Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir? Vajinismus tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Kadın doğum uzmanınız ile siz de bu rahatsızlıktan kurtulun! Sağlık sigortaları bilgisi için ;0(850) 346 1130 

Vajinismus Nedir?

Bazı kadınlarda vajina girişindeki kaslar istemsiz veya ısrarlı bir şekilde kasılır. Buna vajinismus denir. Kasılmalar cinsel ilişkiyi engelleyebilir veya çok ağrılı hale getirebilir.

Vajinismus, eşiniz cinsel birleşme girişiminde bulunduğunda, tampon yerleştirmeye çalıştığınızda, vajinal bölgeye yakın dokunulduğunda olabilir. Vajinismus cinsel uyarılmayı engellemez ancak cinsel birleşmeye engel olabilir.

Nazik bir pelvik muayene tipik olarak kasılmaların nedenini göstermez. Hiçbir fiziksel anormallik duruma katkıda bulunmaz.

Cinsel işlev bozukluğu hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir ve genellikle tedavi edilebilir.

Bu senin hatan değil ve utanılacak bir şey değil. Bununla birlikte, bu bozukluklar ilişkilerinizi ve yaşam kalitenizi etkileyebilir. (Vajinismus Nedir?)

Vajinismus Türleri

Vajinismus iki tipe ayrılır:

Primer Vajinismus: Vajinal cinsel birleşmenin hiç sağlanamadığı durumlarda.

İkincil Vajinismus: Bir kez vajinal cinsel birleşme sağlandığında, ancak potansiyel olarak jinekolojik cerrahi, travma veya radyasyon gibi faktörler nedeniyle bir daha cinsel birleşme mümkün olmadığında.

Bazı kadınlar menopozdan sonra vajinismus geliştirir. Östrojen seviyeleri düştüğünde, vajinal yağlama ve elastikiyet eksikliği cinsel ilişkiyi ağrılı, stresli veya imkansız hale getirir. Bu, bazı kadınlarda vajinismusa yol açabilir.

Ayrıca disparoni genellikle vajinismus ile karıştırılır. Disparoni, ağrılı cinsel ilişki için tıbbi terimdir. Bunula birlikte ağrılı cinsel ilişki , kistlerden, pelvik enflamatuvar hastalığından ( kadının üst üreme organlarının iltihaplanması ve enfeksiyonu) ya da vajinal kuruluktan da kaynaklanabilir. (Vajinismus Nedir?)

Vajinismus Belirtileri

Vajinal kasların istem dışı kasılması vajinismusun birincil belirtisidir, ancak durumun şiddeti kadından kadına değişir. Her durumda vajinanın daralması cinsel birleşmeyi zorlaştırır veya imkansız hale getirir. Vajinismusunuz varsa vajina kaslarınızın kasılmalarını yönetemez veya durduramazsınız.

Vajinismus, vajinal cinsel birleşme korkusu ve cinsel istek azalması gibi ek semptomlara sahip olabilir. Vajinismuslu kadınlar, vajinaya herhangi bir şey sokulduğunda genellikle yanma veya batma ağrısı bildirirler. Vajinismusunuz varsa, bu cinsel aktivitelerden tamamen vazgeçeceğiniz anlamına gelmez. Bu duruma sahip kadınlar hala cinsel zevki hissedebilir ve arzulayabilir ve orgazm olabilir.

Vajinismuslu kadınların vajinal muayeneler konusunda gergin veya korkulu olmaları yaygındır.  Bir doktor vajinismustan şüphelendiğinde, genellikle muayeneyi olabildiğince nazik bir şekilde yapacaktır.

Penetrasyonu kolaylaştırmak için ellerini veya tıbbi aletlerini vajinanıza yönlendirmenize yardımcı olmanızı önerebilirler. Doktorunuzdan muayenenin her adımını ilerledikçe size açıklamasını isteyebilirsiniz. Muayene sırasında doktorunuz herhangi bir enfeksiyon veya yara izi arayacaktır. Vajinismusta vajina kaslarının kasılması için fiziksel bir sebep yoktur. Bu, vajinismusunuz varsa kadın doğum doktorunuzun belirtileriniz için başka bir neden bulmayacağı anlamına gelir.

