Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı' nızı Sağlık Sigortası ile siz seçin. Muayenelerde sadece 15 TL ödeyin. Detaylı bilgi için bizi arayın. 0850 346 1130

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, hamilelik ve kadın üreme sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir doktordur. Cinsel sağlık taraması, kanser taraması ve hamilelikle ilgili sorunlar dahil olmak üzere çok çeşitli prosedürleri gerçekleştirebilirler.

Obstetrik ve jinekoloji alanında geniş ve özel eğitim almış olan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, pap smear taraması, CYBE testi, pelvik muayeneler, ultrasonlar ve kan çalışması dahil olmak üzere çok çeşitli önleyici bakım hizmetleri sunar.

Bir kişinin hamilelik, cinsiyet, üreme sağlığı, kısırlık ve diğer birçok konu hakkındaki sorularına cevap verebilirler. Öneriler yaşa ve zamana göre değişse de, kadınlar yılda en az bir kez Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına görünmelidirler.

Sağlık sigortası ile ;

Kadın hastalıkları ve doğum bölümü gibi SGK anlaşmalı özel hastanelerde istediğiniz bölümde muayene olabilir, muayenelerinizde sadece 15 TL katılım payı ödemesi yaparsınız. SGK kapsamında test ve tetkikleriniz için ek ödeme yapmazken, olası hastaneye yatış ve ameliyat giderlerini de düşünmeniz gerekmez. Sağlık sigortası ile  yatış ve ameliyatlarınız yatarak tedavi teminatı ile  %100 karşılanır.

Araştırmacılar, kadınların çeşitli doktorları kullanımları hakkında bir çalışma yaptı ve 18 ila 40 yaşları arasındaki yüzde 56’sının yılda yalnızca en az bir kez Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanını ziyaret ettiğini buldu. Kronik rahatsızlığı olan bazı kadınlar bile öncelikle bir kadın doğum uzmanına görünüyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Neye Bakar? Hangi işlemleri yapabilirler?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, aşağıdakiler dahil olmak üzere çok çeşitli prosedürleri gerçekleştirebilen eğitimli cerrahlardır:

 • Sezaryen doğum sırasında enstrümantal doğumlar
 • Histerektomi (rahmin vücuttan çıkarılması ameliyatı)
 • Yumurtalık kistleri ve rahim fibroidleri gibi büyümelerin giderilmesi
 • Pelvik organ yaralanmalarını onarmak için ameliyat

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ayrıca, aşağıdakiler dahil olmak üzere çok çeşitli rutin ve ofis içi prosedürleri gerçekleştirebilir:

 • Rahim ağzı kanserini test etmek için pap smear
 • CYBE testleri
 • Tüp Bebek (IVF) için yumurta toplama veya yumurta dondurma gibi doğurganlık tedavileri
 • Pelvik organları kontrol etmek ve hamileliği izlemek için pelvik ultrasonlar
 • Kısırlık tedavileri ve danışmanlık
 • İdrar yolu enfeksiyonları ve idrar kaçırma gibi idrar sorunlarının yönetimi
 • Anemi gibi yaygın sorunları tedavi etmek
 • Mamogramlar ve diğer meme kanseri taramaları dahil olmak üzere meme muayeneleri ve meme sağlığı yönetimi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ruh sağlığı sorunları için tarama, yaygın rahatsızlıklar için reçete doldurma, yaygın hastalıklar için kan tahlili yapma ve insanları uzmanlara yönlendirme gibi genel sağlık ihtiyaçlarını da ele alabilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Hangi Alanlarda Uzmanlaşıyorlar?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları çok çeşitli uzmanlıklar arasından seçim yapabilir.

Bazıları sadece doğum ve hamile kadınların bakımında uzmanlaşmayı tercih ediyor. Bazı hekimler ise sadece jinekolojik bakım sunar ve bebek doğurmaz. Bazı kadın doğum uzmanları, alanın belirli bir yönüne odaklanmayı seçer. Örneğin, bir kadın doğum uzmanı sezaryen doğum sonrası vajinal doğumlarda (SSVD) uzmanlaşabilir. Bazıları ayrıca kadınları bütünsel bir yaklaşım veya osteopatik bir bakış açısı kullanarak tedavi eder. Bu bakım genellikle doğal veya geleneksel çözümlere öncelik verir.

Anne-fetal tıp uzmanları: Perinatoloji uzmanları yüksek riskli gebelikleri tedavi eder. Anne ve bebeğin sağlığı konusunda uzmandırlar ve ayrıca bir bebeğin makat pozisyonunda vajinal doğumu gibi karmaşık veya yüksek riskli doğumları denetleyebilirler.

Üreme endokrinologları: Kısırlık uzmanlarıdır. Kısırlık problemlerini teşhis eder ve tedavi planları geliştirirler.

jinekolojik onkologlar : Yumurtalık ve rahim ağzı kanseri gibi üreme organlarının kanserini tedavi eder.

Ürojinekoloji : Kadın pelvik tıp uzmanları ve rekonstrüktif cerrahlar, pelvik taban ve ilgili yapıların yaralanmaları ve bozukluklarına odaklanır. İnkontinansı ( idrar kaçırma) tedavi edebilir, pelvik taban fizik tedavisi sağlayabilir veya prolapsus pelvik organları onarmak için ameliyat yapabilirler.

Ne Zaman Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına Görünmeliyim?

Her kadının 13 ila 15 yaşları arasında, ilk jinekolog ziyaret etmesini önermektedir. Bu ziyaret, genç ve doktor arasında bir ilişki kuracaktır. Bireyin tıbbi bir sorunu yoksa ve cinsel olarak aktif değilse, doktor tipik olarak bir pelvik muayene yapmaz. İlk pelvik muayene cinsel olarak ilk kez aktif hale geldikten sonra yaptırmalıdır.

Uzmanlar tüm kadınların sağlıkları için jinekologlarını yılda bir kez görmelerini tavsiye eder. Bir kişinin her ziyarette ihtiyaç duyduğu spesifik testler yaşa, yaşam tarzına ve sağlık risk faktörlerine göre değişir.

Erken yaşlardan itibaren sağlık sigortası sahibi olarak düzenli kontrollere gider, olası hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Sadece hastalık durumu değil, gebelik ihtimaliniz, hamilelik planlamanız ve hatta hamilelik sürecinizin başlamışsa dahi sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz. (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)

 • Hamilelik planlıyorsanız ;

Hamile Kalmadan Önce Yapılan Sağlık Sigortası‘ nı,

 • Hamilelik süreciniz başladıysa ;

Doğum Sağlık Sigortası‘ nı öneriyoruz.

 • Doğumunuza az bir zaman kaldıysa ,yalnızca doğum eyleminiz için faydalanabileceğiniz;

Sadece Doğum Paketi içeriklerimizi incelemeyi unutmayın.

Gelirinize göre %15 ile %40 oranında değişen Sağlık Sigortaları Devlet Desteğinden siz de mutlaka yararlanın. Detaylı bilgi için 0(850) 346 1130

Soru Sor
Whatsapp
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by