Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar. Sağlık sigortaları, sağlık giderlerinizi ekonomik rakamlara mal etmenizi sağlar. Teklifler için ; 0(850) 346 1130

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar olarak da adlandırılan cinsel yolla bulaşan hastalıklara, büyüklük, yaşam döngüsü, neden olunan hastalık ve semptomlar ve mevcut tedavilere duyarlılık açısından büyük farklılıklar gösteren çeşitli mikroorganizmalar neden olabilir. (Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar)

Cinsel ilişki bu enfeksiyonların yayılmasında temel bir rol oynar, ancak cinsel temas olmadan da enfekte olmak mümkündür. Örneğin hamilelik veya doğum sırasında anneden çocuğa bulaşma gerçekleşebilir ya da yetersiz sterilize edilmiş iğneler veya cerrahi aletler (dövmeler) yoluyla da enfensiyon bulaşabilir.

Bakteriyel cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar şunları içerir:

 • Frengi
 • Bel soğukluğu
 • Zührevi lenfogranülom
 • Kasık granülom
 • Klamidya, mikoplazma ve üreaplazmaya bağlı mukozal enfeksiyonlar

Viral cinsel yolla bulaşan hastalıklar şunları içerir:

 • Genital ve anorektal siğiller
 • Genital uçuk
 • Bulaşıcı yumuşakça
 • HIV enfeksiyonu

Cinsel yolla bulaşabilen paraziter enfeksiyonlar şunlardır:

 • Trikomonas (protozoaların neden olduğu)
 • Uyuz (akarların neden olduğu)
 • Pubisin pedikülozu (bitin neden olduğu)

Kandidiyaz, salmonelloz, shighelloz , kampilobakteriyoz, amoebiasis, giardiyaz, hepatit A, B, C, Zika virüsü enfeksiyonu ve sitomegalovirüs enfeksiyonu dahil olmak üzere, birincil olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar olarak kabul edilmeyen birçok başka enfeksiyon cinsel yolla bulaşabilir. (Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar)

Mikroorganizmaların cinsel ilişki sırasında deri ve genital, oral ve rektal mukoza zarlarıyla yakın temasının sonucu, mikroorganizmaların çeşitli denekler arasında etkin bir şekilde yayılmasıdır. Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar, diğer enfeksiyonların (örn. HIV) bulaşmasına zemin hazırlayan iltihaplanmaya (örneğin, bel soğukluğu veya klamidyal enfeksiyonda) veya ülserasyona (örneğin, herpes simpleks, frengi veya şankroidde) neden olur.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonların Teşhisi

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu teşhis etmek için kullanılabilecek birkaç test vardır:

 • Uzman fizik muayene
 • Kan testleri
 • İdrar analizi
 • Biyolojik sıvı numunelerinin incelenmesi

Dünyada Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların dünya çapında cinsel ve üreme sağlığı üzerinde derin bir etkisi vardır. Dünya Sağlı Örgütü (WHO) verilerine göre;

Her gün 1 milyondan fazla kişi cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanıyor. 2020’de, cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip kişilerden dörtte birinde 374 milyon yeni enfeksiyon tahmin edildi: klamidya (129 milyon), bel soğukluğu (82 milyon), sifiliz (7,1 milyon) ve trikomoniyaz (156 milyon). 2016 yılında 490 milyondan fazla insanın genital HSV (herpes) enfeksiyonu ile yaşadığı tahmin ediliyordu ve tahminen 300 milyon kadının rahim ağzı kanserinin birincil nedeni olan HPV enfeksiyonu oldu. Dünyada yaklaşık 296 milyon insan kronik hepatit B ile yaşıyor. Hem HPV hem de hepatit B enfeksiyonları aşı ile önlenebiliyor. (Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar)

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonların Tedavisi

Tedavi seçimi, hastanın muzdarip olduğu enfeksiyon tipine bağlıdır. Bakterilerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonların tedavisi genellikle daha kolaydır, viral enfeksiyonlar ise zamanla takip edilebilir, ancak her zaman tedavi edilemez. Şu anda birkaç cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon için etkili tedavi mevcuttur. (Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar)

 • Üç bakteriyel (klamidya, bel soğukluğu ve frengi) ve bir parazitik (trikomonas) cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon, genellikle mevcut tek doz antibiyotik rejimleriyle tedavi edilebilir.
 • Herpes ve HIV için mevcut en etkili ilaçlar, hastalığı tedavi edemeseler de hastalığın seyrini değiştirebilen antivirallerdir.
 • Hepatit B için antiviral ilaçlar virüsle savaşmaya ve karaciğerdeki hasarı yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

HIV virüsü söz konusu olduğunda: virüsü kesin olarak ortadan kaldırabilecek tedaviler henüz geliştirilmemiş olsa da, mevcut tedaviler onu uzun yıllar kontrol altında tutabilmektedir ve bu hastalığın neden olduğu ölüm oranı son yıllarda kesinlikle düşmüştür.Hepatit A ve Hepatit B’ye karşı aşı olmak da mümkündür. (Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar)

Hastalıklardan Önce Sağlık Sigortası Avantajları Nelerdir?

Cinsel ilişkiden sonra enfeksiyon kaptığınıza dair herhangi bir şüpheniz varsa, derhal doktorunuza , kadın doğum uzmanınıza, dermatoloğunuza veya üroloğunuza başvurmalısınız. Kapsamlı bir muayene sırasında düzenli Pap smear’lerine ek olarak kan testleri, idrar testleri ve vajinal ve servikal swablar gibi biyolojik sıvı örneklerinin incelenmesi istenebilir. (Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar)

Herhangi bir sağlık şikayetinizden önce sağlık sigortası yaptırmış olmanız önemlidir. Sağlık sigortaları, özel hastanelerde sağlık giderlerinizi ekonomik rakamlara mal etmenizi sağlar. Yıllık, avantajlı primlerle, taksit seçeneği ile ödeme yapabildiğiniz sağlık sigortaları aynı zamanda devlet desteği ile vergi avantajlıdır.

Geliri üzerinden vergi ödeyen herkesin faydalanabileceği devlet desteği ile, ödediğiniz sağlık sigortası tutarının, ortalama %20‘lik kısmını geri ödeme olarak alabilirsiniz.

Anlaşmalı özel hastanelerin, SGK anlaşmalı bölümlerde dilediğiniz doktora muayene olabilir ve muayenelerde sadece 15 TL katılım payı ödemesi yaparak sağlık hizmeti alabilirsiniz. (Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar)

Kişiye özel fiyatlar ile 20’den fazla anlaşmalı sigorta şirketinden size uygun tekliflere ulaşmak için siz de hemen sağlık ekibimiz ile iletişime geçin. 0(850) 346 1130

Soru Sor
Whatsapp
Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by