Normal Doğum İle Sezaryen Arasındaki Fark

Normal Doğum İle Sezaryen Arasındaki Farklar burada. Doğum Sağlık Sigortası ile muayeneleriniz yalnızca 15 TL,üstelik Devlet Desteği ile.0(850) 346 1130

Normal Doğum İle Sezaryen Arasındaki Fark

Normal Doğum İle Sezaryen Arasındaki Fark – Hamileyseniz ve sizin için en iyi doğum şeklinin hangisi olduğuna karar vermeye çalışıyorsanız doğal doğum (vajinal doğum) veya sezaryen doğumda dikkate alınması gereken bazı önemli farklılıklar vardır.

Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Nedir?

Normal Doğum,”doğal doğum” olarak da adlandırılır ve ağrı kesici veya başka bir tıbbi müdahale ile veya bunlar olmadan olabilen bir vajinal doğum olarak kabul edilir. Normal doğumlar tipik olarak daha kısa hastanede kalış süresi, daha düşük enjeksiyon oranları ve daha hızlı iyileşme süreleri ile sonuçlanır. Bazı anne adayları hiçbir tıbbi müdahale olmadan bebeklerini dünyaya getirirken,bazı anne adaylarının doğumu için bir tür müdahale gerektirebilir veya talep edebilir.

Sezaryen Doğum seçeneği ise, vajinal doğum mümkün olmadığında veya anne tarafından talep edilmediğinde bebeğin doğumu için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Bir sezaryen planlanabilir veya tıbbi olarak gerekli olabilir. Sezaryen doğum,normal doğum kadar yaygın olmasa da, bazı durumlar sezaryeni gerekli kılabilmektedir.

Bebek için tıbbi endişelerin olması,birden fazla bebeğe hamile olmak,plasenta ile ilgili sorunların olması,doğum eyleminin olması gerektiği sürede ilerlemiyor olması,bebek anne için büyük kiloda geliştiğinde,bebekte makat geliş durumu görüldüğünde, annede yüksek tansiyon veya diyabet gibi rahatsızlıkların olması gibi birçok durumda sezaryen doğum gerekli olabilmektedir.

Doğum Sağlık Sigortası ile Doğum

Normal Doğum ve Sezaryen Doğum ile ilgili sorularınız varsa, rutin doğum öncesi ziyaretleriniz sırasında kadın doğum doktorunuzla konuşmayı unutmayın. Hangi seçeneğin sizin için en iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olabilirler. İster normal doğum ister sezaryen olsun, nihai hedef sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir.

Doğum Sağlık Sigortası ile hamileliğiniz başladıktan sonra da bir sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz. Muayenelerinizi, rutin hamilelik kontrollerinizi ve normal doğum ile sezaryen doğumu kapsayan doğum sağlık sigortası ile %40’a varan devlet desteğinden faydalanabilirsiniz.

Doğum Sağlık Sigortası ile;

  • Muayenelerde sadece 15 TL SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) katılımı ödemeniz yeterlidir. Geriye kalan sağlık giderleriniz Doğum Sağlık Sigortası karşılayacaktır.
  • SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) kapsamında olan ve hamilelik ilgili tahliller, tetkikler ve testler Doğum Sağlık Sigortası tarafından karşılanır.
  • Hamileliğiniz boyunca tercih ettiğiniz anlaşmalı özel hastanelerin, SGK ile anlaşmalı tüm bölümlerinde muayene olabilirsiniz.
  • %40’a kadar devlet destekli olan hamileyken yapılabilen doğum sağlık sigortası oldukça avantajlı fiyatlara mal olur. Taksit ile ödeme kolaylığı mümkündür.

Normal Doğum İle Sezaryen Doğum Arasındaki İşleyiş Farkları

Normal doğum hastanede veya evde gerçekleşebilir. Bazı kadınlar doğum sancılarını yönetmeye yardımcı olması için epidural gibi ağrı kesici ilaçlar tercih edebilir. Kadın doğum doktorunuz, rahim ağzınızın ölçülmesini içeren aşamalarda nerede olduğunuzu görmek için sizi periyodik olarak muayene edecektir. Rahim ağzının 10 cm’ye ulaşmış olması normal doğum için ideal kabul edilir. Annenin kasılmaları ile bebek doğum kanalından aşağı inerken kadın doğum doktorunuz ve sağlık ekibi size yardımcı olacaktır.

Sezaryenle doğum, normal doğumdan oldukça farklıdır. Genel olarak, sezaryen yaklaşık 45 dakika süren cerrahi bir işlemdir, oysa normal (vajinal) doğum saatler alabilir. Bu tür bir doğum için doktorunuz bebeğinizin doğumu için karnınız ve rahminizden bir kesi yapacaktır. Bebek doğduktan sonra kadın doğum doktorunuz göbek bağını kesecek, plasentayı çıkaracak ve kesiği kapatacaktır. Bu bir operasyon olduğu için size epidural blok veya genel anestezi uygulanacaktır. Genel anestezi tercih edilirse uyanık olmayacaksınız. Aksine, vücudunuzun alt kısmını uyuşturan bir epidural anestezi, işlem sırasında uyanık kalmanızı sağlar.

Normal Doğum İle Sezaryen Doğum Arasındaki İyileşme Farkları

Doktorlar doğumdan sonraki ilk 6 haftayı bir nedenle “iyileşme dönemi” olarak adlandırırlar. Bu süre zarfında vücudunuzun dinlenmeye ve doğum stresinden kurtulmaya ihtiyacı vardır. Normal doğumdan sonra iyileşmeniz, doğum sırasında hangi tıbbi uygulamaların gerçekleştirildiğine bağlı olacaktır. Örneğin, bir epizyotomi( doğum kesisi) varsa, iyileşme büyük olasılıkla 6 hafta kadar sürecektir. Doğumdan sonra ortalama 1 ila 2 hafta boyunca kasık ağrısı ve kanama yaşamanız normal kabul edilir.

Sezaryen Doğum sonrası ilk birkaç hafta içinde yara izinin kaşıntılı veya ağrılı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Ayrıca yaklaşık 4 ila 6 hafta boyunca hafif kramp, kanama veya akıntı yaşayabilirsiniz. Kadın doğum doktorunuz, hangi faaliyetlere devam edebileceğinizi belirlemek için 6 haftalık randevunuzda ilerlemenizi yeniden değerlendirecektir.

Genel olarak, normal doğum için iyileşme ve iyileşme süresi genellikle sezaryen doğumdan önemli ölçüde daha hızlıdır. Bununla birlikte, bazı kadınlar tam tersini yaşar.

Soru Sor
Whatsapp
Normal Doğum İle Sezaryen Arasındaki Fark Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by