Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapı, en uygun fiyatlı doğum kontrol yöntemidir. Siz de muayenelerde 15 TL  ödeyerek Tamamlayıcı Sağlık Sigortanızdan faydalanabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapları hormon içeren ilaçlardır, bu tarz ilaçlar her ay yenilemeniz gereken paketlerle gelir ve her gün bir adet almanızı gerektirir. Doğum kontrol yolları arasında en uygun fiyatlı yöntemlerden biri olan doğum kontrol hapları her gün zamanında almanız durumunda oldukça güvenlidir de.

İki tür doğum kontrol hapı bulunmaktadır;

 • Kombinasyon haplar: Bu haplarda hem östrojen hem de progestin hormonları vardır. Bu tarz haplar en yaygın doğum kontrol haplarıdır.
 • Sadece progestin içeren haplar: Bu haplar isminden de anlayacağınız üzere sadece progestin içerirler.

Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar?

Doğum kontrol hapları, spermlerin yumurtayla birleşmesini engelleyerek hamileliği önlerler. Spermin yumurta ile birleşmesi ile döllenme gerçekleşir bu döllenmeyi haplar engeller ve gebelikten korunulmuş olur.

Hapların içindeki hormonları yumurtlamayı güvenli bir şekilde durdururlar, yumurtlama olmadığı durumlarda sperm dölleyecek uygun ortam bulamaz bu sebepten dolayı da hamilelik gerçekleşmemiş olur.

Hapın içeriğinde bulunan hormonlar aynı zamanda rahim ağzında bulunan mukusu kalınlaştırır, kalınlaşan servikal mukus ise spremi bloke eder ve yumurtaya yüzemez.

Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

Hapınızı almayı unutmanız, paketinizi kaybetmeniz ve yeni paketi zamanında almamanız durumuna hamile kalınma ihtimali yüksektir. Hapı kullanmadan önce plan yapmalı ve sizin için en doğru kullanımı bulmanız en iyisidir. Hapları her gün zamanında almak oldukça önemlidir, aşağıda bu eylemi yapmanızı hatırlatacak bazı yolları listeledik;

 • Doğum kontrol hapı hatırlatıcı uygulamaları indirebilir, telefonunuza alarm kurabilirsiniz.
 • Paketinizi her gün kullandığınız eşyaların yanına koyarak kendinize hatırlatıcı koymuş olursunuz.
 • Paketinizi çantanızda bulundurun, bu şekilde her zaman yanınızda bulundurmuş olursunuz.
 • Partnerinize de size hatırlatması için rica edin, çünkü bu sadece sizin sorumluluğunuz değildir.

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Kullanılır?

Doğum kontrol hapları gebelikleri önlemede oldukça başarılıdır fakat cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve enfeksiyonları korumada etkisi yoktur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmamak ve bu hastalıkları yaymamak için seks esnasında prezervatif kullanmanız gerekir. İstenmeyen gebeliklere karşı korunmak için de prezervatif kullanabilirsiniz, tam da bu nedenlerden ötürü gebeliği önlemek ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif ve doğum kontrol haplarını eş zamanlı kullanmanız önerilmektedir.

Doğum Kontrol Haplarını Gebeliğin Erken Dönemlerinde Almak Doğum Kusurlarına Sebep Olur Mu?

Gebeliğin erken dönemlerinde doğum kontrol hapı kullanıyor olmanın doğum kusurlarına sebep olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

Hamile olduğunuzu düşünüyor veya bundan şüpheleniyorsanız test yaptırmalısınız, eğer bu test sonucu pozitif çıkarsa hapı almayı bırakmanız gerekir.

Hamilelik öncesi doğum kontrol hapı kullandığınız için endişeleniyorsanız hekiminize danışabilirsiniz fakat belirtmekte fayda var ki hapları kullanmanın gebeliğinizi etkileyen riskleri oldukça azdır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Olduğunu Nasıl Anlarız?

Östrojen ve progestin içeren kombinasyon doğum kontrol haplarını almayı bıraktıktan sonraki 1 ila 3 ay içinde hamile kalabilirsiniz. Bir çalışmaya göre ise doğum kontrol haplarını dört beş yıl kullanan kadınların daha az süre içinde kullanan kadınlara göre daha erken hamile kaldıklarını gösteriyor.

Hamilelik Öncesi Doğum Paketleri

Hamilelik öncesi doğum paketleri, henüz gebeliğiniz başlamadan önce yapılır. Bu tarz sigortalar sayesinde anne adaylarımız bekleme süresi olmadan gebelikleri başladığı an sigortadan faydalanmaya başlarlar. Bu paketin kapsamı şunlardır;

 • Rutin, olmanız gereken muayenelerinizde yalnızca 15 TL SGK katılımı ödersiniz bunun dışında kalan masraflar ise sigorta ile karşılanmaktadır.
 • SGK’nın kapsamında olan gebelik boyunca rutin olan testler, tahliller ve tetkikler sigorta tarafından karşılandığı için ek bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız.
 • Doğumunuzun tipi -sezaryen veya normal doğum- ne olursa olsun masrafları tamamen sigorta ile karşılanır.
 • Doğumunuzla alakalı olan doktor, ameliyathane, anestezi, oda ve refakatçi masraflarınız da sigorta kapsamındadır.
 • Doğum Sağlık Sigortalarının ödemelerinde vade farklı olmadan taksit yapılabilir.
 • Bu sigorta Devlet desteklidir ve %20’si devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu şekilde gebe takibiniz ve doğum harcamalarınız sigorta kapsamına alınırken sizler de oldukça uygun bir meblağa sigortalı olmuş olursunuz.

Sağlık sigortalarımız hakkında daha fazla bilgi almak ve size en uygun paketi öğrenmek için (0850) 346 1130 numarasını arayarak ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Doğum Kontrol Hapı Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by