Çocuklarda Koronavirüs

Çocuklarda Koronavirüs ihtimaline karşı, anlaşmalı özel hastanelerde COVID-19 tedavi masraflarınızı karşılayan Sağlık Sigortaları için bizi arayın.

Çocuklarda Koronavirüs (COVİD-19)

Yetişkinlere nazaran çocuklarda daha az koronavirüs (COVİD-19) vakası bildirilmiştir. Çocuklarda koronavirüs genelde hafif bir şekilde seyreder fakat bazı çocukların bu hastalığı ağır atlattıkları bilinmektedir.

Birçok anne baba çocuklarının bu virüse yakalanması durumunda ne yapacaklarını bilmiyorlar. Koronavirüse yakalanan bir çocuğunuz varsa bilmeniz gerekenleri derledik.

Koronavirüs (COVİD-19) Belirtileri Nelerdir?

Virüs çeşitli semptomlara sebep olur. Bu semptomlar arasında en yaygın olanları ateş, öksürük, nefes almada zorluk, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishaldir. Hastaların diğer şikayetleri ise baş ve kas ağrıları, tat ve koku kaybı ve diğer soğuk algınlığı semptomlarıdır. Virüs bazı insanlarda daha ciddi bir şekilde seyredebilirken bazı vakalarda ise hiçbir semptom görülmez.

Virüs bulaştıktan birkaç hafta sonra çocukların vücutlarının iltihaplandığı görülmüştür. Bu virüs akciğerler, kalp, beyin, böbrekler, kan damarları, cilt ve gözler dahil birçok farklı türden vücut sistemini etkisi altına alabilir. Bu tarz sorunlar yaşayan çocukların bakımları yoğun bakım ünitelerinde yapılır.

Çocuğumda Belirtiler Varsa Ne Yapmam Gerekir?

Çocuğunuzda ateş, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, karın ağrısı, kusma, ishal, kızarıklık ve/veya baş dönmesi varsa hekiminize danışmanı gerekir. Çocuğunuz bu semptomlar belirmeden önce koronavirüse yakalanmış birinin etrafında bulunduysa veya kalabalık bir ortamda bulunduysa bu durumu doktorunuza belirtmelisiniz. Doktorunuz gerektiği durumlarda covid-19 testi isteyebilir, bu testin sonucunun pozitif çıkması durumunda tedavinin nasıl gerçekleşeceğine yine hekiminiz karar verecektir.

Çocuğunuzun daha yoğun bir tıbbi desteğe ihtiyacı olabileceğine dair belirtiler şunlardır;

  • Çocuğunuz size çok hasta görünüyorsa
  • Solunum problemleri varsa
  • Kafası karışık veya çok uykuluysa
  • Göğüs ağrısı varsa
  • Başı dönüyorsa
  • Karın ağrısı varsa

Çocuğunuz nefes almada güçlük çekiyorsa, konuştuğunda ve yürüdüğünde nefesi kesiliyorsa yüzünün rengi maviye döndüyse derhal 112’yi arayın.

Çocuğumda Belirtiler Varsa Ailemi Nasıl Güvende Tutabilirim?

Doktorunuz çocuğunuzun covid-19 olduğunu düşünüyorsa evde bulunan herkes test olmalı ve semptomlar yok olana kadar evde kalmalıdır.

Bu süreç boyunca evdeki diğer insanları ve evcil hayvanları çocuğunuzdan mümkün mertebe uzak tutun. Çocuğunuzun bakımını evde sadece birinin üstlendiğinden emin olun bu şekilde evde yaşayan diğer insanların maruz kalmamasını sağlarsınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Çocuğunuz iki yaşından büyükse ve maske taktığında nefes alma zorluğu çekmiyorsa bakımı üstlenen kişi odadayken çocuğunuzun maske takmasını isteyin. Çocuğunuzun banyosunu ayırın fakat bu mümkün değilse çocuğunuz banyoyu her kullandığında ortamın temizliğini sağlayın.

Ailenizdeki herkesin ellerini sık sık yıkadığından emin olun.

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs testi için hekimler burundan veya ağızdan sürüntü örneği alarak laboratuvara gönderirler. Evde test yapmak için özel kit satan yerler de vardır.

Çocuğunuzun COVİD-19 belirtilerini taşıdığını düşünüyorsanız hekiminizi arayarak testler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Koronavirüs (COVİD-19) Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığı atlatan insanların çoğunun, çocuklar da dahil olmak üzere özel bir tedavi ihtiyacı gütmezler. Dinlenerek, bol sıvı tüketerek, ateş düşürücü ilaçlar alarak virüsü atlatabilirsiniz. 12 yaş ve üstü çocuklar şiddetli geçen COVİD-19 riski daha fazladır.

Koronavirüsü ağır atlatan hastaların yoğun bakım ünitesinde tedavi olması gerekebilir. Bazı durumlarda oksijen desteği gerekebilir, solunum ihtiyacı olan hastalara solunum makinesi bağlanabilir.

Bu Virüsle İlgili Başka Neler Bilmek Gerekir?

Yetişkinler ve belirli bir yaşı geçmiş olan çocuklar için oldukça güvenli ve etkili COVİD-19 aşıları vardır. Yaş sorunu yaşamayan herkes mümkün olan en kısa sürede COVİD-19 aşısı olmalıdır.

Neden Çocuk Sağlık Sigortası Yaptırmalısınız?

Yeni doğan bebekler ve 18 yaş altı çocuklar için iki ayrı sağlık sigortamız mevcuttur.

Çocuğunuzun Tamamlayıcı Sağlık Sigortası olduğunda SGK ile anlaşması olan hastanelerden yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde seçtiğiniz hastanenin SGK ile anlaşması olan pediatri doktorlarından çocuğunuz için randevu alabilir ve muayenesini oldurabilirsiniz. Muayenelerde test ve tahliller için ayrı bir ücret ödemenize gerek kalmaz ve siz de yalnızca 15 TL SGK katılımı ödersiniz. Çocuk Sağlık Sigortası yaptırarak çocuğunuzun yıl içinde birkaç kere özel hastanede olduğu muayene ücretine bir sene içinde kullanma hakkınız olan 10 doktor muayenesi hakkınız olur.

Özel Sağlık Sigortası yaptırmanız durumunda SGK ile anlaşması olan hastane bulma şartı bulunmamaktadır. Fakat Özel Sağlık Sigortaları SGK destekli değildir bundan dolayı da Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına nazaran primleri daha yüksektir.

Bütün sağlık sigortaları hakkında bilgi almak için (0850) 346 1130 numarasını arayarak uzman sağlık ekibimizle görüşebilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Çocuklarda Koronavirüs Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by