Kendi Kendine Hamile Kalınır Mı?

Kendi Kendine Hamile Kalınır Mı? Tüp bebek tedavisinde sağlık sigortası avantajından faydalanmak için uzman sağlık ekibimiz ile Hemen İletişime Geçin. 0(850) 346 1130

Kendi Kendine Hamile Kalınır Mı?

Bu sorunun cevabı ne kadar garip gelse de, bazı durumlarda başarısız tüp bebek sonrası kendi kendine hamilelik mümkündür. Başarısız tüp bebek sonrası şu faktörler hamileliğe neden olabilir;

  • Bu, çikolata kistinin arka planına karşı endokrin, psikojenik faktör ya da açıklanamayan sebepler nedeniyle kısırlık ile olabilir. Örneğin, fallop tüplerinin tıkanması olan hastalarda, tıbbi bakım olmadan gebe kalmak imkansızdır.
  • Tüp bebekte, yumurtalık ve rahimdeki süreçleri düzenleyen özel ilaçlar kullanır. Yumurtlama geri yüklenir ve hamilelik meydana gelir.
  • Vücut, hem fiziksel hem de zihinsel olarak hamile kalmaya hazırdır. Tüp bebek işlemi öncesi hastanın aynı nedenlerle hamile kaldığı durumlar vardır. (Kendi Kendine Hamile Kalınır Mı?)
  • Yaşam tarzı değişiklikleri, uygun beslenme, vitamin desteği, fiziksel aktivite, alkol ve sigaradan kaçınma doğurganlık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
  • Çoğu zaman tüp bebek tedavisine başvuran insanlar, bunu ebeveyn olmak için son şans olarak görürler ve bir şey yolunda gitmediğinde, durumlarıyla uzlaşırlar, panik yapmayı bırakırlar ve bu duygusal ruh hali ile hamilelik meydana gelir. (Kendi Kendine Hamile Kalınır Mı?)

Bu nedenle, başarısız bir tüp bebek sonrasında kendi başınıza hamile kalma şansınız vardır, ancak bu, her şeyin yoluna girmesine izin vermeniz ve bir doktor tavsiyesini ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Umudunu kaybetme, her şey kesinlikle yoluna girecek!

Tüp Bebek Sonrası Kendi Kendine Hamilelik Nasıl Olur?

Başarısız bir tüp bebek sonrasında doğal yoldan gebelik oluştuğunda, bazı çiftler kısırlık olup olmadığı konusunda şüphe duymaya başlarlar. Ancak yardımcı üreme sonrası doğal doğurganlığın arttığı gerçeği bilimsel bir temele sahiptir ve klinik çalışmaların sonuçlarıyla doğrulanmaktadır. Bilim adamları, tüp bebek sonrası kadınların neredeyse üçte birinin 6 yıl içinde kendi kendine hamile kaldığını öğrendi. Çalışmalar, doğal hamileliklerin en yüksek yüzdesinin yardımcı üreme tekniklerinin uygulanmasından sonraki ilk 2 yılda gerçekleştiğini artaya çıkardı. Bu nedenle ilk ve sonraki tüp bebek girişimleri tamamen başarılı olmasa bile umutsuzluğa kapılmamalısınız. Vücuttaki değişiklikler olabilir. (Kendi Kendine Hamile Kalınır Mı?)

Çoğu zaman, tüp bebek sonrası doğal döngüde hamilelik, en modern muayene yöntemleri kullanılarak bile kısırlığın nedeni belirlenmemişse oluşur.  Başka bir suni tohumlama girişimi beklentisiyle, çift, tabiri caizse rahatlar, psiko-duygusal arka planı düzeltmeye yardımcı olan durumu serbest bırakır ve sonuç olarak bir mucize olabilir. Bir yandan, bu, kadınlarda folikülogenezi ve erkeklerde spermatogenezi olumlu yönde etkileyen hipotalamik,hipofiz etkisindeki bir iyileşmeden kaynaklanmaktadır. Ancak, böyle bir olumlu senaryo önceden öngörülemez. Bu nedenle, zaman kaybetmeye değmez. İlk girişim işe yaramadıysa, en olası nedenlerin belirlenmesi ve ardından düzeltme ile çiftin tekrarlanan ayrıntılı bir incelemesi gerçekleştirilir. (Kendi Kendine Hamile Kalınır Mı?)

Tüp Bebek Sonrası Doğal Hamilelik

Tüp bebek sonrası doğal bir hamilelik, görünür kısırlık nedenleri olmayan, sperm doğurganlığı korunmuş (azalmış olsa da, asıl mesele aktif morfolojik olarak sağlıklı spermlerin olmasıdır) ve kadının en az bir fallop tüpü varsa ve bir çiftte doğal bir hamilelik meydana gelebilir.

Aynı anda birkaç folikülün olgunlaşmasını aktive eden ilaçlar alıyorsanız (yani, bu tür ilaçların kullanımı standart tüp bebek protokolünü içerir), cinsel aktivite yasaktır. Evet, hormonal uyarımın arka planına karşı doğal hamilelik mümkündür, ancak bu son derece tehlikeli olacaktır. Gerçek şu ki, yumurtalıklarda normalde olduğu gibi 1-2 folikül olgunlaşmaz, ancak genellikle bir kerede 8-10 veya daha fazla olur. Bu bazen çoğul gebelik ve uygun olmayan yerleşme(çoğunlukla fallop tüpünde) riskini artırır. Bu nedenle, stimülasyonun gerçekleştirildiği döngüde üreme uzmanları cinsel yaşamdan vazgeçmeyi şiddetle tavsiye eder. (Kendi Kendine Hamile Kalınır Mı?)

Tüp Bebek İçin Sağlık Sigortası

Sadece bir sigorta şirketi tamamlayıcı sağlık sigortası ile tüp bebekte sağlık giderlerini karşılıyor. Sağlık sigortası şirketinden ile bu sağlık hizmetini alabilmek için öncelikle bir devlet hastanesinden normal bir yolla hamile kalamayacağınıza dair kurul raporu sunmanız talep ediliyor. Sigorta şirketi tarafından, uygun görüldüğü takdirde ek prim ödemeden tüp bebek teminatını almış olursunuz. Sosyal Güvenlik Kurumunun ödeme şartlarına göre tüp bebek teminatlı sağlık sigortası sadece anlaşmalı hastanelerde kullanılabilmektedir.  Ayrıca yılda sadece bir kez tüp bebek tedaviniz sağlık sigorta ile karşılanmaktadır. (Kendi Kendine Hamile Kalınır Mı?)

Soru Sor
Whatsapp
Kendi Kendine Hamile Kalınır Mı? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by