Trimester Dönemleri

Trimester Dönemleri Nelerdir? Doğum Sağlık Sigortası ile hamileliğin her evresinde sağlık sigortası konforunu yaşayın. Detaylı bilgi için hemen bizi arayın. 0(850) 346 1130

Trimester Dönemleri

“Normal”, tam süreli bir hamilelik 40 haftadır ve 37 ila 42 hafta arasında değişebilir. Üç trimestere ayrılmıştır. Her üç aylık dönem 12 ila 14 hafta veya yaklaşık 3 ay sürer. Her üç aylık dönem kendine özgü hormonal ve fizyolojik değişikliklerle gelir.

Büyüyen bebeğinizin vücudunuzu nasıl etkilediğinin farkında olmak, bu değişiklikler olurken kendinizi daha iyi hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Trimester dönemlerinin her biri için spesifik risk faktörlerinin (ve ilgili tıbbi testlerin) farkında olmak da yararlıdır.

Çoğu zaman hamilelik kaygısı bilinmeyenden gelir. Ne kadar çok bilirseniz, o kadar iyi hissedersiniz. (Trimester Dönemleri)

İlk Üç Aylık Dönem

Hamilelik tarihi sayımı, son normal adet döngünüzün ilk günü ile başlar ve hamile kalma 2. haftada gerçekleşir. İlk üç aylık dönem, hamileliğin ilk haftasından 12. haftasına kadar sürer.İlk üç aylık dönemde hamile görünmeseniz de, vücudunuz büyüyen bebeğinize uyum sağladığı için muazzam değişiklikler geçiriyor.

Hamileliği takip eden ilk birkaç hafta içinde hormon seviyeleriniz önemli ölçüde değişir. Rahminiz plasenta ve fetüsün büyümesini desteklemeye başlar, vücudunuz gelişmekte olan bebeğe oksijen ve besin taşımak için kan dolaşımına katkıda bulunur ve kalp atış hızınız artar. (Trimester Dönemleri)

Bu değişiklikler, aşağıdakiler gibi birçok erken hamilelik belirtisine eşlik eder :

  • tükenmişlik
  • sabah rahatsızlığı
  • baş ağrısı
  • kabızlık

İlk üç aylık dönem bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir.Bebek üçüncü ayın sonunda tüm organlarını geliştirecek, bu yüzden bu çok önemli bir zamandır. Nöral tüp kusurlarını önlemeye yardımcı olmak için yeterli miktarda folik asit eklemek de dahil olmak üzere sağlıklı bir diyet sürdürmek önemlidir .

Bu üç aylık dönemde yapacağınız ilk test, büyük olasılıkla hamile olduğunuzu doğrulayan bir evde hamilelik testi olacaktır.

İlkkadın doğum doktor randevunu , son adet döneminizden 6 ila 8 hafta sonra yapılmalıdır. Hamileliğiniz başka bir idrar testi veya kan testi ile doğrulanacaktır. Hamilelik süreciniz başladıktan sonra Doğum Sağlık Sigortası sahibi olarak, hamilelikte sağlık giderlerini uygun rakamlara mal edebilirsiniz. (Trimester Dönemleri)

Bebeğiniz için yapabileceğiniz en önemli şey, yaptığınız seçimler hakkında sağlık uzmanınızla dürüst ve doğrudan iletişim kurmak ve tavsiyelerine uymaktır.

İkinci Üç Aylık Dönem

İkinci üç aylık dönem (13 ila 27. haftalar) hamilelerin çoğu için tipik olarak en rahat dönemdir. Erken hamilelik semptomlarının çoğu yavaş yavaş kaybolacaktır. Muhtemelen gündüz enerji seviyelerinde bir artış hissedecek ve daha dinlendirici bir gece uykusunun tadını çıkarabileceksiniz. Rahim hızla büyüyeceğinden karnınız hamile gibi görünmeye başlayacaktır. (Trimester Dönemleri)

Erken hamileliğin rahatsızlıkları hafiflerken, alışılması gereken birkaç yeni semptom var.

Yaygın şikayetler arasında bacak krampları ve mide ekşimesi bulunur. Kendinizi daha fazla iştah açarken bulabilirsiniz ve kilo alımı hızlanacaktır. Kadın doğum doktorunuzun önerdiği kilo miktarını almaya çalışın.

İkinci üç aylık dönem, çoğu hamile insanın bebeğinin ilk kez hareket ettiğini, genellikle 20 haftaya kadar hissedebildiği zamandır. Bebek, ikinci üç aylık dönemde sesinizi bile duyabilir ve tanıyabilir.

İkinci trimesterde bazı tarama testleri yapılabilir. Tıbbi geçmişiniz, aile geçmişiniz veya sizi veya bebeğinizi riske atabilecek genetik sorunlarınız hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. (Trimester Dönemleri)

18 ve 22. haftalar arasında bir detaylı ultrason yapılabilir. Anatomi taramasında bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Üçüncü Üç Aylık Dönem

Üçüncü üç aylık dönem, 28. haftadan bebeğinizin doğumuna kadar sürer. Üçüncü üç aylık dönemde, kadın doğum uzmanınızı daha sık görmeye başlayacaksınız.

Doktorunuz düzenli olarak:

  • idrarınızı protein için test eder
  • kan basıncınızı kontrol eder
  • fetal kalp atış hızını dinler
  • fundal boyunuzu ölçer (rahiminizin yaklaşık uzunluğu)
  • herhangi bir şişlik için ellerinizi ve bacaklarınızı kontrol eder

Doktorunuz ayrıca vücudunuzun doğum için nasıl hazırlandığını izlemek için bebeğinizin pozisyonunu belirleyecek ve rahim ağzınızı kontrol edecektir. (Trimester Dönemleri)

Doğum Zamanı

Tam süreli bir hamilelik 37 ila 42 hafta arasında sürebilir. Hamilelik, hayatınızdaki hiçbir şeye benzemeyen bir zamandır. En iyi sonucu elde etmek için sağlık uzmanınızı düzenli olarak görmek önemlidir. Doğum Sağlık Sigortası, doğuma kadar kullanabileceğin muayeneler, tahlil ve testleri kapsar. Normal ve sezaryen doğum sağlık sigortasına dahildir ve doğum şeklinize göre özel hastanelerde ek ücret ödemezsiniz. Bebeğin doğumdan sonra ilk muayenesi, topuk kanı, koruyucu aşısı SGK’nın karşıladığı hizmetlerdir. Yine gerekmesi durumunda yeni doğan yoğun bakımı için ek ücret ödemezsiniz. Dilerseniz bebeğiniz için de, doğumdan sonra Bebek Sağlık Sigortası yaptırabilirsiniz.

Doğum öncesi Sağlık Sigortası yaptırarak, muayenelere katılarak ve önerilen tüm testlerden geçerek bebeğinizin hayata sağlıklı bir başlangıç ​​yapması için elinizden gelen her şeyi yapmış olursunuz. Üstelik sağlık sigortaları devlet desteği ile vergi avantajı da sağlar.

Soru Sor
Whatsapp
Trimester Dönemleri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by