Kadın Hastalıkları ve Doğum Neye Bakar?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Neye Bakar? Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile kadın doğum muayeneleriniz sadece 15 TL. Özel fiyat teklifi için bilgi alın.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Neye Bakar?

Bir kadın doğum uzmanı-jinekolog, kadın üreme sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir sağlık uzmanıdır.

Kadın doğum uzmanı olarak eğitilen kişiler hem doğum hem de jinekolojide uzmanlaşır:

 • Doğum, bebek doğurmak da dahil olmak üzere hamile kadınlarla çalışmayı içerir
 • Jinekoloji, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve kronik ağrı dahil olmak üzere çok çeşitli koşulları tedavi eden kadın üreme sistemini içerir. (Kadın Hastalıkları ve Doğum Neye Bakar?)

Kadın Doğum Uzmanı Nedir? Hangi İşlemleri Yapabilirler?

Kadın doğum uzmanları, aşağıdakiler dahil olmak üzere çok çeşitli prosedürleri gerçekleştirebilen eğitimli cerrahlardır:

 • Sezaryen
 • Normal doğum / vajinal doğum
 • Rahim alma operasyonu (histerektomi)
 • Yumurtalık kistleri ve rahim fibroidleri gibi büyümelerin giderilmesi
 • Pelvik organ yaralanmalarını onarmak için ameliyat

Kadın doğum uzmanları ayrıca aşağıdakiler dahil olmak üzere çok çeşitli rutin ve ofis içi prosedürleri gerçekleştirebilir:

 • Rahim ağzı kanserini test etmek için pap smear
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBE) testleri
 • Tüp Bebek (IVF) için yumurta toplama veya yumurta dondurma gibi doğurganlık tedavileri
 • Pelvik organları kontrol etmek ve hamileliği izlemek için pelvik ultrasonlar
 • Kısırlık tedavileri ve danışmanlık
 • İdrar yolu enfeksiyonları ve idrar kaçırma gibi idrar sorunlarının yönetimi
 • Anemi gibi yaygın sorunları tedavi etmek
 • Mamogramlar ve diğer meme kanseri taramaları dahil olmak üzere meme muayeneleri ve meme sağlığı yönetimi

Kadın doğum uzmanları, zihinsel sağlık sorunları için tarama, yaygın rahatsızlıklar için reçete doldurma, yaygın hastalıklar için kan tahlili yapma ve insanları uzmanlara yönlendirme gibi genel sağlık ihtiyaçlarını da ele alabilir. (Kadın Hastalıkları ve Doğum Neye Bakar?)

Kadın Doğum Uzmanları Hangi Alanlarda Uzmanlaşıyorlar?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları çok çeşitli uzmanlıklar arasından seçim yapabilir. Bazıları sadece doğum ve hamile kadınların bakımında uzmanlaşmayı tercih ediyor. Diğerleri sadece jinekolojik bakım sunar ve bebek doğurmaz.

Bazı kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, alanın belirli bir yönüne odaklanmayı seçer. Örneğin, bir kadın doğum uzmanı sezaryen doğum sonrası vajinal doğumlarda (SSVD) uzmanlaşabilir.

Bazıları ayrıca kadınları bütünsel bir yaklaşım veya osteopatik bir bakış açısı kullanarak tedavi eder. Bu bakım genellikle doğal veya geleneksel çözümlere öncelik verir. (Kadın Hastalıkları ve Doğum Neye Bakar?)

Kadın Hastalıkları ve Doğum Neye Bakar? dıye sorduğumuzda kadın doğum uzmanlarının aşağıdakiler gibi ek eğitim, uzmanlık ve akreditasyon gerektiren bir alanda uzmanlaşabildiklerini görürüz;

Anne-fetal Tıp Uzmanları

Maternal-fetal tıp uzmanları yüksek riskli gebelikleri tedavi eder. Anne ve bebeğin sağlığı konusunda uzmandırlar ve ayrıca bir bebeğin makat pozisyonunda vajinal doğumu gibi karmaşık veya yüksek riskli doğumları denetleyebilirler.

Üreme Endokrinologları

Üreme endokrinologları kısırlık uzmanlarıdır. Kısırlık problemlerini teşhis eder ve tedavi planları geliştirirler. Birçoğu in vitro fertilizasyon (IVF) yani tüp bebek prosedürleri sunar. (Kadın Hastalıkları ve Doğum Neye Bakar?)

Jinekolojik Onkologlar

Onkolog, kanser tedavisinde uzmanlaşmış bir doktorun tıbbi terimidir . Jinekolojik onkologlar, yumurtalık ve rahim ağzı kanseri gibi üreme organlarının kanserini tedavi eder.

Kadın Pelvik Uzmanlar

Kadın pelvik tıp uzmanları ve rekonstrüktif cerrahlar, pelvik taban ve ilgili yapıların yaralanmaları ve bozukluklarına odaklanır. İnkontinansı tedavi edebilir, pelvik taban fizik tedavisi sağlayabilir veya prolapsus pelvik organları onarmak için ameliyat yapabilirler.(Kadın Hastalıkları ve Doğum Neye Bakar?)

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına Ne Zaman Gitmeliyiz?

Bir kişinin ilk olarak 13 ila 15 yaşları arasında bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ziyaret etmesini önerilmektedir. Bu ziyaret, genç ve doktor arasında bir ilişki kuracaktır. Bireyin tıbbi bir sorunu yoksa ve cinsel olarak aktif değilse, doktor tipik olarak bir pelvik muayene yapmaz.Bir kişi ilk pelvik muayenesini ve pap testini 21 yaş civarında veya cinsel olarak ilk kez aktif hale geldiklerinde yaptırmalıdır.

Tüm kadınların kendi sağlıklarını takibi için jinekologlarını yılda bir kez görmelerini tavsiye edilir. Bir kişinin her ziyarette ihtiyaç duyduğu spesifik testler yaşa, yaşam tarzına ve sağlık risk faktörlerine göre değişir. (Kadın Hastalıkları ve Doğum Neye Bakar?)

Tamamlayıcı sağlık sigortası, şirketlere göre değişen yıllın muayene sayıları ile, ihtiyacınıza göre seçeneklendirilen sigorta türüdür. Analşamlaı özel hastanelerin kadın hastalıkları ve doğum bölümünde kullanabileceğiniz tamamlayıcı sağlık sigortası ile rutin muayenelerinizde yalnızca 15 TL katılım payı ödersiniz. Hastane ve doktor tercihi yapabilirsiniz. Yalnızca hamilelik durumunda değil kadınsal hastalıklarınızın olası erken tanısı için de rutin olarak kadın doğum bölümünü ziyaretlerinde bulunmalısınız.

Soru Sor
Whatsapp
Kadın Hastalıkları ve Doğum Neye Bakar? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by