Hamilelik Belirtisi Üşüme

Hamilelik Belirtisi Üşüme. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile muayenelerde 15 TL ödeyin, hastane ve doktorunuzu kendiniz seçin. Bilgi için Bizi Arayın. 0850 346 1130

Hamilelik Belirtisi Üşüme

Vücudunuz hamileyken milyonlarca değişiklik geçirir ve bazen üşümek bunun bir parçasıdır. Her zaman bir battaniye ya da kazak arayan normalde de üşüyen biriyseniz, bu soğuk hayatın çok sinir bozucu olduğunu bilirsiniz. Ama neyse ki, en azından hamileyken, bu genellikle bir endişe nedeni değildir. Üşümek, bazı kadınlar için anne olma sürecinin sadece bir parçasıdır.

Üşümenin ne olmadığını bilmekbelirtileri bazen ne olduklarını bilmek kadar faydalıdır, çünkü bu bilgi size iç huzuru verebilir.

Hamilelikte Üşüme Neden Olur?

Bir kadının hamilelik sırasında ateşi olmayan üşümesinin birkaç nedeni vardır:

 • Hormonlar : Hamilelikte yükselen bir hormon olan progesteron , vücut ısısını hafifçe yükseltebilir. Hamilelik ilerledikçe, artan vücut ağırlığı, vücutta daha fazla kan akışı genellikle bir kişinin sıcak hissetmesine neden olur.Ancak bu faktörler hamilelik sırasında üşümeyi imkansız kılmaz. Soğuk hava, çok fazla klima ve diğer faktörler yine de bir kişinin üşümesine neden olabilir. Bazen vücudun kendini soğutmaya çalışması çok sıcak havalarda kişinin üşümesine neden olur. Bununla birlikte, bir kişi sıcak olduğunda ve uygun şekilde giyinmiş olsa bile kronik olarak üşüyorsa, bu bir soruna işaret edebilir.
 • Düşük tansiyon : Herkesin tansiyonu bir anda düşer. Vücudunuzun kan akışının iç düzenlemesi bazen normalden daha düşük kan basıncına sahip olmanıza neden olabilir. Hamilelik bu nedenlerden biridir. Hamileyken hızla ayağa kalkmaktan, çok yemek yemekten ve aniden korkmaktan uzak durmaya çalışmanız gerekir. (Hamilelik Belirtisi Üşüme)
 • Anemi : Kırmızı kan hücreleri vücudunuz için çok önemlidir. Vücudunuz boyunca oksijen taşırlar. Vücudunuz bu hücreleri yapmak için demir kullanır, bu nedenle yeterince demire (ve dolayısıyla kırmızı kan hücrelerine) sahip olmanız gerekir. Hamile kadınlar, soğuk eller ve ayaklar gibi ayırt edici özellikleri olan demir eksikliği anemisine özellikle duyarlıdır. Yine, anemik olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, bunu doktorunuzun dikkatine sunmak isteyeceksiniz. Ayrıca düzensiz kalp atışı, nefes darlığı, soluk cilt ve güçsüzlük hissi yaşayabilirsiniz.
 • Tiroid durumu : Boynun ön tarafında bulunan küçük bir bez olan tiroid, vücuttaki hormon seviyelerini üretir ve korur. Hipotiroidizm veya düşük aktif bir tiroid, yorgunluk, depresyon ve soğuk/üşüme hissine yol açabilir. (Hamilelik Belirtisi Üşüme)
 • Yorgunluk : Vücudunuzun vücut ısısını etkili bir şekilde düzenlemek için yeterli uykuya ihtiyacınız vardır. Bu, hamilelikte zor olabilir. Rahat edemediğiniz çoğu zamanlar vardır. Yorgunluk hamilelikte üşümeye neden olabilir.
 • Yüksek bazal vücut ısısı : Hamileliğinizin ilk birkaç haftasında, duygusal ve fiziksel olarak birçok değişiklik yaşayacaksınız. Özellikle bazal vücut sıcaklığınız da artabilir. Bu, dinlenme halindeyken vücudunuzun sıcaklığıdır. Vücut ısınız bu kadar yüksek olduğunda, çevredeki havanın sıcaklığı ile etkileşime girerek vücudunuzu aslında daha düşük olduğuna inandırır. Bu, grip benzeri titremelere yol açabilir. (Hamilelik Belirtisi Üşüme)

Eğer titreme ve ateşiniz varsa, bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Komplikasyonlar şunları içerebilir:

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
 • İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)
 • Böbrek enfeksiyonu
 • Grip
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Gastrointestinal virüs

Ateşin eşlik ettiği hamilelik titremeleri, gebelik zehirlenmesi (preeklamps) veya koryoamniyonit gibi yalnızca hamile kadınları etkileyen daha ciddi tıbbi durumlara da işaret edebilir. Ancak, bunların daha az olası olduğunu belirtmekte fayda var. Yine de, bir ihtimal oldukları için, herhangi bir potansiyel enfeksiyon, kadın doğum doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. (Hamilelik Belirtisi Üşüme)

Hamilelikte Üşümek Düşük Belirtisi Midir?

Hamileyken endişelenmek tamamen doğaldır. Bu sizin ilk hamileliğinizse veya daha önce düşük yaptıysanız, ekstra gergin olmanız anlaşılabilir. Bununla birlikte, hamilelikte üşümek ve düşük yapmak arasında herhangi bir klinik bağlantı yok gibi görünmektedir. Bazı kadınların düşükle sonuçlanan veya düşük sırasında titreme yaşaması mümkündür, ancak bu anekdottur. Bilimsel olarak, ikisinin bağlantılı olduğuna dair net bir işaret yoktur. Düşük yapma belirtileri tipik olarak şiddetli sırt ağrısı, karın krampları, ağır lekelenme ve vajinal kanamayı içerir.

Özel Hastanelerde Sağlık Sigortası Kullanımı

Hamileliğiniz başladıktan sonra yapılabilen doğum sağlık sigortası ile hamileliğin ilk haftalarından itibaren rutin gebelik kontrollerinizi yaptırabilir, bebeğinizin gelişimi takip edebilirsiniz. Hastane yada doktor değişikliği yapmak istediğinizde tek yapmanız gereken buna karar vermektir. (Hamilelik Belirtisi Üşüme)

Sağlık sigortası ile, kadı doğum doktorunuzla ortak paydada doğum şeklinize karar verebilir, anestezi uygulamanıza karar verebilirsiniz. Epidural anestezi yada spinal anestezi seçeneklerinden doktorunuz sizin için uygun olan anestezi yöntemini size seçenek olarak sunacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile seçtiğiniz hastaneyi değiştirme şansınız vardır. Sadece yaşadığınız ilde değil, Türkiye’nin bütün illerindeki anlaşmalı özel hastanelerde sağlık sigortanızı kullanabilirsiniz. Ve muayenelerde sadece 15 TL katılım payını ödeyerek..

Doğum Sağlık Sigortası ile sadece hamileliğiniz başladıktan sonra değil, ‘hamile kalmayı planlıyorum’ dediğiniz zamanda da sigortalı olabilirsiniz. Hamile kalmadan önce sahip olabileceğiniz sağlık sigortası ile, hamilelik ile ilgili olası hastane yatışlarınız da poliçe teminatları içine bulunur. (Hamilelik Belirtisi Üşüme)

Size uygun Sağlık Sigortası seçenekleri için uzman sağlık ekibimizden Hemen Bilgi Alın. Memnun sigortalı yorumlarımızı okumak için Tıklayın!

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelik Belirtisi Üşüme Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by