Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi? Tamamlayıcı Sağlık Sigortası için size en uygun şirket ve fiyat bilgisine uzman sağlık ekimizden ulaşabilirsiniz.

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hem erkekler hem de kadınlar cinsel ilişki sonrası karın ağrısı yaşayabilir. Cinsel ilişkiden sonra, hafif kas gerginliğinden tedavi gerektirebilecek altta yatan koşullara kadar birçok nedenden dolayı ağrılar ortaya çıkabilir. Kadınlarda emriyo oluşum aşamasındayken karın ağrıları yaşanması olasıdır. Bebeğiniz rahminize tutunurken dayanılabilir karın ağrılarının olması normal kabul edilir.

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Nedenleri

Cinsel ilişkiden sonra kalıcı veya şiddetli karın ağrısı yaşayan bir kişi bir doktorla konuşmalıdır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel ilişki sonrası krampların birçok potansiyel nedeni vardır. (Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?)

Kas Gerilmeleri

Egzersiz yaparken olduğu gibi, cinsel ilişki sırasında kasık ve karın kaslarını zorlamak bazen kramplara neden olabilir. Sıkı kaslar, dehidrasyon veya kasın garip bir pozisyonda çalışması kramplara neden olabilir. Bu kramplar genellikle birkaç saniye ila dakika sonra dağılır.

Orgazm

Orgazm da karın ağrısınıa neden olabilir. Orgazm, pelvis ve pelvis tabanındaki kasların istemsiz kasılmasını içerir. Bu kaslar yoğun bir şekilde kasılmaya devam ederse, cinsel ilişkiden sonra geçici karın ağrısına neden olabilirler.

Bağırsak Sorunları

Sindirim sistemi ile ilgili sorunlar karın kramplarına neden olabilir. Kabızlık ve gaz, cinsel ilişki sonrası mide ağrısının iki yaygın nedenidir. İrritabl bağırsak sendromu gibi diğer bağırsak sorunları da ağrıya neden olabilir. (Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?)

İdrar Yolu Sorunları

Aynı şekilde mesane veya üriner sistem ile ilgili sorunlar da cinsel ilişki sonrası karında ağrıya neden olabilir. Mesane rahmin hemen önünde bulunur ve cinsel ilişki bazen onu tahriş edebilir. Bu, özellikle birinin idrar yolu enfeksiyonu veya pelvis ve idrar sisteminde ağrı ve baskıya neden olan interstisyel sistit adı verilen bir durumu varsa geçerlidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, özellikle klamidya ve bel soğukluğu , cinsel ilişki sonrası da dahil olmak üzere karın kramplarına neden olabilir. Birçok cinsel yolla bulaşan enfeksiyon herhangi bir belirtiye neden olmaz, bu nedenle düzenli olarak test yaptırmak en iyisidir. Bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar idrar yaparken ağrının yanı sıra, penis veya vajinadan akıntıya da neden olabilir.

Duygusal travma

Bazen, geçmiş travma veya cinsellikle ilgili duygusal bir sorun, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında fiziksel rahatsızlık veya ağrı olarak kendini gösterebilir. (Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?)

Cinsel İlişkiden Sonra Kadınlarda Karın Ağrısı Nedenleri

Cinsel ilişki sonrası karın ağrısı, kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Kadınlar için cinsel ilişki sonrası karın ağrısının bazı olası nedenleri şunlardır:

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalıklar, rahmin her iki yanında yer alan iki küçük organdır. Bazen yumurtalıkta bir kist büyür. Bu kistler genellikle tehlikeli olmamakla birlikte, cinsel ilişkiden sonra ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilirler. (Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?)

Yumurtlama

Her ay, yumurtalıklardan biri olgunlaşan bir yumurta içeren bir folikül yetiştirir. Bir kadının döneminden yaklaşık 2 hafta önce, bu folikül yırtılır ve yumurtayı potansiyel döllenme ve gebe kalma için serbest bırakır. Bu zamanda cinsel ilişkiye girmek bazı kadınlarda karın ağrısına neden olabilir.

Miyomlar

Fibroidler, rahim duvarında meydana gelen büyümelerdir. Genellikle iyi huyludur. Cinsel ilişkiden sonra şiddetli adet kanaması ve karın ağrısı gibi semptomlara ve ayrıca kramplara neden olabilirler. (Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?)

Çikolata Kisti

Çikolata kisti, rahim içinde büyüyen dokuların, rahim dışındaki yerlerde büyümesidir. Cinsel ilişki sonrasında şiddetli kramplara ve karın ağrısına neden olabilir. Çikolata kistinin diğer semptomları, adet sırasında ağır kanamayı ve anormal derecede ağrılı dönemleri içerir.

Ters Rahim

Bazı kadınlarda rahim öne eğilmek yerine geriye doğru eğilir. Bunun için tıbbi terim retrovert bir uterustur. Rahmi geriye dönük olan kişilerde, penis cinsel ilişki sırasında rahme baskı uygulayabilir ve bu da karın ağrılarına neden olabilir. (Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?)

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neden Avantajlıdır?

Sadece 15 tl fark ödeyerek anlaşmalı özel hastanelerin SGK anlaşmalı bölümlerinde muayene olabilir, tetkiklerini yaptırabilir ve gerekmesi durumunda yatış ameliyat giderlerinizi sağlık sigortanız ile karşılayabilirsiniz. 0-65 yaş aralığında sahip olabileceğiniz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası için size en uygun şirket ve fiyat bilgisine uzman sağlık ekimizden ulaşabilirsiniz. 0(850) 346 1130

Sağlık Sigortası Yaptırarak;

  • Özel hastanelerde yaptıracağınız muayeneler, testler, tetkikler hastaneye gitme şikayetinize göre değişiklik gösterir.
  • Bu değişiklikler ödemeniz gereken miktarı arttırabilir. Bu durum oldukça maliyetli olabilir.
  • Sağlık Sigortası yaptırarak beklenmeyen sağlık harcamalarına hazırlıksız yakalanmazsınız.
  • Muayenelerinizi sadece 15TL SGK katılımı ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz.
  • İstediğiniz zaman doktor ve hastane değiştirme hakkınız vardır.
  • E-devlet üzerinden sağlık sigortalarınızı görebilirsiniz.
  • Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınızda devlet desteği ile ortalama %20 vergi avantajından faydalanırsınız. (Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?)