Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer? Doğum Sağlık Sigortası devlet desteklidir.  Poliçe tutarının ortalama %20'sini vergi avantajı olarak geri alırsınız.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Genellikle sabah bulantısı olarak bilinen hamilelikte bulantı ve kusma, hamileliğin erken döneminde çok yaygındır. Günün veya gecenin herhangi bir saatinde sizi etkileyebilir veya gün boyu kendinizi hasta hissedebilirsiniz. Hamilelikte mide bulantısı hoş değildir ve günlük yaşamınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Ancak genellikle hamileliğinizin 16 ila 20. haftalarında düzelir ve bebeğinizi herhangi bir hayati riske sokmaz. (Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?)

Hamileyseniz, sabah bulantınızın ne zaman biteceğini merak ediyor olabilirsiniz. Farklı insanların farklı deneyimleri olacaktır, ancak sabah bulantısının zirve yapmasını bekleyebileceğiniz bazı genel zaman dilimleri vardır.

Sabah bulantısı, doruğa ulaştığı zaman ve doğum öncesi mide bulantısı ile savaşmanın yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Mide Bulantısı En Çok Ne Zaman Hissedilir?

Sabah bulantısı rahatsız edicidir, ancak genel olarak tehlikeli değildir. Çoğu hamile insanda, ilk üç aylık dönemden sonra geçer. Genellikle hamileliğin 6. haftasında başlar ve üçüncü veya dördüncü ayda azalır. Sabah bulantısının tam zirvesi her insan için farklıdır, ancak genellikle 9. hafta civarında olacaktır. Bazı yeni araştırmalar, mide bulantısı ve kusmanın genellikle hamilelik sırasında ne zaman başladığını değerlendirmeye çalışmaktadır. (Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?)

Mide Bulantısını Önlemek veya En Aza İndirmek İçin Ne Yapabilirim?

Mide bulantısını önlemenin bilinen bir yolu yok, ancak semptomlarını yönetmenin yolları var. Kadın doğum doktorunuz B6 vitamini takviyesi, antihistaminik veya bulantı önleyici ilaç almanızı önerebilir. Herhangi bir tür vitamin, bitki veya ilaç almadan önce daima kadın doğum doktorunuzla konuşun. Bazı maddeler bebeğinize zarar verebilir. (Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?)

Aşağıdaki adımlar ve yaşam tarzı değişiklikleri, bulantıyı en aza indirmeye yardımcı olmak için önerilmektedir;

Mide Bulantısını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
 • Bol su için .
 • Şekerleme yapın ve sık sık dinlenin.
 • Mide bulandırıcı kokuları gidermek için evinizi ve çalışma alanınızı havalandırın.
 • Gün boyunca küçük öğünler veya sadece atıştırmalıklar yiyin.
 • Zencefilli gazoz veya zencefil çayı yudumlayın .
 • Vitaminleri gündüz yerine gece alın.
 • Kusma diş sorunlarına neden olabileceğinden dişlerinize iyi bakın.

Mide Bulantısını Önlemek İçin Yapılmaması Gerekenler

 • Çok baharatlı yiyecekler yemeyin.
 • Çok büyük öğünler yemeyin.
 • Çok yağlı veya yağlı yiyecekler yemeyin.
 • Yemeklerle birlikte çok fazla su veya sıvı içmeyin.
 • Yemek yedikten sonra uzanmayın.
 • Kendiniz veya başkaları için baharatlı veya keskin kokulu yiyecekler pişirmeyin

Hamilelik başladıktan sonrası yapılabilen Doğum Sağlık Sigortası devlet desteklidir. Ödediğiniz poliçe tutarının gelirinize oranla ortalama %20‘sini vergi avantajı olarak geri alırsınız.

Mide Bulantısı İle Nasıl Baş Edilir?

İronik olarak, yemek yemek, günün hangi saatinde yaşadığınıza bakılmaksızın sabah bulantılarına yardımcı olmak için en çok önerilen yollardan biridir. Boş bir mide durumu daha da kötüleştirir ve canınız yemek yemek istemese bile küçük öğünler ve atıştırmalıklar mide bulantısını hafifletebilir.

Bazı insanlar tost ve kraker gibi hafif yiyecekler yemeyi yararlı bulur. Dehidrasyonu önlemek için çayları, meyve suyunu, sıvıları ve düşük tutabileceğiniz her şeyi yudumlayın. Yatmadan hemen önce yemek yemeyin ve uyanır uyanmaz yemek için başucunuzda küçük bir atıştırmalık bulundurun. Atıştırmak, saat başı yemek için küçük bir şeyler bulmak anlamına gelse bile asıl amaç bu aç karnını önlemektir.

Hamileyken Doğum Sağlık Sigortası Yaptırmak..

Hamilelik süreciniz başladığında, hastane ve doktor arayışınız da başlamış olur. Hem yakın bir çevrede, hem de ekonomik bir hamilelik süreci geçirmek için; hamileyken doğum sigortası yaptırmalısınız. Yurttaşların sosyal haklarının sağlanması anayasamızda güvence altına alınmıştır. Devlet desteği ve vergi indirimi ile sağlık sigortalarını desteklemektedir. (Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?)

Maaşlı çalışanın, kendisi, eşi ve/veya küçük çocukları için,

Sağlık Sigortası satın aldıkları Sigorta Şirketlerine ödedikleri primlerin bir bölümünü, maaşı üzerinden ödeyeceği vergi tutarından düşebilmesine, Devlet Desteği (Vergi Avantajı) denilmektedir. Yalnızca maaşlı çalışanlar için değil, gelirlerini yıllık gelir vergisi beyannamesi ile bildirmeye mecbur olan vergi mükellefleri (iş yeri sahipleri) de ödemiş oldukları sigorta primlerini gelir vergisi matrahından indirebilmektedirler. (Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?)

Muayenelerde sadece 15 TL SGK katılım payı ödediğiniz anlaşmalı özel hastanelerde, doktor tercihinde bulunabilirsiniz. SGK anlaşmalı diğer bölümlerde de doğum sağlık sigortasını kullanabilirsiniz. Hamilelik rutin test ve tahlilleri ile doğumunuzun da içinde olduğu sağlık sigortası gibi, bebeğiniz doğduktan sonra çocuk sağlık sigortası ile de bebeğinizin sağlık giderleri için sağlık sigortası tercih etmelisiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by