Hamilelikte Covid 19 Aşısı ve Riskli Hastalar

Hamilelikte Covid 19 Aşısı, Covid Riskinizden Haberdar mısınız?

Hamilelikte Covid 19 Aşısı ve Salgına Yakalanmak

2019 yılının sonunda tanıştığımız covid, 2020 yılı Mart ayından itibaren ülkemizde görünmeye başladı. Hepimiz de oldukça büyük bir kaygı, süreç hakkındaki belirsizlikler ve gözümüzle görmediğimiz… Ülke olarak savaştığımız bir gizli düşman. Hamilelikte Covid 19, peki anne adaylarımız covid 19’a karşı ne  yaptılar?

Covid-19 özellikle çabuk bulaşık gösteren ve kısa sürede etkileri ortaya çıkan bir virüs. Kesin bir ilaç tedavisi olmamakla beraber, belirli yaş gruplarına daha önce benzer hastalıklar da kullanılmış ilaçlarla, tedavi uygulandı ya da uygulanmaya çalışıldı.

Fakat konu; Hamilelik süreci devam eden anne adaylarımız olunca, elbette ki ilaç tedavisi söz konusu olamadı. Bu nedenle, Hamilelikte Covid 19 pozitif anne adaylarımızın takibi yapılırken, onları evden çıkmamaları ve kendilerini bu konuda takip edip, yetkililere durumlarını bildirmeleri istendi.

Hamilelikte Covid 19 ve Üzücü Olabilen Sonuçları

Özellikle sokağa çıkma yasaklarının yoğun olduğu bir dönemde, Corona olmak yada bundan korunmak aslında büyük ölçüde,  aynı adaylarımızın elinde. Çalışan eşler, eve gelen ziyaretçiler veya sipariş verdiğimiz bazı ürünler.. Bu görünmez düşmanı evimize taşıyabiliyor. Covid-19 belirtileri, vakalarda farklılık gösterse de; Ortak bazı belirtilerden bahsetmek mümkün. Buna rağmen, her hastada seyri aynı olmuyor ve oldukça üzücü sonuçlara sebep olabiliyor.

Hamilelikte Covid 19 ‘a yakalanmış bir anne adayımızın doğumuna haftalar kala.. günler kala bütün doğum planlarından vazgeçmek zorunda kalması üzücü. Çünkü; 2020 marttan beri takip ettiğimiz, doğumları yaklaşmış, doğumuna aylar kalmış annelerimizin korkulu rüyası… Basında ve televizyonda hamileyken kendisinde veya bebeğinde sağlık sorunları oluşan, anne adaylarımızı izledik. Hayatını kaybedenlerin haberlerine göz yaşlarıyla şahit olduk. Bu nedenle bu konuyu oldukça ciddiye almak zorundayız. Yapmamız gereken kendimizi çok daha iyi korumak.

Kurallara uymak ve olabildiği ölçüde evden dışarı çıkmamak. Çünkü sadece sağlığını korumaktan öte, hayallerinizi de bir anda değiştirebilen bir durumla karşı karşıyayız. Aylar öncesinde planlarını yaptığınız  doğumunuzu, süslenecek odanızı, ikram edecek hediyelerinizi bir kenara bırakıp… Hiç beklemediğiniz ve hiç koşullarını bilmediğiniz bir hastanede, diğer covid19 riski olan anne adayları ile aynı çatı altında doğum yapmak zorunda kalabilirdiniz.

Doğumdan Hemen Önce Hamilelikte Covid 19 Testi

Özel Hastaneler doğuma girmeden önce, belirli sürelerde, anne adaylarına Hamilelikte Covid 19 testi yapıyor. Sonucunun pozitif olması halinde, özel hastaneler anne adayını doğum için hastaneye kabul etmiyor. Bu nedenle covid olursanız.. Tek seçeneğiniz, kamu hastaneleri olabilir. İşte bu küçük örnekte bile, ciddiyetini paylaşmaya çalıştığımız covid19 döneminde… Lütfen kendinizi, bebeğinizi ve ailenizi düşünerek, gerekli kurallara dikkatle uyun. Her şeyin sağlıklı ilerlemesi durumunda başından beri planlamış olduğunuz doğumunuzu, sizi takip eden doktorunuzu değiştirmek, ondan vazgeçmek  zorunda kalmaksızın. Bebeğinize sağlıkla  kavuşabilirsiniz Sağlıklar dileriz.

Hamilelik başladıktan sonra  da yapabildiğimiz doğum sağlık sigortaları, Hamilelik döneminde muayenelerinizi, tahlillerinizi ve doğumu karşılar. Alışılagelmiş sağlık sigortalarından farklı olarak; Hamileyken yapılabilmesi gibi önemli bir farklılıkla birlikte; İstediğiniz anlaşmalı özel hastaneyi seçebilmenizi, gerekli görürseniz doktorunuzu ve hastanenizi değiştirme hakkınızı doğuma kadar saklı tutar.

Doğum Sağlık Sigortasının çok fazla anne adayı tarafından tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri ise; DEVLET DESTEĞİ ‘dir. Doğum sağlık sigortanız yada doğumdan sonra yeni doğan bebek sağlık sigortası, çocuklarınız, aile bireyleriniz için yaptıracağınız sağlık sigortalarının tümü %15 ile %40 arasında değişen oranlarla vergi avantajına sahiptir. Böylece,  çalışanlar yada iş yeri sahipleri için yıllık gelir vergisi oranınız kadar devlet desteğinden yararlanır. Sağlık sigortanızı %40’a kadar daha uygun fiyatlara maal etmiş olursunuz. Devlet desteği hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Covid 19 Aşısı ve Riskli Hastalar Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by