Hamilelikte Koronavirüs

Hamilelikte Koronavirüs, anne adayını son dönemde en tedirgin eden ihtimaldir. Doğum Sağlık Sigortanız ile muayenelerinizi aksatmayın.0(850) 346 1130

Hamilelikte Koronavirüs (COVID-19)

Hamilelikte koronavirüs (COVID-19) oldukça endişe verici gibi durabilir, fakat belirtilerinizi takip edip şüphelendiğiniz durumlarda bir hekime danışmanız durumunda kendinizi koruyabilirsiniz.

COVID-19 semptomları bulunan anne adaylarının doğum ekibine veya doğumu gerçekleştirecek ebeye bu durumu belirtmesi gerekir. Endişelerinizin olduğu durumlarda hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Hamilelikte COVID-19 ve Riskleri

Hamileliğiniz COVID-19 virüsüne yakalanma riskinizi arttırıp azaltmaz, yakalanma durumunuzda ise ağır geçirmenize sebep olmaz.

Fakat hamile kadın önlem amaçlı olarak risk grubuna alınan insanlardandır. Virüslerden etkilenme riski hamile kadınlarda daha fazladır. Bu yüzden de hamile kadınlar orta risk grubuna alınırlar.

COVID-19 virüsüne yakalanmış hamile kadınların hastalığı ağır bir şekilde atlattıkları çok da karşılaşılan bir durum değildir fakat hamilelik ilerledikçe bu risk de artabilir. Gebeliğin ileri safhalarında virüse yakalanmışsanız bu durum erken gebeliğe ya da planladığından daha önce meydana gelen bir doğuma sebep olabilir.

Ölü doğum ihtimali oldukça düşük olsa dahi COVID-19’a yakalanmış kadınların bu durumla karşılaşma ihtimali biraz daha yüksektir. Fakat hekiminizle zamanında görüşmeniz durumunda herhangi bir sıkıntının önüne geçebilirsiniz.

Gebeliğiniz sürecinde COVID-19 virüsünün yayılması durumunda hekiminizin tavsiyelerin uymak oldukça önemlidir. Özellikle de üçüncü trimester’daysanız, yani hamileliğinizin 28. haftasından sonraki bir sürece girdiyseniz daha da dikkatli olmanız gerekir. Bunu önlemek için COVID-19 aşısı olmanız da önerilebilmektedir.

Doğumdan önce COVID-19 virüsünü bebeğinize geçirme ihtimaliniz de vardır fakat bu bebeğinizi düşündüğünüz kadar etkilemez.

Bunun dışında, COVID-19 virüsünün bebeğinizin gelişimine ve düşük ihtimaline etkisi yoktur. Bu açıdan içiniz rahat olabilir.

Hamileyseniz Ne Yapmanız Beklenir?

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde zaman kaybetmeden bir hekimle görüşmeniz gerekir. Hekimler sizi bu süreçte destekleyecekler ve ihtiyacınız olan bilgileri sizinle paylaşacaklardır. Bu şekilde güvenli bir gebelik süreci geçirmeniz sağlanır.

Hamile kadınların COVID-19’a yakalanmamak için ellerini daha sık yıkamaları gerekir, ayrıca hekiminize yapmanız gerekenleri de danışabilirsiniz. Daha önceden de belirttiğimiz üzere 28. haftadan daha uzun süredir hamileyseniz hekiminizin verdiği tavsiyelere daha sık uymanız gerekmektedir.

Aksi söylenmediği takdirde, rutin ve hekiminiz tarafından önerilen muayenelerinizin hepsine gitmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Randevular ve Taramalar

Hamileliğiniz boyunca hayatınızda birçok değişim meydana gelir, bunların başında da rutin bir şekilde gitmeniz gereken muayeneler ve taramalardır.

  • Hastanede muayenedeyken maske takmanız gerekir.
  • Yakın zamanda yapılmış olan negatif bir COVID-19 testi istenebilir.

Hamileyken sahip olabileceğiniz doğum sağlık sigortası muayenelerinizin içinde yapılacak test ve tetkikleri karşılar. Sgk anlaşmalı hastanelerde SGK anlaşmalı hekimleri tercih edebilirsiniz.

COVID-19 Belirtileriniz Varsa

Herhangi bir COVID-19 semptomunuz (yüksek ateş, sürekli öksürük, koku ve tat kaybı) olduğunu düşünüyorsanız;

  • Test yaptırın: mümkün olan en kısa sürede COVID-19 olup olmadığınızı kontrol etmek için bir PCR testi yaptırın. Bu şekilde hem çevrenizi hem de kendinizi korumaya almış olursunuz.
  • Evde kalın, ziyaretçi kabul etmeyin: Test sonucunuz çıkana kadar kendinizi izole edin. Evinizden yalnızca test yaptırmak için çıkmalısınız.
  • Hekiminizle konuşun: Telefon üzerinden bile olsa size yapmanız gerekenler önerebilir.

COVID-19 İle Doğuma Girmek

COVID-19 virüsüne yakalanmış bir şekilde doğuma girecek gibi duruyorsanız uzman bir hekim tarafından bir doğuma girdiğinizden emin olun. Bu şekilde kendinizin ve bebeğinizin sağlığını güvence altına alabilirsiniz.

Koronavirüse yakalanıp doğuma girmeniz doğumunuzun vajinal veya sezaryen olup olmamasını belirlemez. Bu konuda bir değişim yapmanıza gerek kalmaz.

Hamileyken Doğum Paketi Yaptırılır Mı?

Sigortalı olmak isteyen anne adaylarının çoğu aynı soruyu merak ederler. Evet, kadınlar hamileyken de doğum sigortası yaptırabilirler. 2010 yılında Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın duyurulmasıyla beraber anne adaylarının gebeliklerinin başlamasından sonra da sigortalı olabilmeleri sağlandı.

Hamilelikten önce yapılan doğum sigortalarında da hamileyken yapılan sağlık sigortalarında da  %20 devlet desteği bulunmaktadır. Sigortalarımızdan oldukça uygun bir fiyata yararlanabilirsiniz.

Gebelikteyken yaptırabileceğiniz sigortamızın kapsamındakiler şunlardır;

  • Gebeliğiniz boyunca olacağınız muayeneler sigorta kapsamında olup siz yalnızca 15 TL SGK katılımı ödersiniz.
  • Muayene sonrasında yaptırmanız gereken testler, tahliller ve tetkikler sigorta ile karşılanır.
  • Sigortamız kapsamına doğumunuz da dahildir ve tüm masrafları karşılanır;
  • Sezaryen doğum tercih etmeniz durumunda anestezi masraflarınız sigorta kapsamındadır.
  • Vajinal doğum tercih etmeniz durumunda ise epidural masraflarınız sigorta dahilinde karşılanır.

Sigortalarımız hakkında bilgi almak ve size en uygun sigortayı öğrenmek için (0850) 346 1130 numarasını arayarak ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Koronavirüs Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by