Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Biter?

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Biter? Doğum Sağlık Sigortası yaptırın, muayenelerde sadece 15 TL ödeyin ve %40'a varan devlet desteğinden yararlanın.

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Biter?

Hamilelikte mide bulantısı düşündüğünüzden çok daha yaygındır. Hamile kadınların %50 ila %90’ının hamilelik sırasında mide bulantısından etkilendiği tahmin edilmektedir. Bu bozukluğun yoğunluğu kişiden kişiye değişir.

Hamilelikte mide bulantısı yaşayanların ilk belirtileri çok erken hissettiklerini söylemek mümkündür: Hatta adetin gecikmesinden 7-10 gün sonra ve her halükarda 9 haftadan önce. Hamilelikte mide bulantısına “sabah bulantısı” da denir, çünkü genellikle sabahları ortaya çıkar, ancak yemeklerden sonra  ve yatmadan önce de gelebilir. (Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Biter?)

Genellikle hamileliğin 12-14. haftasında sona eren mide bulantısı ve kusma, hiperemezis gravidarum örneğinde olduğu gibi bazı anne adaylarında daha şiddetli yaşanmasına rağmen, çoğu hamile kadın tarafından deneyimlenir. Zamanla, neden genellikle psikolojik olarak algılansa da, çalışmalar, nedenin biyolojik olduğunu ve hamilelik gelişiminin belirli bir aşamasıyla bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Bilim adamları, 256 hamile kadın tarafından tutulan günlük semptom günlüklerinden elde edilen verileri kullanarak, bulantı ve kusma semptomlarının başlangıcını son adet tarihi ve yumurtlama tarihi ile karşılaştırdı. Araştırmalar, mide bulantısı ve kusmanın bundan önceki çalışmalarda belirtilenden daha erken başladığını ve yumurtlama tarihini temel almanın semptomların başladığı süreyi üç güne indirdiğini (son adet dönemi olarak kullanıldığında 11 güne kıyasla) göstermiştir. (Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Biter?)

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Şiddetlenir?

Bulantı genellikle dördüncü ayın sonunda sona erer ve yalnızca birkaç kadın hamileliğinin ilerleyen dönemlerinde mide bulantısını yaşamaya devam eder. Hamilelikte mide bulantısı, hamile kaldıktan hemen sonra etkilenen hormonlardaki artıştan kaynaklanır. Bulantının zirvesi genellikle HCG hormonunun zirvesine karşılık gelen 12-14 hafta civarında ortaya çıkar.

Genellikle ilk trimesterden sonra kaybolan hafif bir mide bulantısıdır, çünkü tam olarak Beta Hcg azalmaya başlar ve üçüncü aydan sonra stabilize olur. Bulantı, bebek için herhangi bir sorun oluşturmaz ve fetüsün herhangi bir sorunu olduğu anlamına gelmez. Hatta bazı araştırmalara göre mide bulantısı iyiye işaret bile olabilir. (Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Biter?)

Araştırmalar, ilk üç aylık dönemde mide bulantısı ve kusması olan kadınların, semptomu olmayan kadınlara göre düşük yapma riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Bulantı, hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için gereken hormonlarda, özellikle hamileliğin erken döneminde plasenta tarafından üretilen insan koryonik gonadotropininde (HCG) bir artış olduğunu gösterebilir .

Döllenmiş yumurta rahim duvarlarına aşılandıktan hemen sonra vücut Beta Hcg üretmeye başlar. Beta değerleri hamileliğin ilk haftalarında günden güne katlanarak yükselir ve bu artış mide bulantısından sorumlu olabilir. Beta Hcg seviyeleri daha sonra hamileliğin üçüncü ayı civarında stabilize olur ve bu nedenle mide bulantısı yavaş yavaş kaybolur. (Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Biter?)

Hamilelikte Doğum Sağlık Sigortası yaptırın, muayenelerde sadece 15 TL ödeyin ve %40‘a varan devlet desteğinden yararlanın.

Hiperemezis Gravidarum Nedir? Ne Zaman Olur?

Bazı kadınlar, hiperemezis gravidarum adı verilen şiddetli bir sabah bulantısı yaşarlar. Bu durumda mide bulantısı hamileliğin üçüncü ayından sonra geçmez ve tüm hamilelik boyunca devam eder. Bu durum dehidrasyon, yetersiz beslenme ve buna bağlı olarak hamilelik için önemli besin maddelerinin az alınması, kilo kaybı gibi hafife alınmaması gereken bazı risklerle bağlantılıdır.

Gebelikte Mide Bulantısı Kendini Nasıl Gösterir?

Hamilelik bulantısının yaygın belirtileri şunlardır:

  • Taşıt tutmasına benzeyen ilk üç aylık dönemde kusmalı veya kusmasız mide bulantısı (hareket tutması )
  • Sabahları ortaya çıkan ancak herhangi bir zamanda tekrar ortaya çıkabilen ve hatta gün boyunca devam edebilen mide bulantısı
  • Bazı yiyeceklerin kokusunun neden olduğu kendini iyi hissetmeme
  • Yemekten sonra mide bulantısı, özellikle baharatlı yiyecekler
  • Aşırı tükürük üretimi (Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Biter?)

Doğum Paketi /Doğum Sağlık Sigortası Nedir? Neleri Kapsamaktadır?

Anne adaylarının birçoğu hamileliklerini güvenli ve huzurlu bir şekilde geçirmek için doğum sigortası yaptırmaktadır.

  • Doğum sağlık sigortası ile hamileliğiniz süresince (şirketlere göre değişen haklarla) muayenelerde yalnızca 15 TL SGK katılımı ödersiniz
  • Hamilelik süresi boyunca yapılması gereken rutin testler ve tahliller sağlık sigortası ile karşılanır.
  • Doğumunuzda, normal veya sezaryen doğum fark etmez, sağlık sigortası ile karşılanmaktadır. Sağlık sigortasına standart anestezi giderleri dahildir. (Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Biter?)
  • Doğum Paketi /Doğum Sağlık Sigortası devlet desteklidir ve vade farkı olmadan taksit yaptırabilme olanağı da mevcuttur.
Soru Sor
Whatsapp
Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Biter? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by