Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Doğum Sağlık sigortası ile hamileliğinizin başından itibaren sağlık giderlerinizi kontrol altına alın. Detaylı bilgi için; 0(850) 346 1130

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Son adetiniz bir hafta önce başlamalıydı ve endişelenmeye mi başladınız? Biraz geç mi kaldınız yoksa yolda bir bebek olabilir mi? Kendi çocuğunuza sahip olmak büyük bir sorumluluktur ve ebeveynlik düşüncesine kapılmak normaldir. Aslında, birçok kadın hamileliğini doğrulamak için bir test yapmaktan kaçınır. Ancak hamile olduğunuzu bilmek, hayatınızın bu sonraki döneminde gelişmek için ihtiyaç duyacağınız bilgileri, kaynakları ve ilişkileri aramadan önce ilk adımdır. (Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?)

Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Hamile olup olmadığınızı merak ediyorsanız, kan testleri, evde hamilelik testi, idrar testi veya doktorunuz tarafından iç muayene dahil olmak üzere hamileliğinizi doğrulamanın çeşitli yolları vardır.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere hamileliğin erken belirtilerini ve semptomlarını yaşayabilirsiniz.

Olası Bir Hamileliğin Temel Göstergeleri

Birçok kadın normal bir adet döngüsü sırasında bir veya daha fazla hamilelik belirtisi yaşar, bu nedenle biraz mide bulantısı, yorgunluk veya kramp yaşıyorsanız panik yapmamalısınız. Bununla birlikte, son birkaç hafta içinde aşağıdaki göstergelerden birkaçını fark ettiyseniz, vakit kaybetmeden kadın doğum uzmanınız ile görüşün. Bu işaretler genellikle hamileliği işaret eder, ancak yalnızca resmi bir hamilelik testi veya doktor ziyareti size kesin olarak hamile olup olmadığınızı söyleyebilir. (Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?)

Adet Döneminiz Mi Geçti?

Doğurganlık çağındaysanız, cinsel olarak aktifseniz ve adetinizin başlamasının beklendiği günden bu yana bir haftadan fazla zaman geçtiyse, hamile olmanız çok olasıdır.

Düzensiz adet döngünüz varsa, yakın zamanda önemli kilo kaybı veya kilo alımı yaşadıysanız veya doğum kontrol haplarınızı almayı bıraktıysanız, adet gecikmesi endişelenmeniz için bir neden olmayabilir. Bununla birlikte, adet gecikmesi potansiyel bir hamileliğin belki de en belirgin işaretidir, bu nedenle bu durumdaysanız hamilelik testi yaptığınızdan emin olun. Birçok hamile kadın, döllenmeden yaklaşık iki hafta sonra bir miktar kanama yaşar ve bunu hafif bir dönem sanır, ancak bir sonraki adet döngüsünde adet gecikmesi hamileliği gösterir. (Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?)

‍Göğüsleriniz Hassaslaşmaya ve Şişmeye Mi Başlıdı?

Hamile kadınların vücutları dalgalanan hormon seviyelerine uyum sağladıkça, işler normale dönmeden önce genellikle birkaç hafta göğüs ağrısı ve rahatsızlığı yaşarlar. Hamileyseniz, göğüslerinizin daha ağır veya dolgun hissetmesini ve areolalarınızın (meme uçlarınızın etrafındaki alan) renginin koyulaşmasını bekleyebilirsiniz.

Düzenli Olarak Mideniz Mi Bulanıyor?

Yağlı bir yemekten sonra hissettiğiniz o kötü duygudan değil, kronik şişkinlikten ve/veya tekrarlayan mide rahatsızlığından bahsediyoruz. Hamilelik sırasında genellikle “sabah bulantısı” olarak adlandırılan mide bulantısı, genellikle hamile kaldıktan yaklaşık bir ay sonra başlar. Ayrıca belirli yiyecek türleri için yoğun arzular geliştirebilir veya geçmişte zevk aldığınız yiyeceklere aniden karşı gelebilirsiniz. Bu mide bulantısı kusmayı içerebilir veya içermeyebilir, bu nedenle her iki türe de dikkat etmek önemlidir. Birkaç gün veya gece boyunca mideniz bulandıysa ve hasta değilseniz, bunun nedeni hamilelik olabilir.

Anlaşılmaz Bir Şekilde Yorgun Musunuz?

Hepimiz uzun ve zor bir günün ardından bitkin olabiliriz. Bu tamamen normaldir ve tek başına düşünüldüğünde muhtemelen hamile olduğunuzu göstermez.
Bununla birlikte, hamilelik, işleri kolay ve ağırdan alsalar bile kadınların yorgunluk yaşamasına neden olur. Sizi yormaktan sorumlu olan hormon, bir bebek beklerken ortaya çıkar, bu nedenle önemli ölçüde düşük enerji seviyeleriniz, araştırılması gereken bir şey olabilir. Bu yoğun yorgunluk, gebe kaldıktan bir hafta sonra başlayabilir. (Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?)

Tuvaleti Önemli Ölçüde Daha Mı Sık Ziyaret Ediyorsunuz?

Kendinizi gün içinde daha sık idrara çıkarken mi yoksa gecenin bir yarısı dolu mesaneye bakmak için uyanırken mi buluyorsunuz? Bu hamile olduğunuzun bir işareti olabilir. Vücudunuz hamilelik sırasında önemli ölçüde daha fazla kan ürettiğinden, böbrekleriniz daha fazla sıvıyı filtreler.

Hamileliğinizi Onaylamak

Hamile olduğunuzu doğrulamanın en ucuz, en kolay ve en erişilebilir yolu evde hamilelik testi yapmaktır. Bu test şekli, döllenmeden iki hafta sonra pozitif bir hamilelik sonucunu belirleyebilir ve bu da onu durumunuz hakkında daha fazla bilgi edinmenin en hızlı yollarından biri haline getirir. (Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?)

Evde yapılan gebelik testi her zaman doğru sonuç vermeyebilir. İlk testiniz gerçekten hamile olmadığınızı gösteriyorsa (gerçekte hamileyseniz), sizin ve bebeğinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için ihtiyacınız olan kontrolleri, vitaminleri veya ilaçları almak için mutlaka kadın doğum doktorunuza  ulaşmanız gerekir.

Doğum Sağlık Sigortası ile muayenelerde sadece 15 TL ödeyin.

Doğum Sağlık Sigortası ile ;

  • İlk kontrolünüzden itibaren muayenelerde yalnızca SGK katılım payı olan 15 TL ödersiniz.
  • Hamilelik rutin test ve tahlilleri sağlık sigortası ile karşılanır.
  • Normal ve sezaryen doğum ile, epidural normal doğum anestezi giderleri sağlık sigortası kapsamındadır.
  • Doğumda 2 geceye kadar hastane yatışı, oda ve refakatçi giderleri %100 karşılanır.

Ayrıca sağlık sigortaları devlet desteği ile vergi avantajı sunar. Poliçe tutarınızın %40’a varan vergi avantajından faydalanmak için hemen uzman ekibimizden bilgi alın. (Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?)

Soru Sor
Whatsapp
Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by