlar, cinsel organlarda kızarıklık veya tahrişi içerir.

Gri

Gri vajinal akıntı, özellikle cinsel ilişkiden sonra daha güçlü hale gelen balık kokusuna sahipse, bakteriyel vajinoz (BV) adı verilen bir vajinal enfeksiyona işaret edebilir. BV, vajinadaki bakteriyel bir dengesizliğin sonucudur. (Hamilelikte Akıntı Neden Olur?)

Kahverengi

Akıntı genellikle eski kanın vücuttan ayrılması nedeniyle kahverengidir ve bu hamileliğin erken bir belirtisi olabilir. Hamilelik sırasında kahverengi akıntı genellikle endişe nedeni değildir. Ancak koyu kahverengi akıntısı olan hamileler mutlaka doktorlarına başvurmalıdır.

Pembe

Hamilelik sırasında pembe akıntı normal olabilir veya olmayabilir. Pembe tonlu akıntı genellikle hamileliğin erken döneminde veya vücut doğum için hazırlanırken son haftalarda meydana gelir. Düşükten önce veya dış gebelik sırasında da ortaya çıkabilir. (Hamilelikte Akıntı Neden Olur?)

Kırmızı

Hamilelik sırasında kırmızı vajinal akıntı, özellikle kanama yoğunsa, pıhtı içeriyorsa veya kramp ve karın ağrısı ile birlikte ortaya çıkıyorsa, bir doktorun derhal müdahalesini gerektirir. Bu semptomlar düşük veya dış gebeliği düşündürür. Hamileliklerin yaklaşık yüzde 10 ila 15’i düşükle sonuçlanır, bu da insanlar hamilelik kaybı olarak da adlandırabilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kanama, potansiyel olarak ciddi sorunları veya acil tıbbi müdahale gerektirecek erken doğumu gösterebilir.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Akıntı Neden Olur? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by