Ağrılı cinsel ilişki (disparoni) genellikle vajinismusun ilk belirtisidir. Ağrı sadece cinsel birleşme ile olur. Bazı kadınlar bunu yanma veya penisin “duvara çarpması” gibi bir his olarak tanımlar.

Vajinismusu olan birçok kadın, doktor muayenehanesinde tampon takarken veya pelvik muayene yaparken de rahatsızlık hisseder.

Vajinismusun diğer belirtileri şunlardır:

  • Cinsel birleşmenin zor olması ya da yaşanamaması
  • Tampon yerleştirememek
  • Acı veya seks korkusu
  • Cinsel istek kaybı

Bu semptomlar istemsizdir, yani bir kadın tedavi olmadan onları kontrol edemez. (Vajinismus Nedir?)

Vajinismus Nedenleri

Doktorlar vajinismusun tam olarak neden olduğunu bilmiyorlar. Genellikle endişe veya seks korkusuyla bağlantılıdır. Ancak hangisinin önce geldiği, vajinismus mu yoksa kaygı mı olduğu her zaman net değildir.

Bazı kadınlar her durumda ve herhangi bir nesneyle vajinismusa sahiptir. Diğerleri, sadece belirli durumlarda, örneğin bir partnerde olduğu gibi, diğerlerinde değil veya cinsel ilişki ile olabilir ama tamponla veya tıbbi muayene sırasında olmayabilir. Enfeksiyonlar ve kuruluk gibi diğer sağlık sorunları da ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir. Buna neyin sebep olduğunu bulmak için bir kadın doğum doktoruna görünmek önemlidir. (Vajinismus Nedir?)

Vajinismus Tanısı

Doktorunuz belirtileriniz, tıbbi ve cinsel geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Ağrıya neden olabilecek diğer sağlık koşullarını aramak için bir pelvik muayene yapacaklar. Doktorunuz mümkün olduğunca yavaş ve nazik hareket edecek ve yaptığı her şeyi size açıklayacaktır. (Vajinismus Nedir?)

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Tedavi genellikle eğitim, danışmanlık ve egzersizleri içerir.

Cinsel terapi ve danışmanlık: Eğitim tipik olarak anatominizi ve cinsel uyarılma ve ilişki sırasında neler olduğunu öğrenmeyi içerir. Vajinismusta görev alan kaslar hakkında da bilgi edineceksiniz. Bu, vücudun bölümlerinin nasıl çalıştığını ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Vajinismuslu kadınlar vajina çevresindeki kasları kontrol etmeyi ve gevşetmeyi öğrenmek için evde egzersiz yapabilirler.

İlk olarak, idrar yaparken akışı durdurmak için kullandığınız kasları sıkarak Kegel egzersizleri yapın: günde istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Kadın hastalıkları ve doğum doktorunuz sizi yalnız veya eşinizle birlikte dinleyebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası ile seçeceğiniz cinsel bozukluklar konusunda uzmanlaşmış bir kadın doğum doktoru ile çalışmak yardımcı olabilir. Sağlık sigortalarında anlaşmalı kurum ya da doktorlar arasında seçim yapabilirsiniz. Sağlık sigortalarının devlet desteği ile vergi avantajı vardır. Ödediğiniz poliçe tutarının, sizin gelirinize oranla %15 ile %40 lık kısmını geri ödeme olarak alma hakkınız vardır. Yıllık düzenli olarak aynı şirketten yapılan sağlık sigortası ile ömür boyu yenileme garantisi hakkına sahip olursunuz ki, bu çok önemli bir haktır.

Sağlık sigortaları hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen uzman sağlık ekibimizi arayın. 0850 346 1130 (Vajinismus Nedir?)

Soru Sor
Whatsapp
Vajinismus Nedir? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by